VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Je tady Národní týden trénování paměti!

Severní Čechy - V Libereckém a Ústeckém kraji připravila Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging od 16. do 20. března celkem 21 osvětových přednášek. Lektoři předstoupí i před středoškoláky.

14.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martina Greplová

Četné vědecké studie opakovaně prokazují, že pokles kognitivního výkonu není nevyhnutelnou součástí procesu stárnutí.

Přehled přednášek v Libereckém a Ústeckém kraji:Pondělí 16. března 2015
LOUNY, 13.00 Městská knihovna Louny, Mírové nám. 1, pro klienty STD
16.00 Městská knihovna Louny, Mírové nám. 1, pro veřejnost
ROUDNICE NAD LABEM, 18.00 Podřipská misie, Nám. Jana z Družic 108
SEMILY, 17.00 Městská knihovna, Tyršova 49
Úterý 17. března 2015
CHUCHELNA, 17.00 Obecní úřad
LITOMĚŘICE, 17.00 Knihovna K.H. Máchy, Mírové náměstí 26
LOUNY, 9.00 Domov pro seniory, U pramene 17
OSEK, 10.15 Městská knihovna, Tyršova 231
ÚSTÍ NAD LABEM, 11.00 Severočeská vědecká knihovna, W. Churchilla 3
Středa 18. března 2015
DUBÁ, 13.00 Městská knihovna Klub seniorů, Luční 28
ROUDNICE NAD LABEM, 8.50 Gymnázium, Havlíčkova 175, pro studenty školy
10.00 SOŠ-SOU, Neklanova 1806, pro studenty školy
15.00 Městská knihovna, Husova 40
TEPLICE, 16.00 Regionální knihovna, Lipová 13
Čtvrtek 19. března 2015
DUBÁ, 15.00 Klubový dům, Dlouhá 86
JILEMNICE, 17.00 Městská knihovna, Komenského 1
LIBEREC, 16.00 Krajská vědecká knihovna, Rumjancevova 1
LOUNY, 13.00 Denní stacionář, Fügnerova 1668, jen pro klienty stacionáře
ÚSTÍ NAD LABEM, 10.00 Severočeská vědecká knihovna, W. Churchilla 3, pro pozvané středoškoláky
Pátek 20. března 2015
JABLONEC NAD NISOU, 14.00 Centrum sociálních služeb, Emilie Floriánové 8
Čtvrtek 26. března 2015
LITVÍNOV, 9.30 Městská knihovna, Soukenického 982

Mnohým z nás se však zdá, že právě pro nás to neplatí, jak jinak bychom mohli mít tolik problémů s pamětí. Neustále hledáme klíče, brýle, nepamatujeme si, kam jsme co uložili, co máme nakoupit a pro co jsme vlastně šli do té lednice.

Existuje jen jedna účinná pomoc

„Zhoršující se paměť nám začíná působit vážné starosti, začínáme se s obavami pozorovat a to naše problémy ještě zhoršuje. Tak na to existuje jen jedna účinná pomoc. Pokusit se získat hmatatelný důkaz o tom , že ve skutečnosti si ještě skvěle pamatujeme, a že jsme se jen zbytečně a dlouhodobě podceňovali. A to od někoho, kdo ví, jak na to!" říká Dana Steinová, předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging (ČSTPMJ).

Kdy začíná lidský mozek stárnout?

Mozek je na vrcholu své výkonnosti mezi 16. až 23. rokem života člověka. Pak stárne. Už v sedmadvaceti se zpomaluje myšlení, v sedmatřiceti se vytrácí paměť. Zlomem je čtyřicítka, to už to s námi jde opravdu s kopce.Vedle mnohých dalších to tvrdí vědci z Virginské univerzity, kteří nedávno ukončili zkoumání paměti, pohotovosti a dalších schopností několika tisíc mužů a žen ve věku osmnáct až šedesát let.

Výzkum probíhal sedm let. Co ovšem vedoucí projektu Timothy Salthouse neřekl, že mozek se chová jako sval. Když si zlomíte ruku a na šest neděl vám ji dají do sádry, nejspíš její svaly atrofují. Po rehabilitaci se však vrátí do původní podoby. Přesně tak se to má s mozkem. Stačí ho jen trénovat.

Týden uvědomování si mozku

Proto vyhlásila ČSTPMJ letos už popáté Národní týden trénování paměti v rámci celosvětové akce „Týden uvědomění si mozku" (Brain Awareness Week). Tu už od roku 1996 pořádá americká organizace Dana Alliance for the Brain (www.dana.org).

V týdnu od 16. do 22. března se veřejnost na celém světě dozvídá o výsledcích výzkumu mozku srozumitelnou formou prostřednictvím stovek akcí, jež jsou pořádány vědeckými institucemi, které se výzkumu mozku věnují, případně institucemi, které výsledky výzkumu aplikují v praxi.

Zaměření na seniorskou populaci

V rámci celosvětové akce BAW je ČSTPMJ dlouhodobě jediným partnerem, který se cíleně zaměřuje na seniorskou populaci v národním měřítku.

„Před pár lety byla světová centrála BAW v New Yorku doslova ohromena rekordním počtem osvětových přednášek, které ČSTPMJ zaregistrovala, a zaslala nám dotaz, zda mohou uvést plný seznam našich akcí v Mezinárodním kalendáři BAW 2010, aby byli ohromeni také ostatní partneři a aby u nás získali inspiraci do budoucna," poukazuje na úspěch ČSTPMJ i na mezinárodní scéně její předsedkyně.

Počet zájemců rok od roku roste

V prvních třech letech 2005 2007 byl pořádán Národní den trénování paměti, který se pravidelně setkával s obrovským ohlasem u seniorské veřejnosti. Například 12. března 2007 nabídli členové ČSTPMJ osvětové přednášky nejen v Praze, ale také v dalších 29 místech České republiky, připojili se i slovenští členové společnosti. Celkem se konalo zdarma 32 osvětových přednášek, které navštívilo 1656 zájemců.

„V roce 2008 se poprvé konal Národní týden trénování paměti se 101 akcemi v rámci ČR i SR, které byly zdarma k dispozici v uvedeném týdnu nejen seniorské veřejnosti, ale také žákům základních, středních a vysokých škol, mateřským centrům či rodičům dětí s Downovým syndromem. Přednášek se zúčastnilo celkem 3 242 osob. Počet přednášek se v loňském roce při NTTP vyšplhal v porovnání s rokem 2008 až na téměř trojnásobek a návštěvnost rekordních 281 přednášek se dostala na číslo 6 422," rekapituluje Dana Steinová.

Seznam akcí NTTP 2015 je umístěn na www.trenovanipameti.cz.

Ústavním zařízením i veřejnosti

Cílem České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging je nabídnout kurzy trénování paměti prostřednictvím kvalifikovaných trenérů paměti do ústavních zařízení i pro veřejnost. Významně se na nabídce kurzů pro veřejnost podílejí také knihovny všech stupňů.

Od roku 1994 bylo prostřednictvím seminářů ČSTPMJ vyškoleno 1683 trenérů paměti a kurz pro certifikované trenéry paměti se koná v Praze jednou ročně v lednu. ČSTPMJ je akreditovanou vzdělávací institucí MPSV s celostátní platností a trenéři paměti absolvují pro získání plné trenérské kvalifikace třístupňové vzdělávání akreditované MPSV.

Čtyřletá spolupráce na projektu

Od poloviny roku 2006 do konce roku 2010 ČSTPMJ spolupracovala s Psychiatrickým centrem Praha na výzkumném projektu Trénink kognitivních funkcí u stárnoucí populace efektivita a využití. V době od 16. dubna do 18. května 2007 téměř dvě stovky seniorů prošly zdarma základní kurz trénování paměti v rozsahu 20 hodin.

Před zahájením a po skončení kurzu absolvovali účastníci psychologické testy a třetí test pak v listopadu 2007.V roce 2008 byla testována kontrolní skupina. Od února 2010 probíhala třetí etapa výzkumu zaměřená na kombinaci trénování paměti a aerobiku.

Sestavili optimální tréninkový program

Celosvětově jsou programy zaměřené na trénink kognitivních funkcí stále ještě velmi novou záležitostí. I některé velmi vyspělé státy s nimi teprve začínají, mnohde však neexistují vůbec.

„My jsme měli to štěstí, že jsme od počátku spolupracovali s německým Svazem trenérů paměti, který měl dlouhodobé profesní zkušenosti, i s dalšími evropskými a zámořskými experty. S uspokojením můžeme konstatovat, že se nám podařilo sestavit optimální tréninkový program, který zahrnuje nejen klasický kognitivní trénink, ale cíleně se také zaměřuje na minimalizaci problémů s pamětí v běžném denním životě a vede k rychlému zvýšení sebevědomí účastníků kurzů, k vnímání pocitů osobní zdatnosti a následně ke zvýšení soběstačnosti a prodloužení nezávislosti u seniorské populace," konstatuje Dana Steinová.

Co nás před demencí ochrání?

Mírné kognitivní zhoršení se projeví u všech osob, u kterých později propukne Alzheimerova choroba, ale neznamená to, že každý, kdo trpí mírným kognitivním zhoršením, nevyhnutelně skončí s demencí. Z celosvětového výzkumu vyplývá, že vhodná intervence formou kognitivního tréninku v kombinaci s fyzickou aktivitou může být tím pozitivním faktorem, které nás před demencí ochrání.

A v těch případech, kdy mají senioři problémy s pamětí závažnějšího rázu, budou nasměrováni do kontaktních míst České alzheimerovské společnosti či do Center pro poruchy paměti, aby měli možnost si ověřit, zda jejich problémy jsou součástí normálního procesu stárnutí či příznakem onemocnění, které vyžaduje rychlé stanovení diagnózy a vhodnou léčbu.

Čeští senioři zoufat nemusejí

Čeští senioři vůbec nemusejí zoufat nad nefungující pamětí, vždyť stačí tak málo navštívit některou z osvětových přednášek Národního týdne trénování paměti a hned se budou cítit podstatně lépe.

A mohou se tam také většinou okamžitě zapsat do kurzů trénování paměti. ČSTPMJ totiž neškolí pouze profesionální trenéry paměti, ale pořádá rovněž semináře pro veřejnost zaměřené i na další cílové skupiny.

Už 26. března se koná seminář Myšlenkové mapy a 27. března seminář Naučte se učit.

Autor: Redakce

14.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů DĚLNÍK DO VÝROBY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DĚLNÍK DO VÝROBY, Požadujeme:, - spolehlivost, pracovitost, aktivní a zodpovědný přístup k práci., - fyzickou zdatnost, manuální zručnost., - nutná praxe s výrobou hliníkových konstrukcí či plastových oken, Zaměstnanecké výhody:, - sleva na firemní výrobky a služby, - nástupní bonus při podpisu pracovní smlouvy 10 000,-Kč., HLÁSIT SE: Bc. Markéta Chromá, tel.: 476 000 192, e-mail: info@profifenstergroup.cz - zaslat životopis, osobně pouze po telefonické domluvě. Pracoviště: Profifenster group s.r.o.-1, Tiskařská, č.p. 12, 434 01 Most 1. Informace: Markéta Chromá, +420 734 275 277.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 22 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením ZUBNÍ SESTRA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZUBNÍ SESTRA, Registrovaná zubní sestra., Příjemný vzhled a vystupování, komunikativnost, flexibilita., HLÁSIT SE: Mgr. Radek Diviš, MBA pouze email: radek.divis@gmail.com - zaslat životopis. Pracoviště: Prime technic s.r.o.-1, J. E. Purkyně, č.p. 270, 434 01 Most 1. Informace: Radek Diviš, +420 724 586 597.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 100 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) ZEDNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZEDNÍK, Místo výkonu práce - Areál Unipetrol Záluží, Pracovitost, odpovědnost, spolehlivost, v případě potřeby časovou flexibilitu, praxe výhodou. Dobrý zdravotní stav, 2 roky praxe, bez vyučení 5 let praxe, ŘP sk. B - výhodou, Po zapracování smlouva na dobu neurčitou., HLÁSIT SE: Vaníček Daniel, tel.: 602 441 314, e-mail: info@stanbud.cz, osobně po telefonické domluvě. Pracoviště: Stanbud, s.r.o.-1, 436 01 Litvínov 1. Informace: Daniel Vaníček, +420 602 441 314.

Výroba - Výroba Seřizovači 130 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) HORIZONTKÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: HORIZONTKÁŘ, POŽADUJEME:, - Min. SO vzdělání strojního zaměření, - Čtení výkresové dokumentace, - Znalost měřidel a práce s nimi, - Znalost nástrojů a materiálů, - Manuální zručnost, - Odpovědný přístup k práci, - Samostatnost, - Ochota učit se novým věcem, - Práce v 2 směnném provozu, NÁPLŇ PRÁCE:, - Obsluha a údržba CNC stroje, - Kontrola obráběných dílů, - Seřizování stroje na kusovou a malosériovou výrobu, - Tvorba jednoduchých CNC programů, - Spolupráce s vedením výroby, - Dodržování technologických a kontrolních postupů, bezpečnosti práce a požární ochrany, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, HLÁSIT SE: Skuhrovcová Veronika Bc., tel.: 734 753 095, e-mail: v.skuhrovcova@strl.cz, osobně na adrese: Litvínov, Na Pavlu 2155. Pracoviště: Strojírna litvínov spol. s r.o., Na Pavlu, č.p. 2155, 436 01 Litvínov 1. Informace: Veronika Skuhrovcová, +420 734 753 095.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Litvínovský kapitán Michal Trávníček v obležení spoluhráčů.

Permanentky na hokejový Litvínov se začnou prodávat 1. srpna

Vedro v Mostě.
13

Teploty budou v následujících týdnech průměrné. Pršet bude jen občas

Hvězda Robin Hanzl: NHL? Ta už asi nevyjde. Mám svůj věk

Ústecký kraj - O tom, že je Robin Hanzl výborný hokejista, psát ani nemusíme. V Čechách se po angažmá v Litvínově vypracoval mezi elitu zdejších forwardů. Jenže to mu nestačilo. A tak před čtrnácti měsíci kývl na nabídku Nižněkamsku.

Sokoli opět vyvedli mladé na komořanském komíně

Komořany - Také letos se speciální budka umístěná na ochozu komína komořanské teplárny stala domovem mláďat chráněného sokola stěhovavého.

FOTO: Na slavnosti v Bečově ženy tancovaly na tyči a soutěžily v páce

Bečov – Vesnice nedaleko Mostu ukázala, že venkov se umí při žních dobře bavit a nabídnout lidem pestrou show.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT