Open Air Panenský Týnec, největší hudební festival na severu Čech, navštívilo v letošním ročníku více než 20 tisíc lidí. Nabídl hudbu a další kulturní žánry v podání více než dvou stovek umělců od nás i ze zahraničí. Návštěvníci třídenního festivalu také na místě vypili více než 14 tisíc kelímků točeného piva.

Pořadatelé jsou s letošním ročníkem spokojeni. „Díky organizátorům, účinkujícím, pohodovým návštěvníkům, ale i přízni počasí se Open Air Festival stal jedním z mála festivalů, které letos proběhly podle plánu a bez větších problémů. Všechny avizované hvězdy dorazily a vystoupily a počasí bylo pro festival příznivé. Nespadla ani kapka a foukal jen lehký letištní větřík, který k Panenskému Týnci patří," uvedla Radka Spiesová, mluvčí festivalu.

Pochvala od The Chemical Brothers

Britský hudebník Fatboy Slim, legenda světové taneční hudby, byl podle ní dosud nejdražším umělcem, který na Open Air Festivalu vystoupil. Přijmout pozvání do Panenského Týnce se rozhodl mimo jiné na doporučení kapely The Chemical Brothers, kteří na festivalu vystoupili rok před ním. „Atmosféra festivalu ho velmi nadchla. V pátek večer roztančil mnoho tisíc fanoušků v Panenském Týnci. V sobotu už odletěl z ČR a v neděli vystoupil večer v Londýně na ceremoniálu k ukončení olympijských her," sdělila Radka Spiesová.

Hlavní hvězdou sobotního programu byla ze zahraničních zpěváků skotská interpretka a textařka Amy Macdonald, která zahrála písničky z nové desky i nejslavnější starší kousky. Její debutové album v roce 2007 si koupily tři miliony lidí. Příjemně ji překvapil zájem médií i fanoušků v ČR a hned po vystoupení v Panenském Týnci projevila přání se do Čech brzy vrátit na sólový koncert.

Kromě hudby vzbudilo velký ohlas také divadlo

Návštěvníci si na místě užívali nejen dobrou muziku, ale i doprovodný program, který připravili organizátoři a partneři. Zájem byl tradičně o sportovní aktivity, dětský koutek a obrovský ohlas měl i sobotní divadelní blok.

Návštěvníci festivalu také měli velkou žízeň. Za tři dny vypili celou cisternu s velkým tankem piva o obsahu 14 tisíc půllitrů. V nabídce bylo osm druhů piv, z toho šest točených. Partnerem festivalu bylo pivo Staropramen.

Open Air proběhl v Panenském Týnci teprve třetí rok, je to velmi mladý festival, ale už si vydobyl obrovskou prestiž. A koho uvidíme jako hlavní hvězdy příští rok? „Zatím je předčasné mluvit o konkrétních jménech. Vždy jde o kombinaci možnosti, kdo je v daném termínu k dispozici, a finanční náročnosti daného interpreta na výši honoráře za vystoupení. Rozhodně nebude snadné dorovnat letos vysoko nasazenou laťku, ale uděláme pro to všechno," řekla dramaturgyně festivalu Milena Palečková. Termín festivalu je pevně stanoven na druhý víkend v srpnu a jednání se zahraničními agenturami, zastupujícími jednotlivé zpěváky a kapely, začnou už nyní na počátku září.

Živý přenos na internetu

Velký úspěch u fanoušků i interpretů sklidila letošní novinka živý přenos koncertů z festivalu na internetu. „Fatboy Slim i Amy Macdonald udělili souhlas k živému přenosu sice na poslední chvíli, ale nakonec je pak nadchla kvalita i režijní zpracování natolik, že si vyžádali celý záznam pro své vlastní potřeby. Přenos zajišťovala společnost Livebox ve spolupráci s generálním partnerem festivalu O2," dodala Radka Spiesová.

Lidé, kteří se na festival nedostali, tak mohli jeho vrcholy sledovat živě po internetu. „A přenos si naladilo několik desítek tisíc diváků. Dohromady jsme na místě měli čtrnáct kamer. Děkujeme všem přímým účastníkům festivalu i těm, kdo se připojili online, a už se těšíme na další ročník!" dodala Radka Spiesová.