Nová skupina číslo 9 má zázemí v městské knihovně, kde se bude setkávat jednou měsíčně v pondělí.

„Chceme se zaměřit na volnočasové aktivity, zejména na kulturní vyžití a na činnost, která seniory baví,“ sdělila předsedkyně skupiny Naďa Kimlová, která je zaměstnankyní knihovny.

Skupina má několikačlenný výbor, v němž jsou další dvě zaměstnankyně knihovny-seniorky. Výbor, který požádal členy skupiny o nápady a podněty, se bude starat o vzdělávání, zájezdy, zábavu, administrativu, finance a o komunikaci s centrálou klubu. Žádné členské příspěvky senioři neplatí, na akce jim bude přispívat město, které finančně podporuje všechny klubové skupiny. Ročně jde na mostecké seniory přes milion korun.

Zatímco ostatních osm skupin sídlí v centrále klubu v bloku 525, devítka našla zázemí v bývalé výstavní síni starého města Most, kde knihovna ponechala některé exponáty a historické dokumenty. Při první schůzi senioři obsadili všechna místa. „Tak velkou účast jsem nečekal,“ sdělil ředitel knihovny Petr Petrik.

Knihovna nabídne seniorům i řadu svých akcí se zvýhodněným vstupem. K dispozici mají také počítač na trénování paměti. Senioři se v knihovně setkávali neformálně už osm let, a to nezávisle na městském klubu.

Odteď mohou senioři využívat jako registrovaní členové klubu všech výhod včetně dotované dopravy do zahraničí.

„Bylo nelogické, aby senioři, nad kterými město drží ochrannou ruku a finančně podporuje jejich činnost, měli roztříštěné aktivity,“ komentoval sjednocení mostecký radní Alois Malý, který je předsedou krajské Rady seniorů. Klub má třeba díky smlouvě města s dopravním podnikem levnější zájezdový autobus.

Radnice už několik let přispívá částkou 100 tisíc korun ročně na rekondiční pobyty pro seniory z Mostu, kterým u moře kompenzuje špatné životní prostředí, jež museli snášet na severu Čech ve svém aktivním věku. Většinou jezdí do Francie a letos v červnu zamíří do letoviska Argeles-sur-Mer. Díky dotaci senior zaplatí za devět nocí 8900 korun, o 2000 korun méně. V ceně zájezdu je ubytování, doprava, průvodce, exkurze ve vinařství spojená s degustací a výlet lodí do sídla katalánských královen. Několik míst je ještě volných.

Klub seniorů v Mostě je zařízením města od roku 1986 a slouží jako společenské středisko k setkávání nejstarší generace.

„Klub je otevřený všem mosteckým seniorům. Kdo má zájem o členství, může se přihlásit,“ sdělila Hana Bělecká z radničního odboru sociálních věcí, která má seniory na starosti. V klubu v bloku 525 se pořádají přednášky, cvičení, výlety, procházky, kroužky i kurzy sebeobrany.