„Likvidace dolu je v závěrečné fázi," řekl Petr Lenc, ředitel Palivového kombinátu, který na území hospodaří. Těžba v této lokalitě skončila v roce 1997 a v letech 2001 až 2010 byl lom zatopen vodou. Podle Lence je to unikátní projekt přeměny důlního díla v rekreační vodní plochu, který byl vůbec první svého druhu v zemi.

Jezero mělo být zprovozněno pro rekreační účely už v roce 2012, ale zatím stále funguje v režimu hornické činnosti a jeho okolí je pro veřejnost uzavřeno. Jednou z příčin byly rozsáhlé sesuvy svahů kolem jezera po přívalových deštích v roce 2010. „Kvůli tomu jsme museli předimenzovat celou vodohospodářskou soustavu ze stoleté vody na pětisetletou vodu, aby v budoucnu k poškození půdy už nedošlo," řekl Lenc. Teď je podle něj vodohospodářská soustava ve stadiu testování v různých klimatických podmínkách. To by mělo skončit příští rok.

Jakmile území přestane mít status dobývacího prostoru a nevytěžené uhlí bude vyjmuto z chráněného ložiskové území, bude jezero a jeho okolí po schválení vládou moci být převedeno na obce, v jejichž katastru se nachází. Mělo by se to stát za dva roky.

Města Ústí nad Labem, Chabařovice a Trmice společně s obcí Řehlovice tvoří už od roku 2006 dobrovolný svazek Jezero Milada.

„Počítáme s rozvojem tohoto území, které se bude postupně zabydlovat," řekl předseda sdružení a starosta Chabařovic Josef Kusebauch. Obce budou chtít na budování potřebné infrastruktury pro rekreanty využívat dotační tituly.

Jak jezero vypadá teď, se lidé mohou přesvědčit v sobotu a neděli, kdy se tam uskuteční Víkend na Miladě s programem pro celé rodiny. Jinak střežený areál bude po oba dny od 9:00 do 18:00 otevřen pro veřejnost. Zájemci budou moci vyjet na vyhlídkové jízdy autobusem, terénními vozidly nebo čluny po hladině. Na sobotu je připraven 7. ročník cyklistického závodu, jehož trasa ale letos poprvé povede aspoň částečně po břehu jezera. V neděli se uskuteční nultý ročník běžeckého závodu kolem Milady. K vidění budou letecké modely, ukázky skautských a indiánských dovedností, agility a další atrakce.
Jezero Milada má rozlohu 252,2 hektaru, je tak jen o málo menší než Máchovo jezero.

V nejbližších desetiletích bude druhým největším rekultivačním jezerem na severu Čech po Jezeru Most. Větší než tyto vodní plochy je už jen Medard vznikající na Sokolovsku.