Váš kandidát na Moravě vede, jak ale volba nakonec dopadne v celorepublikovém měřítku?
Já na tyto průzkumy příliš nedám. Zajíci se počítají až po honu. Byl bych však špatným vedoucím týmu, kdybych nevěřil, že to dopadne dobře. V prvním kole jsme ukázali svou sílu a věřím, že ve druhém kole budou lidé volit rozumem. Nikoliv omámeni euforií, možná až panikou, která se kolem osoby Karla Schwarzenberga strhla.

Jenže když si otevřu Facebook, vyskočí na mě milion odkazů nadepsaných „Volím Karla", přátelé si dávají jeho obrázek do profilových ikonek, sdílí články… Myslíte si, že o prezidentovi tentokrát rozhodnou nová média a nepodcenil tým kolem Miloše Zemana roli elektronického prostoru?
Nevím, jestli došlo k podcenění, každopádně tým Karla Schwarzenberga s tímto začal dřív. Má také daleko početnější skupinu, která se elektronickým médiím a sociálním sítím věnuje. Jedná se zkrátka o euforii podpořenou například i pražskými umělci, kteří to, pevně věřím, dělají z nezištných důvodů. A nejen proto, že se přes ministryni kultury a pana Kalouska podařilo uvolnit dotace na zařízení typu divadel a dalších spolků.

Miloš Zeman je čestným předsedou SPOZ. V jednom z rozhovorů jste říkal, že se stranu snažíte budovat jako lepší a zodpovědnější ČSSD. Proč by měl levicový volič opustit sociální demokraty a rozhodnout se právě pro vás?
Lišíme se hned v několika bodech. Velmi bojujeme za zákon o prokázání příjmů a majetku. Pokud člověk není schopen prokázat, jakým způsobem nabyl svůj majetek, mohlo by se přistoupit až k jeho zabavování. V tom máme se sociální demokracií podobný názor. Nechceme však uskutečňovat populistické kroky typu třináctých důchodů ve výši 2400 korun. Raději bychom zpřesnili sociální politiku včetně neplýtvání dávek na nepřizpůsobivé skupiny obyvatel. V politické hantýrce se jedná o přiblížení od levice směrem ke středu.

Strana přímo nese jméno Miloše Zemana, to je v české politické kultuře docela nestandardní. Proč až takový kult osobnosti?
Vzniklo to spontánně. Celý název je navíc velmi dlouhý a zkratek politických uskupení existuje poměrně hodně, jsou navzájem zaměnitelné. Chtěli jsme se tedy trochu odlišit. Miloš Zeman jako duchovní otec strany a zakladatel jejího programu je natolik významnou osobností, že nemáme žádný problém mít jeho jméno v názvu. Domnívám se, že název je to slušivý.

Není SPOZ od svého začátku projektem, jak Miloše Zemana dostat na Hrad?
To určitě ne. Už dříve jsem od sociálních demokratů slýchal, že jsme projektem pro jeden pokus a po parlamentních volbách zanikneme. Nestalo se tak ani po komunálních a krajských volbách. Jsem hrdý na to, že to byla SPOZ, která přitlačila více než stotisícovou peticí naše zákonodárce, aby přijali zákon o přímé volbě prezidenta.

Různé osobnosti veřejného života nezřídka označují Karla Schwarzenberga za levicového a Miloše Zemana za pravicového. Je prezidentská volba soubojem společenských tříd ve smyslu pravice a levice, nebo jde z vašeho pohledu více o osobnosti kandidátů?
Záleží na úhlu pohledu. Každý kandidát by měl být osobností a v případě těchto dvou pánů to souboj osobností určitě je. Ale nejenom to. Karel Schwarzenberg je předsedou pravicové parlamentní strany, je tudíž logické, že jde o kandidáta pravice. Miloš Zeman byl naopak vždy levicovým kandidátem. Umím si představit, že panu Schwarzenbergovi se rozdělení na pravici a levici nelíbí, protože současná pravice se má za co stydět. Vláda toho moc pro lidi neudělala a já osobně si tak výraznou nespokojenost obyvatelstva s vládou po roce 1989 nepamatuji. Veletoče s Věcmi veřejnými, oddělení a vznik LIDEM, jmenování trestně stíhaných poslanců k prosazení svých zájmů… Tyto věci k politické kultuře nepatří a byly u nás dosud nevídané. Není divu, že se pan Schwarzenberg snaží tyto záležitosti zlehčovat a odvést pozornost od faktu, že je nejen pravicovým kandidátem, ale i tím, kdo nese velkou měrou vinu za chování a jednání této vlády.

Těžko říct, jestli zrovna on má přímou zodpovědnost třeba i za rozhodnutí koaličních partnerů.
Má naprosto přímou zodpovědnost jako první místopředseda této vlády, druhý nejvyšší činitel kabinetu. Kdo jiný než on a premiér by měl nést zodpovědnost?

Lidé si v současnosti žádají politické změny. Přinesla by ji osobnost Miloše Zemana?
Zeptám se naopak. Byl by tou změnou Karel Schwarzenberg, který posledních sedm let sedí ve vládě? Ten, jenž v roce 2002 kandidoval za US-DEU, pak za ODA, poté za Stranu zelených a dnes je předsedou TOP 09. Slušně se takoví lidé nazývají politickými turisty. Pohybuje se ve vrcholné politice 10 let a já se ptám, kde je ta změna? Já ji nevidím. Miloš Zeman je samozřejmě spojován spíše s minulostí než přítomností. Ano, stáhl se na určitou dobu na Vysočinu, skládal si myšlenky. Ale už předtím jako premiér stihl za čtyři léta vykonat spoustu nepopulárních, ale dobrých kroků.

Miloši Zemanovi bývá vyčítáno, že se obklopil některými problémovými lidmi. Jiří Dienstbier nedávno zmínil i vás. Konkrétně vaše údajné „napojení na exekuční byznys pro Dopravní podnik hlavního města Prahy". Máte máslo na hlavě?
Pan Dienstbier zachytil dva tři roky starou informaci. Již jsem to několikrát vysvětloval a vysvětlím to znovu. Nejde o žádný byznys napojený na dopravní podnik. Před několika lety se uskutečnila veřejná soutěž na koupi pohledávek za dopravním podnikem. Vyhrála ji firma, od níž společnost vlastněná mým kamarádem část jako obchodní artikl odkoupila. Působil jsem v této firmě jako statutární orgán, minimálně rok a půl však s ní již nemám nic společného. Rozhodně nejsem napojený na žádný exekuční byznys dopravního podniku.

Vratislav Mynář se narodil 23. 6. 1967 v Kyjově. Vystudoval SPŠ stavební v Hodoníně, následně ekonomiku a řízení stavebnictví na VUT v Brně. Zabývá se podnikatelskými aktivitami, především obchodem s nemovitostmi a provozem sjezdovky s restaurací. V SPOZ působí od roku 2010, v listopadu téhož roku byl zvolen předsedou strany. Vykonává také funkci obecního zastupitele v Osvětimanech. Je ženatý a bezdětný.