A Lenka Holíková jde ve svých plánech ještě dál. V Řehlovicích se chystá vybudovat mezinárodní centrum designu. Vždyť odtud do Saska je to vlastně jen kousek cesty.

Vzájemná inspirace a poznávání

Proto už nyní se scházejí v Řehlovicích mladí designéři z různých koutů České republiky a z Německa, aby se navzájem inspirovali, a hlavně předvedli, že vzhled věci denní potřeby je možné pojmout skutečně neotřele a hlavně zajímavě.

Je tady nový projekt pro designéry ze dvou sousedících zemí. Jeho název je Řeh-sign.

Z obou stran hranice

„Do Řehlovic byli pozváni designéři z obou stran hranice, kteří mají zájem diskutovat o různých podobách designu, teorii a praxi, materiálech a technikách a o možné budoucí spolupráci v regionu, který je podobnými aktivitami prozatím nedotčen. Cílem setkání by měla být současně diskuze nad vztahem centra a periferie i v oblasti samotné designérské tvorby," vysvětluje Lenka Holíková.

Představí své práce při brunchi…

Během minulého víkendu se v Kulturním centru Řehlovice uskutečnilo první ze tří setkání v rámci tohoto nového projektu, který se koná v rámci 14. Dnů české a německé kultury a jenž získal finanční podporu od Česko-německého fondu budoucnosti a ČSOB.

Pozvaní designeři z Česka a Německa si mohli vyměňovat zkušenosti, prezentovali vlastní práce a účastnili se diskuzních panelů na téma marketing, fundrising, generační problémy, produktivita versus exkluzivita, konkurenceschopnost nebo aura designérského objektu.

Teď však přijde to nejzajímavější účastníci Řeh-signu budou moci představit své výtvory veřejnosti, návštěvníkům tzv. kulturního brunche v Řehlovicích, který se uskuteční v sobotu 24. listopadu od 11 do 18 hodin. Nejen ochutnat dobroty na něj přijedou zástupci kulturních organizací, umělci, novináři a další návštěvníci.

…i na adventním odpoledni

Třetí, závěrečné setkání účastníků Řeh-signu, je naplánováno na víkend od 30. listopadu do 2. prosince. A díla designérů si budou moci prohlédnout další diváci.

„Řehlovice leží v regionu, který je moderním designem téměř nedotčen. Jedním z cílů Řeh-signu je prozkoumat, zda je zdejší společnost schopna recipovat design, a pokud ano, tak v jaké formě. Každý rok se během tohoto víkendu otevírá Kulturní centrum Řehlovice veřejnosti v souvislosti s adventním odpolednem. Designéři budou mít možnost seznámit veřejnost z regionu se svými pracemi a idejemi," přibližuje Lenka Holíková dění v řehlovickém Kulturním centru v nejbližších dnech.

Koho zajímají nové trendy a chce se s uměním mladých designérů seznámit takříkajíc tváří v tvář, neměl by si tuto příležitost nechat ujít.