Poslední záchytná stanice pro opilé skončila v roce 2001. Bývalé i současné vedení kraje její obnovení opakovaně zvažovalo. Zřídit záchytku ale není podle mluvčí kraje Lucie Dosedělové v současné době možné. „Nový zákon o zdravotních službách, který platí od roku 2012, nenabízí už možnost registrace nové záchytky. Nelze tak požádat o oprávnění pro provoz," řekla Dosedělová.

Kraj čeká na změnu zákona o takzvaných specifických zdravotních službách, kde by měla být součástí i záchytka. „Jakmile budeme znát přesné zákonné podmínky pro provoz, včetně technického či personálního zajištění, jsme připraveni okamžitě vyhlásit výběrové řízení na provozovatele," doplnila Dosedělová s tím, že se dříve plánovalo zřízení záchytky v Mostě.

Absenci záchytky pociťují podle zástupce ředitele ústecké městské policie Jana Novotného i strážníci. „Prakticky každý týden najdeme někoho ležet na silnici nebo v parku. Strážník se od toho člověka nemůže hnout, ze zákona se o něj musí zůstat, dokud není schopen se sám o sebe postarat. Pokud tedy toho člověka nerozchodí, musíme volat záchrannou službu, která ho odváží do nemocnice," řekl Novotný.

V nemocnicích končí ročně stovky opilých. Podle Jiřího Vondry, mluvčího Krajské zdravotní, jich jen v největším zdravotnickém zařízení v kraji, v ústecké Masarykově nemocnici, loni skončilo 750. „Velmi často jsou pouze opilí, ale personál se o ně musí postarat. Tito opilci jsou bohužel často agresivní. Vyžadují proto přítomnost více lidí a často tak doslova blokují zdravotnický personál při jejich práci zaměřené primárně na skutečné pacienty," doplnil Vondra. Kvůli agresivitě opilců prochází zdravotnický personál i školením sebeobrany. V krajních případech zasahují i strážníci.