Do finále dvouměsíční reality show Fit s Deníkem, ve které se ženy ze čtrnácti krajů republiky zaměří na cvičení, zdravý životní styl a pozmění svůj jídelníček tak, aby dosáhly co nejvýraznější proměny, se dostala i Helena Kastlová z Teplic.

Chci být spokojená sama se sebou

O soutěžící se stará instruktor power jógy Václav Krejčík, který jednou týdně s ženami hodnotí jejich pokroky. Všechny účastnice projektu se nejprve na dva dny sešly v Aquapalace v Čestlicích, nejen aby se seznámily, ale také aby získaly všechny podstatné informace a dostaly návod, jak správně cvičit a jíst. Teď už je to na nich.

Třiačtyřicetiletá Helena Kastlová z Teplic se do reality show přihlásila, protože by ráda zhubla, získala lepší kondici a hlavně se cítila dobře a byla spokojená sama se sebou.

Jak jste se o soutěži Fit s Deníkem dozvěděla?
V teplickém McDonald's jsem si četla Teplický deník a viděla přihlášku, tak jsem si řekla, že bych to mohla zkusit a přihlásit se.

Jakého cíle byste ráda dosáhla, abyste byla sama se sebou spokojená?
Chtěla bych zhubnout 15 kilo, abych se dostala na 60 kg, které jsem měla ještě před dvěma lety.

Máte ve vašem úsilí podporu doma?
Určitě, mám dva syny, 20 a 25 let, kteří mě podporují, drží palce i hlídají, abych dodržovala, co mám. Na druhou stranu mají legraci z toho, když mě doma vidí skákat na trampolíně.

Vraťme se k dvoudennímu setkání do Aquapalace v Praze Průhonicích, kde se vás poprvé setkalo všech čtrnáct z celé republiky. Jaké to bylo?
Bylo to úžasné, Václav Krejčík i Vanda Topinková, která se nám věnuje za Deník, byli skvělí a i z nás ostatních se rychle stala dobrá parta. Dostaly jsme informace, jak se správně stravovat, přemýšlet nad tím co jíme, informace o cvičení i rady od vlasového odborníka. Samozřejmě nechybělo ani nezbytné měření tělesného tuku a vážení. Z toho jsem moc radost neměla, o to víc jsem si to pak užila v aqua centru, tam jsem vyzkoušela všechny tobogány. Vodu já totiž miluju, i v Teplicích chodím ráda do Aquacentra.

Bio mi chutná. Až na houbovou směs

Připraveny pro vás byly zajímavé a užitečné ceny jako sportovní oblečení, mixér na ovoce, truhlík s bylinkami nebo zdravé potraviny. Už jste je vyzkoušela?
Ano, už jsem vyzkoušela bio potraviny a musím říct, že mi bio jídlo chutná. Až na špaldo houbovou směs, té jsem na chuť nepřišla a červené čočce. Ale jáhly i kuskus jsou skvělé. Předtím jsem sice znala jáhly, ale neuměla jsem je správně připravit. Teď už ano a je to moc dobré. I bylinky už jsem si dala s lososem. Nikdy jsem třeba nejedla lilek a on je výborný, takže ho jím teď skoro pořád.

Co jste se vlastně od pana Krejčíka dozvěděla, jakou největší chybu jste dělala, že jste nemohla zhubnout?
Byla jsem v jídle lempl, vůbec jsem nesnídala, přes den jsem to doháněla a jedla vlastně za běhu, úplně mi chyběl pravidelný režim. Teď si dám k snídani bílý jogurt, jahody, banán nebo třeba míchaná vajíčka. Když se pořádně nasnídám, nemám pak hlad.

Musíte něco striktně dodržovat, vážit si jídlo, jíst v přesný čas?
To právě u pana Krejčíka neexistuje, což je skvělé. Snažím se ho poslouchat a dělat to dobře. Máme rozlišovat, jestli máme hlad, nebo jen chuť. Po jídle nám musí být dobře a ne těžko. Ráno dodržuji, že mám vypít sklenici vlažné vody s citronem a večer dvě, tři hodiny před spaním už nic nejíst. Jinak jím hodně zeleniny, ta by měla být součástí každého jídla, zařadila jsem do jídelníčku jáhly, kuskus, pohanku, jím ryby, kuřecí krůtí a králičí maso. Každý týden posílám panu Krejčíkovi jídelníček, co jsem jedla a prásknu na sebe i všechny případné hříchy.

Máte už velké syny, vaříte jim extra?
Ano, vařím nadvakrát, i když ten starší už se ke mně občas přidává a moje zdravé jídlo mu chutná.

Sacharidová dieta byla drsná

Zatím jsme společně probrali jídlo, teď tedy tu druhou, neméně důležitou součást, kterou je cvičení. Jak jste na tom?
Dostali jsme DVD s jógou a také s cvičením na bolavá záda, podle kterých cvičím. Každý den také rajtuju na trampolíně, kterou jsem si pořídila. No a pak je to rychlá chůze a plavání, ráda bych také zkusila cvičení ve fitcentru.

Než jste se přihlásila do projektu Fit s Deníkem, už jste zkoušela zhubnout?
Vyzkoušela jsem celou řadu diet, ale bylo to marné. Zkusila jsem i sacharidovou dietu, ta byla dost drsná a i jsem po ní zhubla, ale rychle jsem to zase nabrala zpátky. Taky jsem vyzkoušela prášky, ale to už nikdy víc, po nich mi nebylo vůbec dobře.

Jste v kontaktu s ostatními účastnicemi reality show?
Ano. Založily jsme si vlastní stránku, kde si dopisujeme, jak to které jde, povzbuzujeme se, s jednou z kolegyň si i voláme. Jsem moc ráda, že jsem díky téhle soutěži poznala zase nové fajn lidi.

Budeme vám držet palce a sledovat, jak se vám v soutěži daří. Takže ještě poslední otázka. Už jste si po prvních dvou týdnech stoupla na váhu?
Jen jednou, když jsem byla na odběrech krve a měla jsem radost, vypadalo to slibně.