VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo uspěl ve výtvarné soutěži Skupiny ČEZ?

Severní Čechy - Výtvarná soutěž, jejímž nosným tématem bylo 20 let v sousedství Skupiny ČEZ, má své vítěze. Odborná porota složená z renomovaných výtvarníků ze severních a západních Čech přitom neměla vůbec jednoduchou práci.

13.9.2012
SDÍLEJ:

Galeristka Jiřina Romová s téměř profesionální kresbou Pavlíny Kašíkové z Ostravy.Foto: Ota Schnepp

Všechna výtvarná díla byla totiž vysoce kvalitní a některá i nápaditá. A právě nápaditost byla tím rozhodujícím prvkem, který rozhodl o konečném pořadí. Porota tak ve finále udělila 1. až 3. místo ve všech věkových kategoriích, jedno zvláštní ocenění v nejstarší kategorii a dále jedno zvláštní ocenění za prostorový objekt. Dalších osm autorů získá čestné uznání a jeden Zvláštní cenu Galerie JA.RO., v níž se výtvarníci k hodnocení sešli.

Na začátku sto čtyřicet prací

V Informačním centru klasické energetiky v Elektrárně Ledvice se na konci uplynulého školního roku sešlo na 140 prací, včetně jednoho modelu rypadla Severočeských dolů. Veškerá díla byla poté převezena do vejprtské Galerie JA.RO., kde se jich ujala odborná porota složená z profesionálních i amatérských výtvarníků ze severních a západních Čech. Konkrétně ze severních Čech to byli Václav Suchopárek, Jakub Rom, Todor Stojanov a Ota Schnepp, ze západních Čech pak Zdeněk Slába, Michal Špora, Libuše Wrbiková a Jiřina Romová. Tuto osmičku doplňoval Viktor Braunreiter, ředitel, herec, režisér a scénárista Pouličního divadla z Karlových Varů, který se dobrovolně ujal předčítání jmen autorů a vět, jimiž okomentovali na zadní straně kresby své dílo.

Rozhodovali zkušení výtvarníci

„Děkujeme všem za zaslání výtvarných prací. Vzhledem k tomu, že se jich v Informačním centru Ledvice sešlo tolik a každé dílo bylo svým způsobem i vypovídající, netroufli jsme si sami vybrat nejlepší autory. Proto jsme oslovili zkušené výtvarníky, vesměs i pedagogy výtvarných oborů na základních či středních odborných školách," říká Marie Dufková, koordinátorka vzdělávacího programu Skupiny ČEZ, která metodicky řídí i veškerá informační centra energetické společnosti. Jak dodala, v současné době se již vyrábějí diplomy, čestná uznání a hlavně pamětní listy pro všechny účastníky soutěže. „To pochopitelně rovněž zabere trochu času, nicméně do konce září vernisáž v Informačním centru Ledvice připravíme. Pozvánku obdrží každý účastník soutěže, respektive škola, která jejich jménem výtvarné práce zaslala."

Jedno dílo přišlo až z Ostravy

Co se došlých výtvarných děl týče, nejvíce jejich autorů pochází z Teplicka, konkrétně z Duchcova, Teplic a Bíliny, což je vzhledem k lokalitě Informačního centra Ledvice logické. Jako první ovšem dorazila díla dětí ze ZŠ a MŠ Chbany na Chomutovsku, následně k nim přibyla nejvzdálenější práce, a to až z Ostravy. Své obrazy poslali i mladí výtvarníci z Ústí nad Labem a třeba až z Hejnic na Liberecku.

Vybrat nejlepší nebylo jednoduché

„Nebylo vůbec jednoduché vybrat opravdu ty nejlepší kresby. Ony totiž všechny byly velice dobré, přičemž jejich realizace plně odpovídaly věku autorů. U některý děl bylo bohužel vidět, že se všichni pustili do práce na stejné téma a využívali k tomu i stejné barevné pojetí či doplňkové materiály. Doplnit vhodně kresbu dřívky, pískem, ale třeba i uhlím je sice originální, ale už ne, pokud jich je více k hodnocení. Pak se nedá vybrat ten nejlepší, neboť prakticky všechny výkresy mají stejnou myšlenku a liší se jen v menších detailech," poznamenal za všechny porotce k hodnocení výtvarných prací Zdeněk Slába, výtvarník a pedagog ze Střední školy keramické v Karlových Varech. Úplné výsledky výtvarné soutěže najdete na jiném místě této strany.

Dukovany namalované téměř profesionálně…

Doslova smeknout pak všichni museli před sedmnáctiletou Pavlínou Kašíkovou z Ostravy. Její dílo je výjimečné v tom, že se jednalo o jedinou téměř profesionální práci. „Nevíme, zda se věnuje výtvarné činnosti nějak hlouběji, ale namalovat téměř realistický obraz Dukovan podle fotografie na webových stránkách ČEZ, je úctyhodný výkon. Škoda jen, že neměla žádného následovníka, abychom měli další autorská díla ke srovnání kvality. Proto jsme ji museli z celkového hodnocení vyřadit a navrhnout jí „jen" zvláštní ocenění," dodal k tomu Václav Suchopárek z Chomutova, který ve svém ateliéru pořádá pravidelná malířská sezení pro děti a dospělé.

Úplné výsledky výtvarné soutěže se Skupinou ČEZ:

1. kategorie do 7 let:

Matěj Sochor (Chbany)

Patricie Senderová Sára Berkyová (Duchcov)

Anna Tichá Pavla Zauperová (Duchcov)

2. kategorie od 8 do 14 let:

Annemarie Appeltová (Teplice)

Radek Kohout (Bílina)

Manuela Rafaelová (Bílina)

3. kategorie od 15 do 20 let:

Nikola Dalážová (Ústí nad Labem)

Milan Lavička (Teplice)

Roman Kuričaj (Teplice)

Zvláštní ocenění za prostorový objekt rypadla Severočeských dolů:

Kolektiv autorů ze ZŠ Praktická Bílina

Zvláštní ocenění za profesionální pojetí:

Pavlína Kašíková (Ostrava)

Čestné uznání:

Štěpán Ošlejšek (Chomutov), Tina Lohbergerová (Chomutov)

Michaela Cerovská (Chbany), Michelle Tomanová (Duchcov), Felicia Gunárová (Teplice)

Karolina Vitásková (Chbany)

Julias Fabian (Bílina)

Kateřina Rodová (Ústí nad Labem)

Cena Galerie JA.RO.:

Aneta Stárková (Duchcov)

Autor: Ivo Chrástecký

13.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Most (v černém) versus Dalfsen.
9

Černí andělé s přehledem vyřadili holandský Dalfsen

Brian Ihnačák v litvínovském dresu.

Premiéra s gólem? Nepřinesl nám výhru, takže nic, smutnil Ihnačák

AKTUALIZOVÁNO / SLEDUJEME ON-LINE

ON-LINE: Sleva za lístky, gel proti žloutence. Ústecký kraj volí poslance

Ústecký kraj - O 14 poslaneckých míst má v Ústeckém kraji zájem 565 registrovaných kandidátů na soupiskách 24 stran a uskupení. Kdo uspěje?

Derby mělo říz! Liberec obrat dokonal v nájezdech, Litvínov nasadil posily

Litvínov – Osmý pokus libereckým vicemistrům vyšel a konečně slaví první venkovní výhru v sezoně. Dočkal se v jednom ze šlágrů 15. extraligového kola v Litvínově, kde díky trefě Michala Bulíře vyhrál 3:2 po samostatných nájezdech. Bílí Tygři dvakrát prohrávali, avšak vždy dokázali srovnat krok a obrat nakonec v nájezdech dokonali.

AUTOMIX.CZ / SLEDUJEME ON-LINE

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Předsedkyně ČSÚ: Volební účast ani žádné jiné výsledky dopředu netipuji

Ústí nad Labem - – Necelých dvacet minut po otevření volebních místností dorazila k volební urně na Bukově v Ústí také předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení