Obrovská šance. To je pro region velké naleziště lithia na Cínovci podle hejtmana Jana Schillera. „Doufáme, že ke spokojenosti všech nakonec k těžbě dojde,“ řekla hlava Ústeckého kraje na středeční debatě Deníku. 

Zdroj cenného kovu je podle hejtmana ale i výzva pro přípravu potřebné infrastruktury včetně nových učebních oborů a studijních programů. Podle prorektora Univerzity J. E. Purkyně pro evropské programy Martina Baleje na tom ústecká vysoká škola pracuje. Na UJEPu ale lithium nemá jen stoupence.

Beseda Deníku s hejtmanem Janem Schillerem a odborníky na energetiku o možné těžbě lithia v Ústeckém kraji.Beseda Deníku s hejtmanem Janem Schillerem a odborníky na energetiku o možné těžbě lithia v Ústeckém kraji.Zdroj: Deník/Karel Pech

Děkan Přírodovědecké fakulty Michal Varady se na kov dokonce dívá jako na hrozbu. Nechce, aby se opakovala historie s těžbou uhlí, která po dekády nabíjela republiku proudem, ale region devastovala. Scénář „vytloukání těžby těžbou“ je noční můra i pro další řečníky. ČEZ však slibuje ekologicky šetrnou těžbu i úpravu.

Zatímco s dobýváním lithia zpod Cínovce nikdo příliš problém nemá, pořádně rušno je kolem místa, kde ho chce Geomet zpracovávat. Velká úpravna má vyrůst v osadě Dukla u Újezdečku na Teplicku. Těžaři jsou pod palbou kritiky, proč vybrali obydlenou zónu nedaleko teplických lázní, když je v kraji tolik odlehlejších míst včetně brownfieldů po těžbě uhlí.

Výběr Dukly jako nejvhodnější lokality z víc než dvaceti vytipovaných míst je ale stále definitiva, kterou zatím nezměnil ani přezkum ministerstva průmyslu a obchodu. Ten si rozzlobení starostové Teplicka nedávno vymohli na premiérovi Petru Fialovi (ODS).

Anketa k lithiu.
Podle ankety starostů jsou lidé z Teplicka proti fabrice na lithium v Dukle

Samotné obce nemají páky na to s rozhodnutím těžařů něco dělat. Páky zato mají krajští zastupitelé, kteří rozhodnou o žádosti Geometu na vyčlenění velkého prostoru pro dobývání a úpravu lithia. Těžaři nyní své síly soustředí nejen do této a dalších „povolovaček“.

Do finále se blíží také s klíčovou studií proveditelnosti, která má říct, jak se jim to celé vyplatí. „Nad tím se povede zásadní debata, jak dál s tím projektem,“ řekl na besedě Deníku Ladislav Štěpánek, předseda rady jednatelů Geometu.

Za povolení těžby a zpracování lithia jsou energetici a těžaři připraveni kraj štědře podporovat. A to podle dřívějších vyjádření, ale i podle zkušeností obcí, dotčených nynější těžbou uhlí. Kraj se však nechce spoléhat jen na kompenzace a s vládou řeší také větší daň z vydobytého nerostu. K tomu, co reálně regionu lithium přinese, se stočil závěr debaty Deníku. Šéf Inovačního centra Ústeckého kraje Martin Mata i další řečníci připomněli, jak dobyvatelé Ameriky za korálky směňovali půdu a další cennosti s indiány.

Zdroj: Redakce

Řečníci zdůrazňovali, aby profit kraje z lithia nakonec nebyl jen o korálcích, které se projedí. K tomu by bylo podle nich ideální, aby se lithium jen neprodávalo ven. Ale aby v Česku vznikla i Gigafactory na výrobu lithiových baterií, ideálně v Prunéřově. Podle Štěpánka se jednání po ústupu Volkswagenu, který z výstavby obří továrny v Česku couvl, vedou s partnery z Asie, a ačkoli nic není podepsáno, k realizaci záměru už teď čistí část prunéřovské elektrárny. „Ale i když tu Gigafactory stát nebude, pořád to je kvalifikovaný produkt s významnou přidanou hodnotou, který za to stojí,“ tvrdí Štěpánek o lithiu.

Hosty besedy ve středu 15. listopadu byli:
- Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje
- Ladislav Štěpánek, předseda rady jednatelů Geomet
- František Jochman, 1. místopředseda Krajské hospodářské komory ÚK
- Vladimír Skalník, ředitel Energetického centra ÚK (ECUK)
- Martin Mata, ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje
- Martin Balej, prorektor pro projekty Evropských strukturálních a investičních fondů UJEP
- Michal Varady, děkan Přírodovědecké fakulty UJEP