Asi naposledy v letošní sezoně vypluli v sobotu 5. října na Ohři vodáci ve větším počtu. Při tradičním zamykání řeky sjeli ze Sokolova do Lokte. Ačkoli ještě ráno mrzlo a i odpoledne byla teplota jen okolo deseti stupňů nad nulou, na vodu vyjela asi padesátka skalních vodáků, často i s dětmi. Končí tím sezona, která nebyla podle šéfa půjčovny lodí Dronte Bohumila Pražáka nijak výtečná.

„V květnu byla zima, pak byly povodně. Začátek července byl dobrý, ale pak byl najednou týden, kdy bylo prázdno. Konec července a srpen byl dobrý, ale i tak to byl asi nejslabší rok za posledních šest let," řekl Pražák.

Velmi oblíbená česká řeka

Ohře patří mezi českými vodáky mezi nejoblíbenější řeky. Splavná je obvykle z Tršnic na Chebsku, v případě nižšího stavu vody z Kynšperka nad Ohří. Podle odhadů půjčovny Dronte, která má tábořiště a půjčovny po celém toku řeky, na Ohři vyjede každým rokem až 60 tisíc vodáků. „Většina z nich využívá půjčovny lodí. Těch, kteří nedají dopustit na svou loď, je asi 10 až 20 procent," odhaduje Pražák. Věkově jsou přitom zastoupeny všechny generace, od studentů až po seniory. „Měli jsme tu i vodáka, kterému bylo 75 let," doplnil Pražák.

Většina vodáků na střední Ohři končí v Klášterci nebo v jeho okolí. Další úseky už nejsou tak vyhledávané kvůli přehradě nad Kadaní a Nechranicím. Úsek řeky pod nechranickou hrází na Žatecku je sice zajímavý s pěknou přírodou, k masovému sjíždění už ale tolik vyhledávaný není. Stejně tak jako řeka dále na Lounsku. Přesto i sem se během sezony vodáci vydávají.