Ústí nad Labem Zábavný, odvázaný i mile nostalgický je v dobových písních, především swingu 30. a 40. let minulého století z Čech i z ciziny, zpěvák Ondřej Havelka se svým orchestrem Melody Makers.

Dokáže nám to také na Purum Plese severočeských patriotů v sobotu 28. února v ústeckém Domě kultury. O této prestižní akci, ale také o novém netradičním albu a mnohém dalším, jsme si s Ondřejem Havelkou povídali.

Písnička „Vendelín", tedy její remix „Vendel-In", otevírá vaše nové album „Kríze sem, kríze tam" (Warner Music ČR, 2014). A to stejně jako je hit „Vendelín" první písní na vaší LP s Originálním pražským synkopickým orchestrem „Stará, natoč gramofon" z roku 1982. Repertoáru máte dost, vrátil jste se k Vendelínovi jen kvůli nové elektroswingové verzi?
Když jsem byl osloven, abych zkusil udělat nějaké elektroswingové remixy, zmapoval jsem si trošku světovou elektroswingovou scénu a zjistil jsem, že mě baví skutečně jen její malá část. Rozhodl jsem se, že se nechci zařadit do středního proudu elektroswingu, ale že chci udělat něco osobitého, neboť už mám takovou povahu. Tak jsem hledal tituly, které se takzvaně vůbec nehodí k tomu elektroswingu. Chtěl jsem, aby to byly české věci a aby to byla legrace, takže volba padla i na Vendelína.

Má pěkný feeling

Líbí se vám ze světového elektroswingu i úžasná holandská zpěvačka Caro Emerald? Mám její CD i Blu-ray disk s koncertem z produkce BBC, na potkání ji rád doporučuji všem…
Jó, ona je opravdu zpěvačka, má pěkný feeling. A pak mě baví ještě Caravan Palace. To jsou kapely, jejichž groove swing připomíná nebo z něj přímo vychází. To jsou příklady, kde je to blíž swingu. Ale jinak kapely dělající elektroswing využívají místo aranžérských technik spíš zvukomalebné efekty, které vycházejí z dobových nahrávek ze 30. a 40. let.

Koncerty většinou míváte v divadlech, kde nelze tančit. Mrzí vás to? Vždyť hudba, kterou zpíváte, vznikla k tanci…
Odjakživa jsme se zaměřovali na koncerty, ale v poslední době začínáme víc hrát i taneční večery. Z tančíren máme samozřejmě radost, jedna taková bude 11. dubna, to je náš tradiční každoroční Velký taneční večer v Lucerně. Ale musím říct, že plesy jsou trošku jiný svět. Jsou spíš společenskou událostí a předpokládá se, že na ně lidi nejdou na žánrově vyhraněnou taneční muziku…

Právě šestý ročník Plesu severočeských patriotů, na kterém v Ústí 28. února zahrajete a zazpíváte jste jeho hlavní hvězdou bude v duchu 30. let. Chystáte pro něj speciální repertoár, aby se úzce vázal ke 30. letům?
My hrajeme především třicátá léta, takže nemusíme nic měnit ani speciálního připravovat. Zahrajeme prostě především swing přelomu 30. a 40. let. To zažívala Amerika vrchol této hudby, vlastně už i v Čechách během protektorátu kapely začaly skutečně swingovat. Takže i na plese jako vždy nabídneme z té doby pro nás typický výběr amerických i českých věcí.

…stojí za to žít

Prozradíte alespoň jednu z českých písní, které od vás a Melody Makers na Plese severočeských patriotů nebudou chybět?
Vzhledem k tomu že nepředpokládáme, že na tomto plese budou vyloženě swingaři, budeme hrát mnoho klasických foxtrotů. Třeba „Jen pro ten dnešní den, stojí za to žít", ten je z nich asi nejznámější…

Přijedete do Ústí i s Miss Rosie neboli Rozálií Havelkovou, svou pohlednou slečnou dcerou, která pěkně stylově nazpívala na poslední album vaše a Melody Makers titulní písničku „Kríze sem, kríze tam, já si z ní nic nedělám"? Tedy kus od hudebního skladatele i zpěváka Járy Beneše a textařů Jarky Mottla a Karla Tobise?
To nevím, jestli Rozálie bude mít čas…

Takže se moc nevídáte…?
(smích) Vídáme, jak vás to napadlo?

Myslím na koncertech, že se úplně běžně nepotkáváte… Že nebývá hostem všech vystoupení Melody Makers.
No ona je studentkou gymnázia, takže samozřejmě nejezdí zpívat na všechny naše koncerty, nemá na to čas. Zpívá s námi jen někdy a já teď opravdu nevím, jestli právě do Ústí nad Labem přijede.

Oblékám se obyčejně

Jak důležitý je pro vás dobový dress code, tedy oblečení, které se tehdy nosilo a které se i dnes dá sehnat? Vychováváte k takovému oblečení i své příznivce?
To úplně ne. I sám se do dobových šatů oblékám pouze na jeviště, jinak chodím docela obyčejně. Nepatřím k lidem, kteří tak chodí běžně, i když i tací jsou.

Pardon, já se spíš ptal na oblečení vašich fanoušků na swingové tančírny a koncerty Melody Makers…
Aha, tak to je něco jiného. V jejich případě jsem samozřejmě nadšen, když lidé přicházejí v dobovém oblečení, to je jasné.

Loni jste slavil kulatiny. Dostal jste i pěkný hudební dárek? Třeba od své kapely Melody Makers?
A víte, že jo? Dostal jsem od kluků z kapely krásnej gramofon.

Dobový gramofon? Opravdu?
Ne, naopak moderní.

Lidi vítám rituálně

V Ústí jste loni či předloni hráli ve foyer Severočeského divadla před svým koncertem. Navazujete tak na tradice 30. a 40. let minulého století?
Nevím, že by se to tehdy dělalo, to ne. To je spíš můj rituál osobního vítání publika na koncertech a tento zvyk určitě tehdy neexistoval. Děláváme to a vzhledem k tomu, že letos budeme slavit dvacáté výročí orchestru Melody Makers, myslím, že tuto oblíbenou atrakci, kterou mají naši diváci rádi, zase budeme využívat.

Takže si jí od vás s orchestrem užijeme i na plese v Ústí?
To ne. Myslím, že se takové vítání na plesy nehodí.

Výtvarníkem obalu vaší nové desky „Kríze sem, kríze tam" je Robert Geisler. To je ten šikovný pán z Prahy, který píše i divadelní hry, psal scénář k filmu „Protektor" a vytvořil jeho filmový plakát?
Ano, to je on.

Dělá pro Melody Makers obaly alb dlouho? Ptám se proto, že přebaly desek vašeho orchestru mají jednotný styl, jsou mile dobové a ihned upoutají…
Nevím přesně jak dlouho, ale pár let ano. Robert je multitalent, je to chytrý a vzdělaný člověk se smyslem pro humor. Zaujaly mě plakáty, které dělal pro Divadlo Na zábradlí, oslovil jsem ho a od té doby pro nás pracuje.