Ještě několik dní a budeme moci konečně znovu ochutnat pivo, uvařené v Lounech. Tradici do města vrací minipivovar Pivo ZLoun, sídlící v objektech baru Ája a přilehlé staré tělocvičně u letního cvičiště.

„V pátek 13. září jsme uvařili první zkušební várku. Je to dvanáctka a vypadá dobře," prozradil Deníku spokojený Radek Taraba, sládek a spolumajitel minipivovaru. Tímto krokem začalo testování zbrusu nové varny a kompletně celé technologie.

Milovníci pěnivého moku se už zanedlouho dočkají. „Uvidíme, zda všechno půjde podle plánu, ovšem stále počítáme s tím, že nové pivo začneme prodávat ve druhé polovině října," dodal Radek Taraba s tím, že pivovar Pivo ZLoun bude nabízet desítku, dvanáctku, polotmavou jedenáctku a tmavou třináctku. Vše samozřejmě podle svých vlastních originálních receptur.

Vaření piva v Lounech je s historií města spojeno už od středověku. Tradiční velký pivovar, stojící při silnici ve směru na Černčice z roku 1890, který znají všichni obyvatelé města, ovšem skončil s vařením piva před třemi roky. V roce 2008 totiž koupil skupinu Drinks Union, do které spadal i lounský pivovar, gigant Heineken z Nizozemí. Ten se rozhodl výrobu v ČR centralizovat. Některé z menších pivovarů úplně zavřel – včetně toho lounského. 27. listopadu 2009 byla zrušena stáčírna, kde se plnilo pivo do lahví. Definitivní konec výroby piva v Lounech byl oznámen v lednu 2010. Na konci srpna 2013 rozhodla valná hromada akcionářů o zrušení a likvidaci firmy Pivovar Louny. Nyní rozjíždí vaření piva v Lounech nový výrobce na jiném místě.