Kilometr od německých hranic, ve městě, jemuž rozkvět přinesla těžba stříbra a mědi, už sedmdesát let fungují dobrovolní hasiči. Sbor byl založen v 1945 a tehdy měl devatenáct členů, od té doby působí bez přerušení dodnes. Dobrovolní hasiči z Hory Svaté Kateřiny vyjíždějí zhruba desetkrát do roka, běžně řeší požáry nebo spadlé stromy.

Úspěšní jsou jejich mladí hasiči, v závodech se pravidelně umísťují od 1. do 10. místa. „Scházíme se každou sobotu nebo neděli a podle počasí trénujeme v terénu nebo v tělocvičně," říká Lucie Hejnová, vedoucí mladých hasičů. Přiznává, že rok od roku je horší získávat nové členy: „Děti mají velký výběr, jak trávit volný čas, a u nás se navíc musejí něčemu i naučit, a to se jim někdy nechce," dodává.

Hasiči z Hory Svaté Kateřiny spolupracují s kolegy z druhé strany hranice s Německem, například společně žádají o dotace na novou techniku. „Připadáme si vedle německých kolegů trochu jako chudí příbuzní," přiznává zástupce velitele kateřinské výjezdové jednotky Radko Kuzebauch. „Rozdíl v množství financí je vidět." Přeshraniční spolupráce na Kateřině funguje nejen při shánění peněz. Společně hasí požáry a společně se i baví třeba na pravidelných zábavách.

Víc si můžete poslechnout v pátek 1. ledna po 15. hodině a ve stejném čase i v neděli 3. ledna na frekvencích 88,8 FM, 102,3 FM a 97,4 FM.

Dobrovolné hasiče z Hory Svaté Kateřiny můžete v soutěži Dobráci roku až do pátku 8. ledna 2016 do 15:00 hod podpořit zasláním SMS tvaru DOBRACI(mezera)HORA na číslo 900 11 04.

Lenka Šipošová, redaktorka Českého rozhlasu