Postaral se o to nadšenec pro historii II. světové války Jaroslav Hreha z Prahy. „Můj otec se po skončení druhé světové války usadil v Hrdlovce a na vlastní oči viděl, jak komunisté v 50. letech originální vrtuli z pomníku odstranili a nechali roztavit. Než umřel, tak jsem mu musel slíbit, že se postarám o to, aby na něm ta správná vrtule zase byla. Splnil jsem tedy to, co jsem otci slíbil," řekl Hreha při setkání na hřbitově v Duchcově, kam byl pomník z likvidovaného areálu dolu přemístěn.

Vrtule však není přímo z amerického bombardéru, ale její dřevěná replika v měřítku 1:1. Vyrobil ji mladý truhlář Ondřej Havel.

Osádka bombardéru:1/Lt. Charles W. Edwards – pilot (zahynul)
2/Lt. David A. Harman – druhý pilot (zajat)
2/Lt. Robert M. Gray – navigátor (zajat)
1/Lt Donald E. Maxon – bombometčík (zajat)
T/Sgt. Winfred E. Manship – radiooperátor (zahynul)
S/Sgt James R. Watson – palubní inženýr (zajat)
Sgt. Donald L. Drago – spodní střelec (zahynul)
S/Sgt. David D. Dovis – střelec (zahynul)
Cpl. Virgil Barnes – zadní střelec (zahynul)

Pomník z dolu Alexandr v Hrdlovce připomíná zahynulé letce 388. bombardovací skupiny, 563. bombardovací squadrony, 8. letecké armády USA. Ti v neděli 24. srpna 1944 letěli bombardovat chemický závod v Záluží. Ještě než z letounu, který pojmenovali Belle of The Brawl – Výtržnická kráska, stihli shodit smrtonosný náklad, byl stroj zasažen palbou německého protiletadlového dělostřelectva, které závod bránilo. O to, že byl čtyřmotorový Boeing sražen z oblohy se postarala baterie rozmístěná u obce Libkovice na Mostecku.

Stroj byl zasažen do křídla, které se následnou explozí odlomilo a ve vývrtce se řítil k zemi. Několika členům osádky se podařilo vyskočit včas na padácích. Ne všem. Pět jich sestřel nepřežilo. 

Letounu se zřítil přímo do areálu dolu Alexander v Hrdlovce a poškodil jeho zařízení. Havárie vzbudila obrovskou pozornost. Dokonce tak velkou, že sám velitel baterie protiletadlového dělostřelectva, tzv. flaku, rozmístěné poblíž Libkovic, Willi Koch se osobně jel na místo podívat. Plně naložený bombardér však zrovna v okamžiku, kdy se na místo dopadu seběhlo nejvíce lidí, kteří se mimo jiné také snažili uhasit vzniklý požár, explodoval.
Výbuch zabil vedle Kocha ještě dalších sedmnáct lidí.

Po skončení války byl letcům přímo na dole Alexader postaven pomník, na kterém byla osazena originální třílistá vrtule z havarovaného bombardéru. Po únoru 1948, kdy se k moci dostali komunisté, byl pomník trnem v oku komunistických funkcionářů na dole. Proto závodní výbor v 50. letech rozhodl, že je v rámci potřeby cenných kovů vrtuli dát k dispozici národnímu hospodářství a nechala se roztavit.

Až v roce 1990, kdy jsme si připomenuli 45 let od ukončení II. světové války, došlo k obnově pomníku. Sokl zůstal i po desetiletích zachován. Pouze se opravil a na pamětní desku doplnila všechna jména mrtvých Američanů. Bohužel, již nebylo v silách těch, kteří se o obnovu pomníku zasloužili, aby sehnali vrtuli z amerického letounu. Tak vypomohla pražská Avia a dodala třílistou vrtuli z letounu L – 410 Turbolet.

Od tohoto týdne je na pomníku vrtule nová. „Rád jsem ji předal městu Duchcov do užívání. Naše svoboda stála hodně krve, tak bychom si toho měli vážit," dodal Jaroslav Hreha. 

Oběti bombardování chemického závodu v Záluží:Z Dolního Jiřetína: Josef Hajek (roč. 1899), Marie Vejlupek (1858), Františka Lebdušková (1899), Karel Lebduška (1923), James Gauld (brit. zajatec – 1915), Josef Myšička (1895).
Z obce Kopisty: Gerhard Böhm (1927), Karl Linsmayer (1911).
Z Hory Svaté Kateřiny: Franz Erler (1876).
V chemičce: Ives Le Floch (franc. zajatec – 1916), Kurt Josef Franke (1922)
Oběti výbuchu bombardéru v areálu šachty Alexander v Hrdlovce:Josef Köhler (horník – 1897), Vlastimil Spěvák (horník – 1924), Richard Rosner (důlní ředitel – 1902), Albin Markl (horník – 1882), Karel Černý (horník – 1926), Johann Weiss (horník – 1905), Hermann Wünsch (horník – 1902), Robert Hamprich (obchodník – 1892), Ferdinand Kaaden (štajgr – 1899).
Příslušníci protiletadlového dělostřelectva z Libkovic, které zabil výbuch letounu:Oblt. Willi Koch (velitel baterie – 1907), Obgfr. Willi Klump (1903), Obgefr. Wilhelm Butzen (1904), flakhelfer Cyril Rota (1928), flakhelfer Roman Barsow (ruský zajatec – 1904), flakhelfer Wasilij Mamonow (ruský zajatec – 1908), flakhelfer Fjedor Afanasjew (ruský zajatec – 1912), Obgefr. Franz Rühlemann (1911), Fritz Pauken (1904).

close Příď letounu Boeing B – 17 Flying Fortress Belle of The Brawl, který se do areálu dolu v srpnu 1944 zřítil zoom_in

Příď letounu Boeing B – 17 Flying Fortress Belle of The Brawl, který se do areálu dolu v srpnu 1944 zřítil. Foto: sbírka Edvarda D. Beneše

close Původní podoba pomníku na dole Alexander v Hrdlovce těsně po válce. zoom_in

Původní podoba pomníku na dole Alexander v Hrdlovce těsně po válce. Foto: sbírka Edvarda D. Beneše