„Hračky, které jsem si vždy jako malý kluk přál, jsem začal sbírat až v dospělosti. Pomalu jich přibývalo i díky lidem, kteří mi je darovali a bylo mi líto nepodělit se s ostatními o vzpomínky z dob minulých. A tak vzniklo toto Muzeum hraček," prozrazuje majitel muzea, podnikatel Jiří Vavřín. Mezi hračkami se s ním potkáte, když vypráví dětem o historii transoceánské lodi Queen Mary, jejíž model z filmu Amerika je mezi exponáty.

Prastaré hračky

Předměty, které byly určeny pro zábavu a vzdělání nejmenší generace, se objevují v archeologických vykopávkách a svědčí to o jejich používání po staletí. Mohly být přírodního původu, jako kamínky, kousky dřívek či kostí. Později začaly být tyto předměty různě kombinovány a jejich tvary či společné kompozice nejrůzněji upravovány pro dětské fyzické i rozumové schopnosti. Určitě mohlo jít o napodobování činnosti dospělých, jako byl třeba lov zvěře nebo také různé společenské obřady.

Kouzlo vyprávění

Autor Muzea hraček zaujatě vypráví příběhy jednotlivých předmětů a dodává jim i kus kouzla, kterým dovede překvapit děti. Kolotoč se roztočí po vyslovení zaklínadla nebo po mávnutí ruky. „Kouzlo vám neprozradím, neměl bych pro návštěvníky žádné překvapení," říká, a aby měl neustále v zásobě různé příběhy, hledá nové informace o hračkách a hlavně studuje historii. „Snažil jsem se shromáždit hračky převážně z období od roku 1940 do roku 1989, z dob našich babiček a dědečků, ale i starší unikáty," vysvětluje Jiří Vavřín.

Od původního dřeva až k elektronice

Zaměření muzea je různorodé a ty „své" hračky zde najdou jak kluci, tak i děvčata. Chlapci budou nadšeni ze sbírky modelů aut, stavebnic nebo vláčků. Pro děvčata jsou tu panenky nebo kočárky. Jablonecko bylo krajem, kde se vedle skla a bižuterie vyráběly i hračky. Byly většinou ze dřeva, které poskytovalo možnost snadného opracování i složitějších tvarů, třeba jen pomocí ručního nářadí nebo jednoduchého soustruhu. Dřevo až do devatenáctého století patřilo k základní surovině pro jejich výrobu.

Postupem času přibývaly hračky z kovu, porcelánu, textilu a jiných materiálů. S nástupem moderních syntetických materiálů, po druhé světové válce, se začínají objevovat nejrůznější hračky z umělých hmot. V poslední době přišla revoluce v oblasti hraček v podobě elektroniky i pro ty nejútlejší.

Jak se učilo kdysi?

„Nezapomněli jsme ani na mini školu, a tak jedna ze čtyř místností je koncipována jako stará školní třída s učebnicemi a pomůckami z období kolem roku 1950. Jsou tu penály, různá pera na inkoust, pastelky a celé třídě vévodí katedra s paní ,Souškou´ a tabule o dvou křídlech. Katedra slouží k luštění hlavolamů. Na stěně jsou také dva obrazy malíře pravěkých zvířat Zdeňka Buriana, které visely snad v každé třídě. Děti tak mají možnost usednout do školních lavic svých babiček a dědečků.

V muzeu jsou zastoupeni i místní výrobci z okolí Jablonce nad Nisou, kteří dnes již neexistují. Naše expozice je vhodná pro všechny věkové kategorie a jediným omezením je bariérový přístup. Muzeum se nachází v prvním patře domu bez výtahu," dodává majitel muzea Jiří Vavřín.

Zajímavosti muzea

- Sbírky čítají kolem 3 000 hraček.

- Nejstarším exponátem jsou anglické dřevěné kostky přibližně z roku 1890.

- Jedním z nejznámějších exponátů je model lodě Queen Mary, který si zahrál ve filmu Amerika.Velikost modelu je 185 cm a stavěli ho jablonečtí modeláři (klub Admirál). Model lodi závodil v roce 1969 na jablonecké přehradě, svítilo na něm 200 světel a poháněla ho autobaterie. Tato loď skutečně existuje a v roce 1933 v Anglii poprvé vyplula. V Kalifornii je z ní kongresové centrum a hotel.

- K luštění je v muzeu 20 hlavolamů od nejjednodušších po složité.

- Aut různých velikostí je zde ke třem stům.

- Panenek je v muzeu přibližně 70, přičemž Svaz žen jich muzeu daroval 50 (nasbírat se je podařilo za 25 let).

Zpracoval Milan Turek