Centrum bude sloužit pacientům z Chomutovska, Mostecka a Žatecka, kteří tak nebudou muset za vyšetřením cestovat až do krajského města. V ústecké Masarykově nemocnici je podobné pracoviště už šest let, a protože bylo v regionu dosud jediné, zažívalo nápor.

„Vyšetřovací metoda PET je v současnosti celosvětově nejkomplexnější metodou v onkologii,“ vyzdvihl primář oddělení nukleární medicíny v chomutovské nemocnici Aleš Chodacki. „Umožňuje zachytit funkční metabolické změny, které předcházejí změnám strukturálním, a lze tedy mnohdy odhalit onemocnění nebo progresi choroby dříve než při použití standardních vyšetřovacích metod,“ vysvětlil, v čem je postup unikátní. Používá se v případě nového záchytu onkologického onemocnění i v průběhu léčby, která se může upravovat podle výsledků. Využitelný je také pro účely neurologického a kardiologického zobrazování.

Dálkové ovládání

Vyšetření onkologického pacienta trvá kolem hodiny. Klade se v něm důraz na dálkové ovládání, které chrání zdravotnický personál před ozářením. Pacient se ohlásí v recepci a následně se řídí pokyny sestry z ovladovny. Ta ho nasměruje do kabinky s technikou, která mu aplikuje radioaktivní látku. Přínosem oproti starší technice je, že je pacientům možno podávat menší dávky radiofarmak. Zhruba tři čtvrtě hodiny patří vstřebávání této látky, kdy pacient odpočívá v kabince. Nakonec se ho ujme personál a uloží ho do hybridního přístroje PET, který obsahuje i výpočetní tomografii (CT).

Vzestupy a pády portrétní miniatury ukazuje unikátní výstava v chomutovském muzeu. Součástí jsou výsledky špičkového vědeckého výzkumu, který umožnil nahlédnout pod povrch miniaturních děl.
Žádná selfíčka, v Chomutově vystavují unikátní sbírku portrétních miniatur

„Množství informací, které z tohoto celku vychází, je vskutku brilantní,“ ocenil primář. „Získáme ´petový´ celotělový obraz, kdy zjistíme, zda má v sobě pacient nějaká nežádoucí ložiska. Současně je provedeno CT, díky kterému jsme schopni říct, kde přesně se ložisko nachází,“ doplnil. Závěr jsou pak lékaři schopni vypracovat během hodiny až dvou po vyšetření, takže není pacient ponechán v nejistotě, ale odchází s výslednou zprávou.

Moderní přístrojové vybavení, které je nově v Chomutově, podle primáře odpovídá jen dvěma dalším lékařským pracovištím v zemi. Jedná se o pražskou Nemocnici Na Homolce a Protonové centrum.

Zkušební režim

Chomutovské PET centrum zatím jede ve zkušebním režimu. První pacient jím prošel před měsícem, další jsou nasmlouvaní až do září.

Náklady na vybudování nového pracoviště dosáhly 95 milionů korun. Samotný hybridní přístroj PET/ CT stál i s příslušenstvím více než 73 milionů, s jeho pořízením významně pomohly evropské dotace. Připojení zdravotnické techniky předcházely stavební práce za více ne 22 milionů. Jednalo se o přestavbu prostor bývalé nemocniční lékárny v pavilonu polikliniky.

Sucho. Ilustrační foto.
Extrémní sucho v Ústeckém kraji decimuje úrodu. Usychá nastojato

„Jsou to smysluplně proinvestované peníze, protože jsme nastavili další cestu, kde ve zdravotnictví chceme být,“ uvedl hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller u příležitosti zahájení provozu PET centra. „Jsem rád, že pacienti ze západní části kraje nebudou muset dojíždět do Ústí a čekat tři a více měsíců, než proběhne vyšetření,“ doplnil.

V České republice je ročně průměrně diagnostikováno více než 87 000 pacientů se zhoubným novotvarem. Celkem v zemi žije zhruba 600 000 osob se zhoubným nádorem nebo s minulostí tohoto onemocnění, jak vyplývá z dat Národního onkologického programu.