Běh se nevyhne ani severním Čechám, závodníci si užijí trasu v Bedřichově, Lomnici nad Popelkou, Děčíně a Terezíně. „Zatímco v roce 1919 se akce zúčastnilo 8500 běžců, my jsme si pro první ročník dali za cíl jen deset míst a maximálně dva tisíce běžců. Do pěti let bychom ale chtěli mít sto závodů a více než deset tisíc běžců. Musíme zvládnout tento první ročník a pak to poběží snáz,“ řekl ředitel ČOS a hlavní organizátor akce Marek Tesař.

Jak se zrodila myšlenka zorganizovat Sokolský běh republiky?

Tento nápad přišel v době, kdy jsme pracovali na strategii SOKOL 2030, která má jasně definovat cestu a hodnoty, které bude ČOS reprezentovat v současnosti a blízké budoucnosti. Definovali jsme i poslání, které zní: Vedeme Čechy k pohybu a společné aktivitě. Když jsme následně přemýšleli o tom, jak ji naplnit, přišla na svět myšlenka oslavit vznik republiky, kde sehráli sokolové klíčovou roli, pohybem a hlavně po celé republice.

Už nyní různé jednoty Sokola pořádají své běhy, někdy se dokonce jmenují podobně, ovšem v projektu Sokolský běh republiky nejsou. Počítáte do budoucna s jejich zapojením?

Určitě. S řadou jsem mluvil, myšlenka se jim líbila, ale už nebyl čas vše realizovat, plnohodnotně se zapojit. Do budoucna ale počítají s tím, že se do této v podstatě tradiční akce zapojí.

Kdo se může na závody přihlásit?

Všichni, kteří mají rádi pohyb a jsou hrdí na zem, ve které žijí. Spíše než závod je to běh, možná lépe řečeno oslava republiky během, pohybem. Chceme oslovit i veřejnost, která netouží závodit na čas, ale chce si nasadit číslo s trikolorou a trasu třeba jen projít. Proto mluvíme o oslavě pohybem. Smyslem je zúčastnit se a dát tím najevo vztah k České republice.

Závody se uskuteční na čtrnácti místech. Jak probíhá jejich výběr a začlenění do projektu?

Chceme především, aby první rok vše dobře proběhlo, proto nechceme akci přehnaně nafukovat. Ovšem další jednoty se snaží zajistit podmínky, aby se mohly přidat, a my je nesmíme zklamat. Nechceme říkat, že to nejde, jsme otevřeni dalším akcím.

Poběží se i v USA, přesněji v Portlandu a Washingtonu. Proč zrovna tam?

Je mnoho Čechů, i sokolů, kteří žijí po celém světě. Říkali jsme si, že by to bylo symbolické, kdyby se do prvního ročníku zapojil i závod mimo republiku. Nakonec se o této myšlence dozvěděl český pořadatel žijící v USA a rozhodl se do toho jít s námi.

Sokol má řada lidí spojený spíše s Tyršem a cviky v tělocvičně, ale to už dnes asi neplatí, že?

To je věc, na kterou jsme hrdí, ale zároveň chceme ukázat, že Sokol je velmi současný. Nabízí parkour, trampolíny, canicross, víme jak dobře cvičit s malými dětmi. Sokol stojí za největším projektem v republice: cvičení dětí v mateřských školách. I podobnými projekty chceme ukázat, že Sokol může naplnit svoje poslání opravdu rozhýbat všechny Čechy.

Můžete přiblížit Sokolský běh republiky za Ústecký kraj?

V Ústeckém kraji se poběží na dvou místech, a to v Děčíně a Terezíně na Litoměřicku. Start hlavních závodů je ve 14.30. Každý ze závodů má pod palcem lokální pořadatel, tedy člověk, který zná místo závodu ze všech nejlépe a na daném místě už závody pořádá. V Děčíně nás čeká trasa 5 km centrem města, dětský závod je dlouhý kilometr. V Terezíně se poběží 6,7 tamním pevnostním systémem.

Na co se závodník může těšit?

Věřím, že si užije krásné přírodní prostředí jednotlivých tras, potká se s přáteli, zažije oslavy naší země v pohybu a podpoří národní hrdost třeba i tím, že vyběhne v barvách naší trikolóry. V cíli navíc dostane každý medaili v unikátním designu závodu a může si zakoupit tričko historicky prvního ročníku Běhu republiky.

Je o tuto běžeckou událost zájem?

Ano, lidé se na závody hlásí ve velkém, ale ty pravé zážitky budou mít až v pondělí 28. října. A já se na ně moc těším.