Historii města jsme podpořili v roce 2011 a přišli s novým neotřelým nápadem vytvořit unikátní sbírku slánek, která díky ochotným dárcům jak z České republiky, tak z různých zemí světa, čítá v současné době přes 1400 exponátů a je jediná svého druhu na světě. Mezi nimi je také slánka, kterou pro Slaný v letošním roce se svým týmem navrhl a vyrobil světoznámý český výtvarník, architekt a designér Bořek Šípek.

Dárci se jen hrnou

„Zájem o účast na této jedinečné události je opravdu veliký. Každý dárce je odměněn Pamětním listem, který pro IC Slaný vytvořil Zdeněk Hofman. Zároveň je zde možnost zapsat se do Pamětní knihy, a to v případě, že spolu se slánkou poskytnete i vaše vzpomínky nebo úsměvné příhody s ní spojené. Tato kniha je spolu se všemi darovanými skvosty vystavena v nových prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.

Mezi posledními dárci je Společnost patriotů Slaného, kteří do sbírky přispěli obří keramickou slánkou. Například společnost Český porcelán nám darovala kolekci slánek ze své standardní nabídky s typickým cibulovým dekorem," vysvětlují pracovníci Infocentra Slaný.

Napadlo nás, jak tuto sbírku obohatit a ozvláštnit. Nově bychom chtěli představit veřejnosti expozici slánek významných osobností, které jsou spjaty s tímto krásným místem a jeho okolím. Pro nedočkavé je tu alternativa v podobě fotodokumentace exponátů, kterou si mohou prohlédnout již dnes na webových stránkách Infocentra (www.infoslany.cz).

Největší slánka na světě a mnohé další

Sbírka, jak už bylo řečeno, byla vyhlášena 1. dubna 2011 a ihned se do ní zapojily řady domácích, přespolních i hodně vzdálených nadšenců. Najdete zde klasické slánky dřevěné, keramické mističkové, skleněné i plastové (známé z řady českých domácností), ale i podomácku vyráběné, či naopak moderní, doplněné o nejrůznější mlýnky a struhadla na sůl či pepř.

Ve sbírce jsou slánky například ze Sýrie, Kanady, USA, Spojených arabských emirátů, Řecka, Singapuru, Nového Zélandu nebo z Keni. Některé slánky byly dokonce vyrobeny přímo pro tuto sbírku.

Nachází se tu i největší keramická slánka na světě, vyvedená ve stylu chodské keramiky. Do největší funkční slánky na světě se vejde přes 40 kilo soli, je vysoká 120 cm a díky šikovné konstrukci si s ní může posolit třeba svačinu skutečně každý.

Slaný je teď městem slánek a ty prostě stojí za to vidět…

Užitečné informace

Ve Slaném si říkáme, že není nezajímavých míst. Jsou pouze místa, která ještě nebyla objevena. A jedno takové je právě královské město Slaný, město ležící od pradávna na důležité obchodní křižovatce, město plné historických i přírodních památek, ale také rozličného kulturního a sportovního vyžití.

Při své návštěvě zde můžete ochutnat jak slánské víno, tak Slánského tlustého netopýra, vyhlášené místní pivo. V listopadu si poslechnout hudbu na nejstarším jazzovém festivalu ve střední Evropě, na Slánských jazzových dnech. Najdete u nás přírodní památku Slánskou horu, pod kterou se nacházejí zásoby vody slanější, než je ta mořská, nejstarší barokní kopii kaple Božího hrobu u nás, unikátní vestavěnou loretu v klášterním kostele Nejsvětější Trojice a samozřejmě také největší sbírku slánek na světě i s největší funkční slánkou, ze které si může posolit chléb úplně každý.

Zpracovala Zoja Kučerová