"Evropská Unie potřebuje reformu, už přežila několik krizí. Role EU je chránit hranice, a to bohužel nyní nedělá," odpověděl Miloš Zeman na dotaz studentů bílinského gymnázia v úterý dopoledne. Diskuse s gymnazisty je součástí bohatého úterního programu hlavy státu při druhém dni návštěvy Ústeckého kraje. 

Zajímavý názor projevil prezident při besedě v Lovosicích. Na otázku, jestli je pro zpřísnění zákona o zbraních odpověděl: "Pokud by byli lidé ozbrojeni při útocích v Paříži, byly by ztráty na životech mnohem menší. Jsem pro to, aby lidé chodili ozbrojeni."

Prezidentský pár nocoval z pondělí na úterý v ústeckém hotelu Větruše, odkud vyrazil na cesty. Zatímco Miloš Zeman s kolonou odjel v 10.00, první dáma měla odjezd naplánovaný o hodinu později. Ivana Zemanová navštíví Výchovný ústav a středisko výchovné péče v Pšově na Podbořansku, poobědvá s manželkou hejtmana v Žatci a tím návštěvu kraje ukončí.

Prezidenta republiky čekali studenti gymnázia v Bílině, obyvatelé a představitelé měst Lovosice a Louny i návštěva vinařství v Třebívlicích. Do Loun se svolávají odpůrci hlavy státu, Zemanovu návštěvu bojkotují i dva radní a jeden zastupitel za TOP 09.

"Přáli bychom si takového prezidenta, který ctí tradice, demokracii a podporuje lidská práva. V Den boje za svobodu a demokracii se prezident Miloš Zeman nezdráhal řečnit na pódiu společně s představiteli xenofobní a fašizující scény. Ve stejný den jeho policejní ochranka zabránila vysokoškolákům, aby si na tomto pamětním místě připomněli odvahu studentů z let 1939 a 1989," napsali zástupci lounské TOP 09.

Posledním bodem Zemanova programu je setkání s občany v lounském divadle. Tam se na sociální síti facebook svolávají Zemanovi odpůrci. Přihlášených jich je zatím kolem šesti desítek.

Večer se prezident vrátí zpět do Ústí nad Labem. Jeho návštěva kraje skončí ve středu odpoledne.

Více o prvním dnu návštěvy prezidentského páru čtěte zde: ON-LINE: Prezident Miloš Zeman letos podruhé přijel do Ústeckého kraje

ON LINE přenos z druhého dne návštěvy prezidenta Miloše Zemana a první dámy pro dnešek končí, poslední začne ve středu v 10 hodin ráno. Děkujeme za pozornost a přejeme klidný večer.

17.20 Prezident Miloš Zeman s kolonou odjíždí z Loun a míří zpátky do krajské metropole. Zde ho čeká v 18.45 soukromí setkání a v 19.30 soukromá večeře s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem. 

17.15 Beseda s obyvateli Loun končí o deset minut později, než bylo plánováno, čímž byl dodržen původně stanovený čas 35 minut na její trvání. Miloš Zeman se podepsal do pamětní knihy města a na závěr pobavil publikum anekdotou o svém setkání s Václavem Klausem v pekle.

17.02 Vladimír Drápal, ředitel divadla, kde se beseda koná vystoupil s ostrou kritikou působení Miloše Zemana jako hlavy státu. "Nechci, abyste znovu kandidoval," vyzval prezidenta Drápal. Na to Zeman odvětil, ať to nechá na něm. "Věci, které se staly na Albertově média zkreslila," dodal Zeman v další části odpovědi na Drápalovo vystoupení.

16.55 Zatím vznesené dotazy se týkaly školství, státního rozpočtu či daně z přidané hodnoty. "Daňovými podvody se ztrácí až čtvrtina rozpočtu. Člověku nesmíme brát jeho svobody s jedinou výjimkou. Tou je svoboda podvádět," pronesl mimo jiné Miloš Zeman.

16.45 Prezident Miloš Zeman hovořil v úvodu o svém vztahu k městu Louny. Je v dobré formě a používá často své proslulé bonmoty. Lidé se smějí a tleskají mu. Publikum podobně jako v Lovosicích tvoří spíše starší lidé.

Prezident Miloš Zeman navštívil Louny.16.37 Se zhruba desetiminutovým zpožděním začala beseda Miloše Zemana s občany Loun. Ti uvítali prezidenta potleskem. Na hladký průběh dohlíží několik strážníků a příslušníci prezidentovy ochranky.

16.25 Beseda s občany Loun měla právě začít, ale prezident má zpoždění. Lidé si krátí čas hlasitým hovorem, který se v sále divadla patřičně rozléhá.

16.20 Po skončení diskuse s představiteli města si Miloš Zeman dopřává malé občerstvení v separátní místnosti.

16.09 Právě byl zastaven vstup do divadla. Venku stále čeká řada lidí. Probíhá poslední přepočítávání uvnitř hlediště, sál už je plný. Divadlo v Lounech má kapacitu cca 200 míst k sezení.

16.05 Akce probíhá zatím důstojně. Žádné protesty nezazněly. Před divadlem se objevily se pouze dva transparenty. Ty ovšem rozvinuly příznivci Miloše Zemana

15.52 V Malém sále divadla začíná setkání s představiteli města Louny a řediteli příspěvkových organizací města. Jak již dříve avizovali, chybí zástupci TOP09. Beseda s občany začne v 16.25

15.48 U bočního vchodu do Vrchlického divadla vítá Miloše Zemana starosta Radovan Šabata. Před divadlem čekalo asi 200 lidí, na které čekají bezpečnostní prohlídky.

15.45 Prezidentská kolona přijíždí do Loun.

15.25 Akce v Lovosicích končí. Lidé odcházejí.

15.22 Prezident Miloš Zeman opouští Lovosice a míří do Loun

15.21 Na závěr Milan Dian předal prezidentovi připravené dary - vína, publikace o Lovosicích, také jednu o místních restauracích a hospodách. Na závěr si prezident převzal házenkářský dres se svým jménem a číslovkou 2018. "To proto, že vám držíme palce v příštích volbách," vysvětlil starosta.

15.20 Starosta Lovosic poděkoval za dotazy i odpovědi a požadal prezidenta o podpis do pamětní knihy a o dekorovani lovosického praporu.

Návštěva Miloše Zemana v Lovosicích.15.18 Těsně před koncem besedy se zeptal jeden ze studentů místního gymnázia: "Jste pro zpřísnění zákonu o zbraních?" Prezident odpověděl: "Pokud by byli lidé ozbrojeni při útocích v Paříži, byly by ztráty na životech mnohem menší. Jsem pro to, aby lidé chodili ozbrojeni."

15.15 Další dotazující se zajímali, co Zeman říká na to, ze ho mnozí obviňují z toho, že rozděluje společnost. "To, co rozděluje není člověk, ale názor. Na Albertově jsem vyzyval k toleranci, k tomu, abychom si říkali argumenty. Kdysi jsem varoval před tím, co dnes označujeme za radikální islamismus. Národ jsem rozděloval 9 ku 1, většina se mnou nesouhlasila. To ještě nebyly atentáty a další teroristické akce. Dnes jsem skóre obrátil na 8 ku 2 pro mně. Několik málo lidí by uprchlíky vítalo ještě dnes."

15.12 Další příchozí nejprve zkritizoval ochranku, do sálu pronesl krabici, kterou nikdo nezkontroloval. Poté se Zemana zeptal, jaký má názor na presumpci neviny, například v případu Ransdorfa či Konvičky. Zeman zkritizoval české novináře, kteří jsou policistou, státním zástupcem, soudcem a nejraději by byli i katem v jednom. "Proto jsou čeští novináři nejhloupější tvorové. Pro mě je člověk nevinný, dokud není odsouzen." Ke krabici řekl, že pokud je v ní víno, ať ji předá jeho ochrance.

15.08 Jiná žena v sále Zemana označila za národní poklad. Zeptala se, jestli může ona nebo další lidé něco udělat, aby pan Sobotka ve své funkci skončil. Prezident odpověděl, ze svůj názor mohou všichni voliči vyjádřit v parlamentních volbách. "Nedojde-li k mimořádné situaci, jako když Petr Nečas podal demisi, vyčkejte dva roky, to není v životě člověka dlouhá doba, a ve volbách volte stranu, která je vám nejbližší."

Návštěva Miloše Zemana v Lovosicích.15.02 Lovosičanka Eva Havránková Zemana odmítla oslovit jako prezidenta. "Nejste můj prezident!" řekla. Zmínila, že 17. listopad byla zrada nejen na studentech, ale na všech, kdo zvonili klíči. Rovněž pronesla, že se jí nelíbí prezidentovy cesty po republice, že dělá kampaň, kterou ostatní politici nemají možnost dělat. V závěru své řeči poslala prezidenta spolu s jeho mluvčím Ovčáčkem objímat stromy na Vysočinu. Lidé v sále začali bučet. Prezident odvětil, že není ten, kdo by se zalíbil lidem všem. Jiná žena v sále zvedla nad hlavu transparent s nápisem: PANE PREZIDENTE, jsme s vámi. Zeman ji poděkoval.

14.57 "Zbavte se premiéra Sobotky, než nás přivede do záhuby," sdělil prezidentovi jeden z příchozích mužů. Prezident odvětil, že to nemá v pravomocích. "Kdybysme měli diktaturu, měl bych to jednodušší, ale zaplať pánbůh, že ji nemáme."

14.52 Student lovosického gymnázia Aleš Kubíček se prezidenta ptal na jeho výroky v pořadu Partie, z nichž devět server Demagog.cz označil za nepravdu. "Odpovím vám stručně, server Demagog je demagogický," řekl Zeman a uvedl několik příkladů z těchto výroků včetně jejich zdrojů. Lidé ho odměnili potleskem.

14.48 Další dotaz se týká hnutí ANO 2011 a prezidentova názoru na něj. "Už jsem to říkal panu starostovi, přečetl jsem si jeho životopis a myslím si, ze ANO v Lovosicích ve volbách zvítězilo díky dobrým kandidátům. Uspěch politických stran je dán z 90 procent osobnostmi jejich vůdců, jen z 10 procent programem. To je to největší tajemství česke politiky," řekl prezident.

14.46 První dotaz se týká Zemanovy spisovatelské činnosti. Zdali mohou lidé očekávat vydání jeho zážitků z hradu. "Teď rozhodně nemám čas ani číst knihy. Možná jednou, až zase budu na Vysočině, napíšu knihu s názvem Démon Hradu nebo něco podobného. Ale to je teď předčasné."

Návštěva Miloše Zemana v Lovosicích.14.44 Svůj proslov prezident zahájil tématem dálnice D8. "Když jsem jako ministerský předseda otevíral úsek dálnice D8 z Roudnice nad Labem do Lovosic, nikdy by mě nenapadlo, že ani po 15 letech nebude dálnice hotová," řekl s tím, že věří, že rozkvět města určuje právě funkční dálnice. Příčinou zpoždění stavby je podle něj časté střídání ministrů dopravy, zdlouhavá příprava stavby i "zelení teroristé". Pokud dálnice bude do konce roku 2016, slíbil, že nad ní zahřmí prezidentska helikoptéra a on sám slavnostně přestřihne pásku.

14.40 Starosta prezidenta vítá v Lovosicích. "Jste první prezident v historii české státnosti, který Lovosice navštívil. Vážíme si toho," řekl v úvodním proslovu Milan Dian. Lidé přikyvovali. Hejtman Bubeníček zmínil, že jsou Lovosice významné různorodou vyrobou a také házenou. "Čas je kratký, takže pane prezidente, máš slovo," podal Bubeníček mikrofon Zemanovi.

14.35 Prezident Miloš Zeman ukončil setkání s představiteli města a okolních obcí a předstoupil před veřejnost v sále. Na podium vstupuje spolu se starostou Lovosic Milanem Dianem a hejtmanem Usteckého kraje Oldřichem Bubeníčkem. Lide vstali a tleskali.

14.32 Lidé zcela zaplnili sál KS Lovoš, stojí i na balkonech. Na prezidenta zatím čekají. Miloš Zeman v klubovně ještě jedná s představiteli města a okolních obcí. Setkání je neveřejné.

14.30 Oběd Ivany Zemanové v Žatci končí. První dáma republiky se loučí s Ústeckým krajem a odjíždí do Prahy.

14.20 Vedení města Lovosice pro prezidenta připravilo dary v podobě výběru vín z žernoseckého vinařství Sv. Tomáše, knihy Lovosické ulice v proměnách času a Tajemství Českého středohoři a jeden osobity darek - hazenkářský dres! Miloš Zeman si dary převezme po diskuzi, která začne za čtvrt hodiny. Mezi účastníky besedy jsou v Lovosicích převážne senioři, mladí lidé jsou spíše výjimkou.

14.02 Začíná setkání s představiteli města Lovosice, řediteli příspěvkových organizací města a starosty okolních obcí.

14.00 Zatímco prezident se v klubovně Kulturního střediska Lovoš vítá s vedením Lovosic, jeho ochranka naposledy kontroluje sál, kde je 200 míst k sezení téměž zaplněno. Pořadatelé budou veřejnost pouštět i na balkony. "Já ho obdivuji, že takové návštěvy ve svém věku ještě zvládne! Vzdyť má být v půl páté už zase v Lounech," zmínila se jedna z příchozích.

Příjezd Miloše Zemana do Lovosic.13.57 Miloš Zeman přijíždí do Lovosic, kde jej vítá Milan Dian, starosta města.

13.55 Některým starším návštěvnicím KS Lovoš se nelíbí, že si v šatně musely nechat kabelky. "To nás mohli rovnou vysvléknout do spodního prádla," říkají.

13.50 Pořadatelská služba v Lovosicích rozdává další podepsané fotografie prezidenta. Někteří příchozí se o ně sami hlásí.

13.45 V Lovosicích začali vpouštět veřejnost do sálu KS Lovoš. Prezident přijede ve 13.55 k bočnímu vchodu střediska, kde ho přivítá starosta Milan Dian. Boční vchod byl zvolen s ohledem na bezpečnost a zdravotní stav prezidenta. V šatně kontrolují kabáty a zavadla. Lidě si musejí odložit. Připraveno je zhruba 200 míst k sezení. Návštěvníci dostávají podepsané fotografie prezidenta.

13.40 Prezident Miloš Zeman odjíždí z Třebívlic.

13.30 V Žatci připravili první dámě následující menu: Kozí sýr v sušené šunce s opečeným toastem, Hovězí vývar s játrovými knedlíčky a zeleninou, Grilovaný losos na špenátovém lůžku se smetanovým bramborem, Vanilková zmrzlina s pistáciemi a čokoládou.

13.25 Lovosice: Do příjezdu Miloše Zemana zbývá zhruba půl hodiny. Očekává ho starosta Milan Dian se skupinou zastupitelů. Starosta zmínil, že návštěva prezidenta je to pro něj i město událostí na kterou se připravovali 14 dní. Sál KS Lovoš nechalo vedení města vyzdobit. Předem ho prohlédla ochranka prezidenta. Na příjezdu do města hlídkují policisté, ve službě jsou také všichni městští strážníci. V centru je omezené parkování. Před Kulturním střediskem Lovoš čeká 30 lidí.

13.15 Obědem v restauraci U Orloje v Žatci zakončí Ivana Zemanová návštěvu Ústeckého kraje.

12.45 Návštěva první dámy v Pšově končí. Ivana Zemanová s doprovodem odjíždí do Žatce, kde svoji misi v Ústeckém kraji zakončí obědem.

12.34 Ivana Zemanová s generálem Rostislavem Pilcem zdejšií dětem předala knihy o hradní stráži. Zaroveň je oba pozvali na Pražský hrad. "Až si knihu přečtete, určitě rádi uvidíte hradní stráž i naživo. Zveme vás proto do Prahy, kde si můžete prohlédnout i výcvik psů stráže," řekla Ivana Zemanová

Ivana Zemanová (druhá zprava) při návštěvě ústavu v Pšově.12.25 Ivana Zemanová zahájila prohlídku ústavu v Pšově. Postupně si prohlédne budovu ochranné výchovy – Faru, v 1. patře Klubovnu, navštíví pokoj č.2, během přechodu k budově školy zhlédne krátkou ukázku manipulace s vysokozdvižnými vozíky, jejichž ovládání se zde klienti učí. Poté si první dáma prohlídne budovu školy, kde zavítá do kuchyně a podkroví. Zde se setká s klienty ústavu.

12.20 Úvodními přípitky Miloše Zemana a Oldřicha Bubeníčka začal oběd s významnými podnikateli v zemědělství a zástupci Krajské agrární komory Ústeckého kraje.

12.11 Prezident Miloš Zeman dorazil do Zámekcého vinařství Třebívlice, kde jej přivítal Jan Dienstl, majitel vinařství a předseda dozorčí rady společnosti Severní energetická a. s.

12.10 Sáva Arabadžiev, ředitel Výchovného ústavu a střediska výchovné péče Pšov krátce uvítal Ivanu Zemanovou a její doprovod. Následuje setkání s vedením ústavu.

12.00 Ivana Zemanová s Jitkou Bubeníčkovou a doprovodem se blíží k Pšovu. Spolu s nimi se návštěvy ústavu zúčastní mj. také genmjr. Rostislav Pilc, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky.

11.55 Prezidentská kolona opouští Bílinu a míří do Třebívlic, kde Miloše Zemana čeká oběd s významnými podnikateli v zemědělství a zástupci Krajské agrární komory Ústeckého kraje.

11.52 Na závěr své návštěvy se Miloš Zeman podepsal do kroniky Podkrušnohorského gymnázia. I tuto událost využil k bonmotu: "Je to pro mě dvojí zkouška. První z analfabetismu, druhá z paměti. Pane řediteli, tady vám vracím pero," usmíval se Miloš Zeman za velkého smíchu a potlesku studentů. 

11.49 Úplně poslední dotaz směřoval na možnost teroristických útoků v naši republice. "Kdybych to věděl, jsem šéfem ochrany státu a dostanu za tuto informaci vyznamenání," zahájil Miloš Zeman svoji odpověď. Od zlehčování ale přešel k vážnějšímu tónu. "Dříve nebo později asi něco přijde. Než v naší malé zemi ale nebezpečí nejdříve hrozí třeba v Londýně nebo v některé z větších zemí," upozornil prezident.

Z prezidentské návštěvy v Bílině na gymnáziu.11.46 Bylo jasné, že právě v Bílině přijdou na přetřes také limity těžby hnědého uhlí. "Zastavení těžby v této oblasti by vedlo ke ztrátě stovek pracovních míst," potvrdil prezident své postoje, kdy dlouhodobě podporuje prolomení limitů.

11.43 Došlo i na úsměvnou situaci. Jeden ze studentů neuměl zaponout mikrofon, aby mohl vznést svůj dotaz. "Vidíte, můžete si ještě vybrat mezi biologií a jazyky, je vidět, že technický obor není zrovna váš oblíbený," glosoval Miloš Zeman

11.34 Evropská unie a názor hlavy státu na ni, to byl další z dotazů gymnazistů. "Evropská Unie potřebuje reformu, už přežila několik krizí. Role EU je chránit hranice, a to bohužel nyní nedělá," horlil prezident.

11.28 Došlo i na dotaz ohledně situace v Sýrii. "Jediným řešením krize v Sýrii jsou mírová jednání," odpověděl Miloš Zeman.

11.15 Probíhá diskuse prezidenta Miloše Zemana se studenty bílinského gymnázia. Prezident se zajímal, jestli se mezi studenty najdou "sebevrazi", kteří by se chtěli věnovat politice. "Politik je něco mezi kaskadérem a pyrotechnikem. Naše republika ale potřebuje vás, vzdělané lidi. Vy jste naše budoucnost," řekl Zeman doslova.  

11.10 Po krátkém přivítání promluvila Jana Vaňhová. Miloše Zemana pozvala na Hry VII. zimní olympiády dětí a mládeže 2016. Zimní olympiáda v Podkrušnohoří odstartuje 17. ledna a během šesti dnů přivítá téměř 1 100 mladých sportovců z celé České republiky.

11.05 Po skončení neveřejné diskuse přešli Miloš Zeman, Oldřich Bubeníček, Jana Vaňhová, Vratislav Mynář a členové vedení školy přes dvůr gymnázia do tělocvičny ve druhé budově. Zde proběhne setkání se studenty.

11.00 Ivana Zemanová odjíždí od hotelu Větruše a míří do Pšova na návštěvu Výchovného ústavu a střediska výchovné péče. Do Ústí nad Labem se už nevrátí.

10.35 Po úvodních slovech a přivítáních probíhá neveřejná diskuse bez přítomnosti novinářů. Diskusi moderuje ředitel školy Karel Vacek.

Uvítání Miloše Zemana v Bílině.10.30 V učebně hudební výchovy se prezident republiky Miloš Zeman a hejtman Oldřich Bubeníček setkávají s vedením školy. Přítomna je také Jana Vaňhová, náměstkyně hejtmana Ústeckého kraje a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

10.25 Před budovou bílinské pobočky Podkrušnohosrkého gymnázia Most přivítali hlavu státu ředitel školy Karel Vacek a 1. místostarostka města Bílina Veronika Horová.

10.23 Prezident Miloš Zeman přijíždí do Bíliny.

10.00 Kolona prezidenta republiky odjíždí od hotelu Větruše do Bíliny.