Eva Gaubeová mine jezírko a seřazené kontejnery, aby se podívala do kompostu, ve kterém se hýbou žížaly. „Líbí se mi tady úplně všechno. Je to super," prohodí žákyně prvního stupně. Ona i její spolužáci ze všech ročníků se mohou těšit na pestré učení nejen přírodovědy a přírodopisu bez nudného listování zažloutlými učebnicemi i na velký relax. U základní školy v Meziboří otevřeli arboretum s naučnou stezkou. Ve vzdělávacím parku, který obklopuje celý areál, děti zblízka poznají stromy, kameny nebo zvířata.

Základem arboreta jsou keře a stromy, které se nacházejí přímo u školy. „Právě dřeviny nás přivedly na myšlenku využít je při výuce," říká Kateřina Pešková, učitelka z mezibořské základní školy. Ona a její kolegyně Liběna Vokounová dostaly před čtyřmi lety nápad na vznik nezvyklého arboreta. Dřevin je tu celkem devatenáct, přičemž u každé je infotabule. Nezůstalo ale jen u nich. Součástí je také geologický park s vybranými typy hornin, zookoutek s několika zvířaty, ekokoutek s jezírkem a skalkou nebo bylinkárium. „Máme skleník, ve kterém pěstujeme bylinky. Ty pak mohou putovat do jídelny," doplňuje Kateřina Pešková.

Recyklárium slouží ke zvýšení povědomí o třídění odpadu. Na jednotlivých stanovištích jsou otázky k danému tématu. Nechybí ani odpočinková zóna s herními prvky a venkovní třída. „Jsem moc rád, že tu máme zase něco krásného a mezi vůbec prvními," řekl starosta Meziboří Petr Červenka. Stavba arboreta byla zahájena loni v září. Celý projekt vyšel na 1,5 milionu korun, z toho 1,1 milionu byla dotace z ministerstva životního prostředí.

„Myslím, že se nám podařilo vytvořit prostředí zajímavé nejen pro naše žáky. Rádi tu přivítáme i děti z jiných škol," uvedl ředitel mezibořské základní školy Jan Peška.