VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návštěva svatého města Al-Kuds

Liberec/Jeruzalém - Seriál s Deníkem Na cestách pokračuje dalším dílem cesty po Izraeli. Tentokrát navštívíme Jeruzalém, město které ukrývá nejsvětější památky judaismu, křesťanství i islámu

17.7.2014
SDÍLEJ:

ZÁPADNÍ ZEĎ známá také jako Zeď nářků je pozůstatkem západní části vnější hradby, která ke konci období druhého jeruzalémského Chrámu obklopovala Chrámovou horu. Dnes je to nejposvátnější místo Židů s přísným bezpečnostním režimem. Foto: Deník / Petr Vodseďálek

Poslední zastávkou našeho minulého putování bylo hlavní autobusové nádraží v Tel Avivu. Několikapatrová budova slouží jako centrální křižovatka dopravy po celém Izraeli. Po bezpečnostní prohlídce, kterou projdete při vstupu do budovy, si na světelné tabuli zkontrolujete čas autobusu a najdete nástupiště, z kterého odjíždí. Moje destinace byla svaté město, Jeruzalém.Jeruzalém na dosah

Klimatizovaný autobus odjíždí směrem do Jeruzaléma třikrát do hodiny a jízdenka stojí 25 izraelských šekelů, tedy asi 150 korun. Na místo dorazíte asi za 50 minut, záleží na dopravě. Jen několik dní předtím, než jsem se do hlavního města Izraele vydal já, ho navštívil Papež František. Kvůli bezpečnostním opatřením a několika tisícům věřících křesťanů, kteří ho chtěli v Jeruzalémě pozdravit, se cesta mohla protáhnout až na několik hodin. Většina z historických památek byla zavřená a staré město bylo zcela zablokováno. Doporučení tedy zní, nejezdit v době církevních svátků a při návštěvách církevních představitelů.

Hlavní lákadlem pro turisty je návštěva starého města, které se rozkládá na jednom čtverečním kilometru za kamennými zdmi. Moje první kroky vedly do hostelu kousek od Jaffské brány, kterou se vstupuje do Arménské čtvrti. Pokud hledáte levné ubytování a přitom chcete mít nejdůležitější památky na dohled, doporučuji vám Hostel Citadel, který se nachází ve starém kamenném domě a ve kterém je možné přespat na dvou střešních terasách. Přes den i v noci tak budete mít úžasný výhled na Jeruzalém.

Čtyři čtvrtě, tři náboženství

Staré město se dělí na čtyři čtvrtě arménskou, židovskou, křesťanskou a muslimskou. Celkem žije uvnitř kamenných zdí asi 35 tisíc lidí, z toho je podle lokálního průvodce skoro 30 tisíc muslimů. Arménská čtvrť je nejstarší, Arméni byli první národ, který přijal křesťanství a když dobyli Jeruzalém Křižáci, brali si arménské ženy za manželky. Arméni tak získali značný vliv a jejich čtvrť se nacházela na nejprestižnějším místě starého města. „V současné době už zde nežije moc Arménů. Jsou také jediní, kteří své domovy pronajímají, právě proto zde najdete několik hotelů a hostelů," vysvětloval průvodce Ryan. Hned mu ale oponoval jeden z místních, který se velmi kriticky vyjadřoval k informacím, které průvodce říkal zahraničním turistům.

Židovská čtvrť je nejmenší, ale za to nejmodernější. V poslední době dochází k výstavbě nových a modernizaci stávajících domů a bytů. Dnes v Židovské čtvrti přebývá asi 600 židovských rodin. Podle statistické ročenky z roku 2000 se v celém městě nachází 1204 synagog. Pro židy je Jeruzalém nejposvátnějším místem. „Pramení to z víry, že si Hospodin toto místo vyvolil, aby zde přebýval. Zasvěcen byl Židům Jeruzalém již v 10. století př. n. l., kdy jej hlavním městem biblického Izraele prohlásil král David. Nejvýsadnější postavení má Jeruzalém rovněž proto, že zde stály dva jeruzalémské Chrámy, konkrétně Šalomounův chrám a později druhý Chrám. O významnosti města svědčí jeho zmínka v Bibli, kde je jmenováno celkem 632krát. Nejsvětějším židovským místem je v Jeruzalémě Západní zeď, známá též jako Zeď nářků, která je pozůstatkem vnější hradby druhého Chrámu," píše se v otevřené online encyklopedii. Jeruzalém ovlivnil i stavbu synagog po celém světě, které jsou tradičně stavěny tak, aby byl aron ha-kodeš (schrána na Tóru) směrem k tomuto městu. U jeruzalémských synagog pak má směřovat k Chrámové hoře).

Via Dolorosa

Křesťanství uctívá Jeruzalém nejenom pro jeho starozákonní historii, ale také pro jeho významnost v životě Ježíše Nazaretského. Podle Nového zákona byl Ježíš do Jeruzaléma přinesen krátce po svém narození a později, již jako dospělý, vyčistil druhý Chrám. Byl to rovněž Jeruzalém, kde měl Ježíš podle tradice se svými apoštoly poslední večeři (též večeři Páně) na hoře Sijón. Významnými křesťanskými místy jsou Via Dolorosa (Křížová cesta) na Golgotu a Golgota samotná, která má být místem Ježíšova ukřižování. Evangelium podle Jana popisuje Golgotu jako místo „blízko města", zatímco archeologické nálezy z 90. let 20. století naznačují, že se Golgota mohla nacházet poblíž hradeb uvnitř dnešní hranice města.

Kvůli této nejasnosti můžete v Jeruzalémě navštívit hned dvě místa, která si nárokují hrobku , do které byl ježíš uložen a ze které potom vstal z mrtvých. Bazilika Svatého hrobu, která je již téměř dva tisíce let křesťanským poutním místem, se nachází uvnitř křesťanské čtvrti. Paradoxem je, že se již několik století pravoslavní, katoličtí a arménští křesťané dohadují o tom, komu kostel patří. Vlastnictví je tak společné, ale už přes 80 let kostel každý den otevírají a zavírají dvě muslimské rodiny.

Druhým místem, pravděpodobného nanebevzetí Ježíše Krista je prostor nacházející se mimo městské hradby. Zahrada s hrobkou vytesanou ve skále je spravována Američany a většinou z nich je považována za pravou Golgotu.

Mešita al-Aksá, svaté místo islámu

Jeruzalém je v neposlední řadě považován za třetí nejsvětější místo islámu. Pro islám má význam především díky Mohamedově noční cestě v roce 620. Muslimové věří, že se Mohamed zázračně přenesl z Mekky na Chrámovou horu, odkud vstoupil na nebesa, kde se setkal s proroky islámu. Přesto však v Koránu samotném není o Jeruzalému žádná zmínka, přinejmenším ne výslovná. Dnes se na Chrámové hoře nacházejí dvě muslimské památky, které tuto událost připomínají: mešita al-Aksá, jejíž jméno je podle muslimů zmíněno v Koránu, přestože v době jeho vzniku ještě tato mešita neexistovala, a Skalní dóm, který stojí nad základním kamenem, z něhož, jak muslimové věří, Mohamed vstoupil na nebesa. Do obou míst je vstup povolen pouze muslimům.

Zbytek starého města je naplněn obchody, kavárnami a stánky se zeleninou a jídlem. Ztratit se lze velice lehce na velkém bazaru. Vše, co se uvnitř městských hradeb prodává, je několikrát dražší než je běžná cena. Stačí projít jednou z bran, třeba tou pojmenovanou po Damašku a dostanete falafel a čerstvé pečivo 4krát levněji než uvnitř kamenného bludiště. Za prozkoumání stojí i okolí Jeruzaléma a Olivová hora.

Autor: Petr Vodseďálek

17.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 16 000 Kč

Mechanici a opraváři nákladních automobilů AUTOMECHANIK (mechanici a opraváři nákladních automobilů). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AUTOMECHANIK (mechanici a opraváři nákladních automobilů), Náplň práce:, - základní odborné práce při opravách nákladních vozidel, osobních vozidel, pracovních strojů, - oprava, seřízení montáže, kontroly různých druhů vozidel a motorů (pracovní stroje, speciální pracovní stroje, nákladní vozidla apod.), - ostatní úkoly uložené nadřízeným zaměstnancem, V případě oboustranné spokojenosti (zaměstnanec x zaměstnavatel) možnost převodu na pracovní poměr na dobu neurčitou., Praxe v oboru výhodou, vyučení v oboru výhodou., Zaměstnanecké výhody: 25 dní dovolené, penzijní připojištění, závodní stravování, záruky výhod uzavřené kolektivní smlouvy, prémie, 13. plat, zaměstnavatel s 20.letou praxí, HLÁSIT SE: Jeníčková Barbora Ing., tel.: 478 005 117, e-mail: b.jenickova@dts-as.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Dts vrbenský, a.s., 434 01 Most 1. Informace: Barbora Jeníčková, +420 478 005 117.

Výroba - Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, 20 000 Kč

Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií TECHNIK BEZPEČNOSTI PRÁCE, KOORDINÁTOR/KA BOZP. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNIK BEZPEČNOSTI PRÁCE, KOORDINÁTOR/KA BOZP , Požadujeme:, - Střední průmyslovou školu nebo střední školu technického a stavebního zaměření nebo Vysokou školu téhož zaměření, Požadujeme: , - psychologickou odolnost, - znalost AJ na velmi dobré úrovni., Dozor na stavbě., Nabízíme: služební telefon, automobil, důchodové pojištění, stravenky., HLÁSIT SE: Šára Martin, tel.: 605266288, email: msara@jca-most.cz. Pracoviště: Jca s.r.o.-1, Jakuba Arbesa, č.p. 2600, 434 01 Most 1. Informace: Martin Šára, +420 605 266 288.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 20 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti OPERÁTOR 3D A CMM STROJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OPERÁTOR 3D A CMM STROJE, Náplň práce:, - Připravovat vzorky, měřit a dodržovat technologické postupy dle pracovních instrukcí v četnosti požadované kontrolním plánem nebo na základě požadavků ostatních oddělení., - V případě jakékoliv abnormality informovat nadřízeného či žadatele. , - Zastavit postup výrobků na další operaci při zjištění neshod., - Vytvářet programy pro rozměrové měření výrobků/nástrojů., Požadavky:, - SŠ vzdělání, - praxe v oblasti průmyslové měřící techniky výhodou, - uživatelská znalost MS Office, - ochota pracovat v nepřetržitém provozu, dále se vzdělávat, odolnost vůči stresu, HLÁSIT SE: Vlasáková Jindřiška, tel.: 605 630 502, e-mail: jindriska.vlasakova@nemak.com, osobně pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Nemak czech republic s.r.o., 435 01 Havraň. Informace: Jindřiška Vlasáková, +420 605 630 502.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 30 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí SITE MANAGER / STAVBYVEDOUCÍ. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SITE MANAGER / STAVBYVEDOUCÍ, Požadujeme:, - zkušenosti a spolehlivost, - řidičský průkaz sk B, - znalost problematiky otvorových výplní - hliník, plast je výhodou, - místo výkonu práce dle zakázek, po celé ČR, Zaměstnanecké výhody:, - sleva na firemní výrobky a služby, - mobilní telefon, notebook, automobil i pro soukromé účely, Nástupní bonus při podpisu pracovní smloíuvy 20 000,- Kč., Místo výkonu práce zaměstnance je ČR., HLÁSIT SE: Bc. Markéta Chromá, tel.: 476 000 192, e-mail: info@profifenstergroup.cz - zaslat životopis, osobně pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Profifenster group s.r.o.-1, Tiskařská, č.p. 12, 434 01 Most 1. Informace: Markéta Chromá, +420 476 000 192.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nádraží v Mostě.
5

Vlakové nádraží v Mostě čekají opravy za miliony korun

Videosouhrn 19.–20. května 2018

Šlechtična versus štokr a prohra siláka s malotraktorem: zhlédněte videa víkendu

FOTO, VIDEO: Šlechtična šlapala jako hodinky, Štokr stávkoval

Teplice, Ústecký kraj - Celá sobota byla na kolejích mezi Děčínem a Mostem ve znamení oslav 160 let Ústecko-teplické dráhy.

V Ústeckém kraji si lidé půjčují nejmenší částky z celé republiky

Ústecký kraj - Po řadě let snižování se průměrná výše dluhu českých dlužníků meziročně zvýšila o čtyři tisíce korun. Češi nyní průměrně dluží 29 700 korun, zatímco v roce 2016 byla průměrná výše dluhu 25 700 korun. Vyplývá to z pravidelné analýzy společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků.  

OBRAZEM: Na Superfestivalu zdraví v muzeu byl nával

Most - Ochutnávky, novinky, workshopy i přednášky a navíc bohatý program pro děti. To všechno byl Superfestival zdraví, který se uskutečnil v sobotu 19. května v Oblastním muzeu v Mostě. 

Vítáme vás na světě! Nově narozená miminka v okrese Most

Okres Most /ANKETA/ - Podívejte se na čerstvě narozené nové občánky z našeho okresu. Rodičům blahopřejeme!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT