„Obviněný dříve zatčený na území Spolkové republiky Německo byl předán do České republiky a jelikož poskytl pro státního zástupce a soud dostatečné záruky, jak předpokládá trestní řád, byl propuštěn,“ uvedl pro Chomutovský deník státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Minx. „Jeho další vyšetřování bude pokračovat na svobodě,“ doplnil. Ke zmíněným zárukám a dalším okolnostem se více nevyjadřoval. „Věc dál nekomentujeme,“ uzavřel jen.


Podle informací Práva ale Novák složil kauci ve výši závratných šestnácti milionů korun.


Alexandr Novák pobývá v Chomutově, ve čtvrtek ho například bylo možné vidět u chomutovského Hotelu Royal. Vrchní státní zastupitelství informaci o jeho propuštění Deníku potvrdilo až v pátek 27. října.

Alexandra Nováka zatkli loni 24. prosince na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem, další měsíce pak strávil v německé vazbě. Protože ho česká justice viní z manipulace při rozdělování evropských dotací, žádala o jeho vydání. Novák, který má německé občanství, odmítl zjednodušené řízení, proto se čekalo na rozhodnutí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu, který měl posoudit, zda je přípustné vydat ho Česku. Ten vyšetřovací vazbu několikrát prodloužil a žádal českou stranu o další informace k případu.


Podle informací ČTK Novák nakonec obrátil, se zjednodušeným řízením souhlasil a díky tomu mohl být vydán. „Stíhaný byl 25. října 2017 předán českým úřadům, sdělila mluvčí vrchního zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem Gundula Fehsová.

Manipulace s dotacemi

Alexandr Novák je obviněn z manipulací v rámci Regionálního operačního programu Severozápad v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé. „Aktuálně je všech 26 obviněných osob stíháno na území České republiky,” doplnil státní zástupce Minx.


Dnes jedenašedesátiletý Novák má s trestním řízením zkušenosti. V minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí úplatku, který převyšoval čtyřicet milionů korun. Soud ho v roce 2015 podmínečně pustil na svobodu poté, co si odpykal poloviny trestu. Tehdy se za něj zaručil mostecký motorkářský klub Gryphons.