SNG rušička mikrofonů – šumový generátor, kterou našel v hejtmanské kanceláři Jan Schiller.Zdroj: Krajský úřad Ústeckého krajeTa může bránit snahám o odposlouchávání. Podle nových informací z krajského úřadu ji tam nijak neevidovali, ale byla už prakticky nefunkční. Schiller o nálezu informoval novináře minulou středu.

Toto pondělí z krajského úřadu poslali do médií fotku zařízení. „Šlo o jeden kus neaktivního, nepřipojeného, morálně i technicky zastaralého zařízení – SNG rušička mikrofonů – šumový generátor,“ popsal mluvčí hejtmanství Martin Volf.

Zařízení na úřadu zlikvidují jako nepotřebný a neevidovaný materiál. Deník už minulý pátek oslovil Schillerovy předchůdce, zda si tam nechali tuto mašinku nainstalovat, ale popřeli to.

Bezpečnostní expert Andor Šándor poznamenal, že není od věci něco proti odposlouchávání na hejtmanství mít. A to vzhledem k tomu, jak závažné informace se tu projednávají a jak o ně můžou některé skupiny z nekalých zájmů stát. Na krajském úřadu ale teď ujistili, že se chrání. „Máme zajištěnu standardní ochranu v intencích platné legislativy,“ řekl Volf s tím, že z bezpečnostních důvodů se k tomuto tématu nebude víc vyjadřovat.