„Pořád se tu něco děje," pochvaluje si překladatel Petr Bureš, který je v Tisé doma. A potvrzuje to vlastně každý, koho na ulici oslovíme.

Deset za měsíc

Kulturní kalendář má za poslední měsíc více než deset položek. Místní amatérské loutkové divadlo Skaláček zahrálo dětem v kulturáku pohádku O Světlušce. Den nato tu další místní sdružení Kultura Tisá, které se zaměřuje na lidi v produktivním věku, pořádalo rockový koncert s hostující kapelou Kill me z Drážďan. Vánoční stromeček před obecním úřadem rozsvěcela ves už 20. listopadu, aby vše bylo nachystáno na věhlasnou Čertovskou show na Mikuláše.

Tu pořádá pro místní, ale i četné návštěvníky z 20 kilometrů vzdáleného krajského města Ústí nad Labem, na velkém parkovišti před kostelem tradičně Sdružení amatérských sportů, dobrovolní hasiči a vlastně všechny spolky s obcí dohromady. A vskutku je na co se dívat. Ze skal vybíhají strašliví čerti. Krotí je anděl, který se spouští na laně z výšky kostela. A kdyby děti byly moc vyděšené, čekal je další den v kulturáku zklidnění při Mikulášském divadlení se Skaláčkem.

Velcí si mohli v kavárně Refugio, která je základnou Spolku pro Tisou, poslechnout záznam scénického čtení Alana Novotného a Lukáše Hejlíka z knihy Už je tady zas. Seniory a „čekatele" na důchod vyvezla obec autobusem do nedaleké turistické chaty ve skalách, kde si všichni zatancovali a dostali malý dáreček.

Všechno je v lidech

„Všechno je v lidech. Máme tu deset aktivních spolků, které jsou schopné zorganizovat nejrůznější akce. Komunitní život tu má tradici i zázemí," nadšeně vysvětluje starosta Jiří Jandásek. „Nyní má obec i s přilehlými osadami Ostrov, Rájec a Antonínov 957 obyvatel. Ale před válkou měla 2,5 tisíce, z té doby jsme podědili velký kulturní dům se sálem, který se stavěl v roce 1936. První činoherní spolek tu začal hrát již v roce 1946 a loutkové divadlo Skaláček tu nepřetržitě působí od roku 1948. Už tehdy tu bylo i velké hřiště a rybníky upravené ke koupání. Na zimu jsme zprovoznili lyžařský vlek a kolem obce je také spousta běžeckých tratí. Obec provozuje i prohlídkové trasy ve skalách. Kvůli pestrému výběru trávení volného času se sem začali stěhovat aktivní lidé a každý přišel ještě se svou „troškou do mlýna," vypráví starosta, který je vlastně jedním z přistěhovalců. „Rodiče tu měli rekreační chatu, vyrostli v ní oba moji kluci, kteří tu rádi trávili prázdniny. Po smrti rodičů jsme se sem se ženou také přestěhovali. Bydlím tu deset let a starostou jsem už druhé funkční období."

A jestli má na něčem zásluhy? „Mám šťastnou ruku na lidi. V zastupitelstvu se nehádáme a snažíme se jít různým aktivitám našich občanů vstříc. Chceme, aby se jim tu žilo dobře."

Renovovaný křišťálový lustr, který se v Tisé rozsvítil 25. prosince. V kostele rozsvítili křišťálový lustr

Po dlouhém přemlouvání se nakonec pochlubí. „Ve zdejším kostele sv. Anny jsme 25. prosince při koncertu České mše vánoční Jakuba J. Ryby slavnostně rozsvítili historický lustr. Kostel nepatří obci, ale římskokatolické farnosti. Ale tvoří dominantu obce, je ideálním prostředím pro koncerty, a tak jsme si řekli, proč se nespojit. Nejdříve jsme získali grant na opravu varhan. Po nich jsme rozhýbali tři hluché kostelní zvony. Pak jsme do kostela přestěhovali anděla ze zaniklé místní tvrze Schonstein. Nakonec jsme na půdě kostela našli křišťálový lustr s ověsy, soudím někdy z přelomu 19. a 20. století. Byl v zoufalém stavu, ale za pomoci sbírky, ve které se skládali zdejší lidé a přispěly různé nadace, a dotace z programu Obnova památek Ústeckého kraje jsme lustr zrenovovali a na koncertě ho poprvé rozsvítili."

Tisá v roce 2014 za společenský život v obci získala v krajském kole soutěže Vesnice roku Modrou stuhu. Za nejlepší webovou stránku obce v České republice získala Zlatý erb. Zvláštní Cenu Jana Savického pak za nejkomfortnější informace pro lidi. Zazářila i v soutěži Egovernment The Best 2014 za geoportál obce.