VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je tady Národní týden trénování paměti!

Severní Čechy - V Libereckém a Ústeckém kraji připravila Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging od 16. do 20. března celkem 21 osvětových přednášek. Lektoři předstoupí i před středoškoláky.

14.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martina Greplová

Četné vědecké studie opakovaně prokazují, že pokles kognitivního výkonu není nevyhnutelnou součástí procesu stárnutí.

Přehled přednášek v Libereckém a Ústeckém kraji:Pondělí 16. března 2015
LOUNY, 13.00 Městská knihovna Louny, Mírové nám. 1, pro klienty STD
16.00 Městská knihovna Louny, Mírové nám. 1, pro veřejnost
ROUDNICE NAD LABEM, 18.00 Podřipská misie, Nám. Jana z Družic 108
SEMILY, 17.00 Městská knihovna, Tyršova 49
Úterý 17. března 2015
CHUCHELNA, 17.00 Obecní úřad
LITOMĚŘICE, 17.00 Knihovna K.H. Máchy, Mírové náměstí 26
LOUNY, 9.00 Domov pro seniory, U pramene 17
OSEK, 10.15 Městská knihovna, Tyršova 231
ÚSTÍ NAD LABEM, 11.00 Severočeská vědecká knihovna, W. Churchilla 3
Středa 18. března 2015
DUBÁ, 13.00 Městská knihovna Klub seniorů, Luční 28
ROUDNICE NAD LABEM, 8.50 Gymnázium, Havlíčkova 175, pro studenty školy
10.00 SOŠ-SOU, Neklanova 1806, pro studenty školy
15.00 Městská knihovna, Husova 40
TEPLICE, 16.00 Regionální knihovna, Lipová 13
Čtvrtek 19. března 2015
DUBÁ, 15.00 Klubový dům, Dlouhá 86
JILEMNICE, 17.00 Městská knihovna, Komenského 1
LIBEREC, 16.00 Krajská vědecká knihovna, Rumjancevova 1
LOUNY, 13.00 Denní stacionář, Fügnerova 1668, jen pro klienty stacionáře
ÚSTÍ NAD LABEM, 10.00 Severočeská vědecká knihovna, W. Churchilla 3, pro pozvané středoškoláky
Pátek 20. března 2015
JABLONEC NAD NISOU, 14.00 Centrum sociálních služeb, Emilie Floriánové 8
Čtvrtek 26. března 2015
LITVÍNOV, 9.30 Městská knihovna, Soukenického 982

Mnohým z nás se však zdá, že právě pro nás to neplatí, jak jinak bychom mohli mít tolik problémů s pamětí. Neustále hledáme klíče, brýle, nepamatujeme si, kam jsme co uložili, co máme nakoupit a pro co jsme vlastně šli do té lednice.

Existuje jen jedna účinná pomoc

„Zhoršující se paměť nám začíná působit vážné starosti, začínáme se s obavami pozorovat a to naše problémy ještě zhoršuje. Tak na to existuje jen jedna účinná pomoc. Pokusit se získat hmatatelný důkaz o tom , že ve skutečnosti si ještě skvěle pamatujeme, a že jsme se jen zbytečně a dlouhodobě podceňovali. A to od někoho, kdo ví, jak na to!" říká Dana Steinová, předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging (ČSTPMJ).

Kdy začíná lidský mozek stárnout?

Mozek je na vrcholu své výkonnosti mezi 16. až 23. rokem života člověka. Pak stárne. Už v sedmadvaceti se zpomaluje myšlení, v sedmatřiceti se vytrácí paměť. Zlomem je čtyřicítka, to už to s námi jde opravdu s kopce.Vedle mnohých dalších to tvrdí vědci z Virginské univerzity, kteří nedávno ukončili zkoumání paměti, pohotovosti a dalších schopností několika tisíc mužů a žen ve věku osmnáct až šedesát let.

Výzkum probíhal sedm let. Co ovšem vedoucí projektu Timothy Salthouse neřekl, že mozek se chová jako sval. Když si zlomíte ruku a na šest neděl vám ji dají do sádry, nejspíš její svaly atrofují. Po rehabilitaci se však vrátí do původní podoby. Přesně tak se to má s mozkem. Stačí ho jen trénovat.

Týden uvědomování si mozku

Proto vyhlásila ČSTPMJ letos už popáté Národní týden trénování paměti v rámci celosvětové akce „Týden uvědomění si mozku" (Brain Awareness Week). Tu už od roku 1996 pořádá americká organizace Dana Alliance for the Brain (www.dana.org).

V týdnu od 16. do 22. března se veřejnost na celém světě dozvídá o výsledcích výzkumu mozku srozumitelnou formou prostřednictvím stovek akcí, jež jsou pořádány vědeckými institucemi, které se výzkumu mozku věnují, případně institucemi, které výsledky výzkumu aplikují v praxi.

Zaměření na seniorskou populaci

V rámci celosvětové akce BAW je ČSTPMJ dlouhodobě jediným partnerem, který se cíleně zaměřuje na seniorskou populaci v národním měřítku.

„Před pár lety byla světová centrála BAW v New Yorku doslova ohromena rekordním počtem osvětových přednášek, které ČSTPMJ zaregistrovala, a zaslala nám dotaz, zda mohou uvést plný seznam našich akcí v Mezinárodním kalendáři BAW 2010, aby byli ohromeni také ostatní partneři a aby u nás získali inspiraci do budoucna," poukazuje na úspěch ČSTPMJ i na mezinárodní scéně její předsedkyně.

Počet zájemců rok od roku roste

V prvních třech letech 2005 2007 byl pořádán Národní den trénování paměti, který se pravidelně setkával s obrovským ohlasem u seniorské veřejnosti. Například 12. března 2007 nabídli členové ČSTPMJ osvětové přednášky nejen v Praze, ale také v dalších 29 místech České republiky, připojili se i slovenští členové společnosti. Celkem se konalo zdarma 32 osvětových přednášek, které navštívilo 1656 zájemců.

„V roce 2008 se poprvé konal Národní týden trénování paměti se 101 akcemi v rámci ČR i SR, které byly zdarma k dispozici v uvedeném týdnu nejen seniorské veřejnosti, ale také žákům základních, středních a vysokých škol, mateřským centrům či rodičům dětí s Downovým syndromem. Přednášek se zúčastnilo celkem 3 242 osob. Počet přednášek se v loňském roce při NTTP vyšplhal v porovnání s rokem 2008 až na téměř trojnásobek a návštěvnost rekordních 281 přednášek se dostala na číslo 6 422," rekapituluje Dana Steinová.

Seznam akcí NTTP 2015 je umístěn na www.trenovanipameti.cz.

Ústavním zařízením i veřejnosti

Cílem České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging je nabídnout kurzy trénování paměti prostřednictvím kvalifikovaných trenérů paměti do ústavních zařízení i pro veřejnost. Významně se na nabídce kurzů pro veřejnost podílejí také knihovny všech stupňů.

Od roku 1994 bylo prostřednictvím seminářů ČSTPMJ vyškoleno 1683 trenérů paměti a kurz pro certifikované trenéry paměti se koná v Praze jednou ročně v lednu. ČSTPMJ je akreditovanou vzdělávací institucí MPSV s celostátní platností a trenéři paměti absolvují pro získání plné trenérské kvalifikace třístupňové vzdělávání akreditované MPSV.

Čtyřletá spolupráce na projektu

Od poloviny roku 2006 do konce roku 2010 ČSTPMJ spolupracovala s Psychiatrickým centrem Praha na výzkumném projektu Trénink kognitivních funkcí u stárnoucí populace efektivita a využití. V době od 16. dubna do 18. května 2007 téměř dvě stovky seniorů prošly zdarma základní kurz trénování paměti v rozsahu 20 hodin.

Před zahájením a po skončení kurzu absolvovali účastníci psychologické testy a třetí test pak v listopadu 2007.V roce 2008 byla testována kontrolní skupina. Od února 2010 probíhala třetí etapa výzkumu zaměřená na kombinaci trénování paměti a aerobiku.

Sestavili optimální tréninkový program

Celosvětově jsou programy zaměřené na trénink kognitivních funkcí stále ještě velmi novou záležitostí. I některé velmi vyspělé státy s nimi teprve začínají, mnohde však neexistují vůbec.

„My jsme měli to štěstí, že jsme od počátku spolupracovali s německým Svazem trenérů paměti, který měl dlouhodobé profesní zkušenosti, i s dalšími evropskými a zámořskými experty. S uspokojením můžeme konstatovat, že se nám podařilo sestavit optimální tréninkový program, který zahrnuje nejen klasický kognitivní trénink, ale cíleně se také zaměřuje na minimalizaci problémů s pamětí v běžném denním životě a vede k rychlému zvýšení sebevědomí účastníků kurzů, k vnímání pocitů osobní zdatnosti a následně ke zvýšení soběstačnosti a prodloužení nezávislosti u seniorské populace," konstatuje Dana Steinová.

Co nás před demencí ochrání?

Mírné kognitivní zhoršení se projeví u všech osob, u kterých později propukne Alzheimerova choroba, ale neznamená to, že každý, kdo trpí mírným kognitivním zhoršením, nevyhnutelně skončí s demencí. Z celosvětového výzkumu vyplývá, že vhodná intervence formou kognitivního tréninku v kombinaci s fyzickou aktivitou může být tím pozitivním faktorem, které nás před demencí ochrání.

A v těch případech, kdy mají senioři problémy s pamětí závažnějšího rázu, budou nasměrováni do kontaktních míst České alzheimerovské společnosti či do Center pro poruchy paměti, aby měli možnost si ověřit, zda jejich problémy jsou součástí normálního procesu stárnutí či příznakem onemocnění, které vyžaduje rychlé stanovení diagnózy a vhodnou léčbu.

Čeští senioři zoufat nemusejí

Čeští senioři vůbec nemusejí zoufat nad nefungující pamětí, vždyť stačí tak málo navštívit některou z osvětových přednášek Národního týdne trénování paměti a hned se budou cítit podstatně lépe.

A mohou se tam také většinou okamžitě zapsat do kurzů trénování paměti. ČSTPMJ totiž neškolí pouze profesionální trenéry paměti, ale pořádá rovněž semináře pro veřejnost zaměřené i na další cílové skupiny.

Už 26. března se koná seminář Myšlenkové mapy a 27. března seminář Naučte se učit.

Autor: Redakce

14.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) SPECIALISTA/-KA KVALITY. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SPECIALISTA/-KA KVALITY, NÁPLŇ PRÁCE: , - Vystavení RD, RO v rámci PD - průběžné , - Účast na interních procesních auditech, - Řízení interních, dodavatelských a zákaznických reklamací, - Analyzování reklamací, - Vedení příslušné dokumentace, - Příprava podkladů reklamací pro porady vedení, - Tvorba podkladů a řízení škodní komise, - Zajišťování vzorků pro dodavatele, - Úzká spolupráce s oddělením výroby, logistiky, technologie a účtárny, - Uvolňování opravného daňového dokladu, - Dodržování BOZP a PO, POŽADAVKY:, 1) Kvalifikační požadavky (odborná příprava a certifikáty), - Úplné střední odborné s maturitou , - Další vzdělání specializované na řízení jakosti, - Základní jazykové znalosti AJ / NJ (jednoduchá komunikace, čtení složitějších textů), - Využívání výpočetní techniky pro běžné kancelářské práce (zejména texty, tabulky, elektronická pošta), - Slovní a písemný projev, schopnost vyjadřování, 2) Osobní požadavky, - Koncentrace pozornosti, - Organizační schopnosti, - Praktické myšlení, - Sebekontrola a sebeovládání, Samostatnost, - Přesnost, preciznost, - Schopnost přijmout odpovědnost, - Odolnost senzorické zátěži, - Kultivovanost vystupování a zevnějšku, - Technická představivost, - Slovní projev, schopnost vyjadřování a schopnost získat účelové informace, 3) Zdravotní požadavky, - Vidění při umělém osvětlení, Zaměstnanecké výhody: zvláštní prémie , HLÁSIT SE: V případě Vašeho zájmu zasílejte své životopisy na adresu: hana.rysova@sapril.cz, DO PŘEDMĚTU PROSÍM UVÁDĚJTE: SPECIALISTA/-KA KVALITY, nebo osobně na adrese Nádražní 557, Litvínov každou středu 8:00 - 15:00hod.. Pracoviště: Sapril people s.r.o.-3, Nádražní, č.p. 557, 436 01 Litvínov 1. Informace: Hana Rysová, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 40 000 Kč

Technici v chemickém inženýrství a příbuzných oborech DOZOR MECHANICKÝCH KONSTRUKCÍ (Mechanical Superintendent). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOZOR MECHANICKÝCH KONSTRUKCÍ (Mechanical Superintendent), - praxe v petrochemickém oboru, - znalost španělštiny a portugalštiny, HLÁSIT SE: Kašpárek Michal, e-mail: mkasparek@ksb.cz. Pracoviště: Quanta human resources cz s.r.o.-1, 436 01 Litvínov 1. Informace: Michal Kašpárek, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK / SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK / SERVÍRKA, Dobře zavedená restaurace v Havrani hledá do svého týmu novou posilu na pozici servírky., Systém služeb krátký-dlouhý týden. Vyučení v oboru není podmínkou, praxe je nutná. , Požadujeme milé vystupování, pracovitost a spolehlivost., Nabízíme velmi dobré platové ohodnocení a zaměstnanecké výhody. , HLÁSIT SE: Petra Šímová tel.: 737 728 697, email: simova.petra@seznam.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Zdeněk horák -2 - motorest, 435 01 Havraň. Informace: Petra Šímová, +420 737 728 697.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 900 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KUCHAŘ/-KA, Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, z Litvínova doprava zajištěna., HLÁSIT SE: Cingel Lukáš, tel.: 702 811 119, Jana Kokešová tel.: 776250130, e-mail: severka.most@seznam.cz, osobně na adrese Zd. Fibicha 2844, Most, restaurace Severka. Pracoviště: Lukáš cingel- restaurace severka, Zdeňka Fibicha, č.p. 2844, 434 01 Most 1. Informace: Lukáš Cingel, +420 702 811 119.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mostecká Simona Szarková patřila ve Veselí opět k nejnebezpečnějším hráčkám Mostu.
AKTUALIZOVÁNO

Černí andělé po skvělém prvním poločase vezou vítězství z Veselí

Ilustrační foto.
5

Skoro čtyři hodiny denně. Televize Čechům ukusuje čím dál více volného času

Česká televize startuje přesun kanálů, sport už neuvidí všichni

Severní Čechy - Přechod na nové televizní vysílání (tzv. DVB-T2) bude rychlejší, než si diváci, ale i odborníci mysleli. Česká televize (ČT) uspíšila technologickou přípravu na nové vysílání a v období mezi 29. březnem a 10. květnem spustí vlastní, takzvanou přechodovou síť DVB-T2.

Únosy na severu: věznění v garáži, smrt v kufru auta, zmizení školačky

Severní Čechy - Únosy lidí nejsou za poslední roky na severu Čech ničím výjimečným. Několik velkých případů otřáslo veřejností a ne všechny měly dobrý konec.

TIP NA VÝLET: Prohlídková štola Lehnschafter je jedno z nejstarších důlních děl

Krušné hory - Hledáte tip na výlet? Prohlídková štola Lehnschafter je jedno z nejrozsáhlejších a nejstarších důlních děl ve svazích krušnohorské obce Mikulov, vzdálené cca 12 km od Duchcova i od Teplic a dobře dostupné vlakovou i místní autobusovou dopravou.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT