Zima na horách stála kvůli nezimnímu počasí za nic a sezona v Krušných horách je dávno pryč. Snad na ni dají zapomenout akce, na něž láká Destinační agentura Krušné hory, o.p. s. (www.krusne-hory.org), která má v oblasti propagaci cestovního ruchu a koordinaci všech, kdo se na něm podílejí, na starosti.

Příjemnou zprávou je vznik další atrakce v regionu, kterou je otevření stálé expozice hraček a dřevěných výrobků v Nové Vsi v Horách. Je to poslední místo na české straně Krušných hor, kde se tradiční krušnohorská hračka vyrábí. Zdejší současná výroba navazuje na rozmach hračkářství, který začal na konci devatenáctého století.

Projekt „Krušnohorská expozice hraček" byl realizován s finanční podporou Ústeckého kraje a veřejnosti je expozice ve firmě NBW přístupná od 1. května. Dodejme, že první dřevěné výrobky vyšly z budovy současné firmy v roce 1889.

Zahájení turistické sezony v Krušných horách proběhlo 25. května ve Sport areálu Klíny. Konalo se v rámci projektu Cykloregion Krušné hory, propojení nadregionálních cyklostezek a uspořádala je Destinační agentura Krušné hory ve spolupráci s Ústeckým krajem. Hlavním bodem programu byla cyklojízda Klíny Seiffen dlouhá 25 kilometrů. Podle ředitelky Destinační agentury Krušné hory Kateřiny Suché akce upozornila na plánované propojení Krušnohorské magistrály a cyklostezky na německé straně Krušných hor. „Vznikne deset propojek, na kterých budou umístěna odpočívadla pro cyklisty a informační tabule. Opraví se i několikakilometrový úsek Krušnohorské magistrály," informovala Kateřina Suchá.

Pozor, Sport areál Klíny přepadnou a zahájí tak jeho letní provoz piráti! „Sežeňte si starou šavli, spíchněte stylový mundúr s pořádnou páskou na oko a termín 14. 6. si zapište do diáře jako pirátské skotačení na Klínech. Čeká vás a vaše děti zábavný program s partou karibských pirátů a možná se objeví i Jack Sparow s jeho Černou perlou! Kdo přijde v pirátské masce, má vstup na všechny atrakce zdarma," lákají na druhou červnovou sobotu pořadatelé.

Co tedy pro velké i malé návštěvníky na ten den od 13 hodin připravili? Mohou se svézt na koloběžce a lanovkou zpátky nahoru, zkusit zdolat lanový park, projet se na koni, střílet kuší, lézt na horolezecké stěně, zahrát si dětské hry a soutěže o zajímavé ceny a spoustu dalšího. „Celým odpolednem budou provázet pirátští moderátoři a DJ pirát pustí skvělé hity. Akci zakončíme pořádnou pirátskou diskotékou," dočtete se na webových stránkách.

Ve Sport areálu Klíny chystají i sportovně-zážitkový letní tábor. Turnusy jsou letos dva, vždy od neděle do neděle, od 6. do 13. července a od 27. července do 3. srpna. A to ve dvou variantách příměstský tábor a tábor s ubytováním. Na děti mimo jiné čeká lanový park, sjezd na koloběžkách, zpátky sedačkovou lanovkou, lezení na umělé stěně, večerní táboráky, soutěže o zajímavé ceny, lesní hry „Zpátky do pravěku", lesní Olympijské hry, „bojovka" hledání ztraceného mamuta Zimletíka, Talent show či návštěva zvířecí farmy a jízdy na koni.

Více informací na www.kliny.cz.

Již v neděli 8. června můžete s dětmi vyrazit na velkou akci, jíž je Pohádková Lesná. V areálu Horského hotelu Lesná ji zahájí zástupci Mikroregionu Lesenská pláň ve 13.30 hodin a o čtvrt hodiny později se můžete těšit na vyhlášení vítězných kreseb a dětských autorů ve výtvarné soutěži „Krušné hory očima dětí 2014". A také představení druhého vydání dětského školního kalendáře pro rok 2014 2015. Výtisky užitečného kalendáře, podobně jako ty z prvního vydání, putují do dětských domovů, pečovatelských zařízení a ústavů, nemocnic či škol jak na českém, tak na německém území.

Pohádkovou Lesnou tradičně navštěvuje na dva tisíce dětí a dospělých. Otevření čertovských stanovišť a atrakcí pořadatelé odmávnou úderem nedělní 14. hodiny. Od 15 hodin začne doprovodný program. O něm se více dozvíte na na internetových stránkách www.horskyhotellesna.cz.

Akci podpořil Ústecký kraj z Dotačního programu „Volný čas 2014".

A ještě jedna zajímavá informace pro amatérské a profesionální fotografy bez rozdílu věku: Destinační agentura Krušné hory, o. p. s., připravuje velkou fotografickou soutěž. Nejlepší snímky se objeví v kalendáři na rok 2015…