Hejtman Oldřich Bubeníček prezidentskému páru v pondělí předal hodnotnou lampu zdobenou vitrážemi, kterou vyrobili manželé Kantovi z Lubence na Lounsku.

Práce na lampě trvaly 14 dní

„Lampa je vysoká asi pětasedmdesát centimetrů, má barokně-secesní tvar a je poskládaná z drobných kousků skel v růžovo-fialových odstínech. Stojí na velice kvalitní noze ve tvaru ženské postavy, která byla dovezena až z Ameriky," popisuje umělkyně Jitka Kantová.

Manželé na lampě pracovali 14 dní. Její stínidlo vyrobili technikou Tiffany z přelomu 19. a 20. století, kterou vynalezl Louis Comfort Tiffany. Její princip spočívá v tom, že barevné sklo se nařeže podle šablonek, obrousí se hrany, které se pak obalí samolepicí měděnou páskou a vše se nakonec sletuje cínem.

Kantovi vyrábí umělecké vitráže už přes dvacet let. Jejich vitráž Porta Bohemica reprezentovala Ústecký kraj na EXPO 2015 v Miláně, další díla zdobí chrám sv. Mikuláše v Lounech, hrad Točník a Křivoklát, hotel Quissana v Karlových Varech, obřadní síň v Klášterci nad Ohří i Starou radnici v Lipsku. Za svou práci už manželé získali několik významných ocenění. Vyrábět dar pro prezidenta pro ně podle Jitky Kantové byla velká pocta.

Koš plný dobrot z našeho kraje

Kromě stolní lampy prezidentský pár dostal koš plný regionálních potravin. „Jsou v něm uzeniny, škvarkové sádlo, pivo, med, mošt, víno a sýry od místních výrobců," popisuje mluvčí krajského úřadu Lucie Dosedělová.

Vymyslet originální dar vhodný pro prezidenta podle ní není nic jednoduchého. „Každý nápad je dobrý," směje se krajská mluvčí. S nápady přitom přichází i sám hejtman. „Chceme, aby si prezidentský pár odvezl něco hodnotného a na úrovni, co by se hodilo k tak významné příležitosti, takže si vždy dáváme záležet," dodává Dosedělová.

Při minulé návštěvě letos v únoru krajský úřad Miloši Zemanovi věnoval hůl z exotického dřeva buningo s rukojetí vyřezanou do tvaru českého lva, kterou vyrobili studenti Střední odborné školy Litvínov Hamr. Ivana Zemanová obdržela skřítka Krušberka, postavičku z legendy odehrávající se v Krušných horách. Oba si odvezli sklo s českým granátem, který se těží v lomu u Podsedic na Litoměřicku.

Kvůli medu se senior málem střetl s ochrankou

Pozadu nezůstala při aktuální návštěvě ani představitelé a obyvatelé dalších míst, která prezident či jeho choť navštívili.

Z Benešova nad Ploučnicíc si kromě dárků od místní radnice odvezl dárky také od lidí. Jeden z místních občanů mu daroval domácí slivovici mající podle jeho slov 74,5 procenta alkoholu.

„Tak přemýšlím, jestli bych si to neměl raději naředit. Ale to bych tu slivovici urazil a to nechci," ocenil výrobky místních palíren prezident.

Kromě toho dostal také med. Starší pán, který mu jej chtěl přinést přímo na pódium, si ale málem naběhl. 
O svém úmyslu nikoho předem neinformoval, ochranka proto proti němu vystoupila a med si od něj převzala.

Děčínský podnikatel Valdemar Grešík, jehož firmu Miloš Zeman navštívil v pondělí, věnoval hlavě státu svůj originální výrobek. Pálenka Děčínská jeřabinka odvozuje svůj název od místa, kde pro ni Grešíkova firma získává suroviny. Zásadně využívá jeřabiny z okolí Děčína. I proto nese označení Regionální produkt Českosaského Švýcarska.

Sportovní trička s jmenovkou

Vedení města Lovosice zvolilo jako dar prezidentovi dvě knihy: Lovosické ulice v proměnách času od Miroslava Nesvarby a Tajemství Českého středohoří autora Jiřího Svobody. Dalším darem je výběr vín z Vinařství Svatého Tomáše v Malých Žernosekách.

Oproti původnímu plánu nakonec v Lovosicích přidali ještě jeden speciální dárek. Šlo o házenkářský dres místních úspěšných provligových borců se jménem Miloše Zemana a číslovkou 2018. "To proto, že vám držíme palce v příštích volbách," vysvětlil prezidentovi starosta Lovosic Milan Dian.

Nebylo to jediné sportovní tričko, které si prezident tentokrát odvezl. V Bílině převzal od hejtmana Oldřicha Bubeníčka také bílé tričko s emblémem Zimní olympiády mládeže na jedné straně a na druhé s nápisem Miloš Zeman.