Černý, zelený, bílý nebo s kořením a mlékem. Čaj patří mezi světově nejoblíbenější nápoje a možnosti jeho přípravy jsou takřka nekonečné. V Kadani se v sobotu 22. července utkají nadšenci o titul nejlepšího čajovníka, kterého zvolí právě návštěvníci. Na ty čeká i bohatý doprovodný program.

Festival čaje si v Kadani odbude svji premiéru. Pořádá ho čajovna Kašmír, která slaví desáté narozeniny, a město Kadaň. Odehraje se pod širým nebem a pořadatelé přiznávají, že si inspiraci vzali z jihovýchodní Asie, kde se podobné festivaly těší mimořádné oblibě. Největším lákadlem toho kadaňského bude amatérská soutěž ve vaření čaje. „Účastník si přinese čajové nádobí, moře (speciální čajový podnos - pozn. red) či tác a termosky a bude připravovat čaj pro sebe a hosty,“ říká vedoucí kadaňské kultury Tereza Gvoždiáková. „Samotní diváci pak všechny čaje budou moci ochutnat a zvolit vítěze,“ upřesňuje Gvoždiaková.

Účastníkům bude k dispozici po celou dobu teplá voda a čaj bude k dostání právě v čajovně Kašmír. Nebo si můžete vzít i vlastní.

Chomutovan recept ladí už roky

Čajovnického klání se hodlá zúčastnit i devětadvacetiletý Chomutovan Libor Mašek, který se chystá na přípravu indického čaje Dáta Masala. Ten se připravuje z kvalitního černého čaje, mléka, směsi koření a cukru. „Recept ladím už několik let. Míchám si svoji vlastní směs koření, kde je základem hřebíček, kardamon, skořice a pepř,“ vyjmenovává čajovník Mašek. „Masala je známý čaj, ale chuť se liší od čajovny k čajovně,“ pokračuje. „Já se snažím nejvíc experimentovat s pepřem a cukrem, měním množství i druhy. To podle mě chuť ovlivňuje nejvíce,“ dodává Mašek.

Pokud máte nějakou vychytávku připravenou i vy, dejte o tom vědět pořadatelům dopředu na emailu cajovnakasmir@email.cz. Budou totiž rádi, když budou mít o soutěžících přehled.

Součástí festivalu bude i bohatý doprovodný program. „Nebude chybět stánek s netradičním občerstvením, výstava historického čajového nádobí v čajovně Kašmír a fotografie na Studentském náměstí,“ dodává vedoucí kadaňské kultury Tereza Gvoždiaková. Těšit se můžete i na ukázky orientálních tanců, lukostřelby nebo na hudební vystoupení, která vám pomohou u šálku čaje ještě navíc pěkně zrelaxovat.

Celodenní akce začíná v sobotu 22. července od 10 hodin na Studentském náměstí.