„Je suché jaro, migrace se ještě pořádně nerozeběhla. Žáby potřebují, aby zapršelo a byly vyšší teploty,“ popsal ve čtvrtek 4. dubna zoolog Roman Vlček ze spolku Bufo. Ten nyní kvůli záchraně obojživelníků s Vladimírem Čeřovským najezdí denně stovky kilometrů napříč krajem.

Žáby při jarních přesunech ze zimovišť na rozmnožiště díky zoologům nekončí rozjeté na silnici, ale v padacích pastích. Ty jsou umístěny v pravidelných rozestupech za ochrannými fóliemi nataženými u silnice. V Třebušíně je zoologové z kyblíku vysypou do blízkého rybníku.

Fólie vysoké 33 centimetrů zoologové kladou převážně na místech, kde se rozmnožují pomalejší ropuchy, které se přes silnici nedokážou přehnat tak rychle jako skokani. Na vybraných lokalitách v kraji jako v Habřině u Úštěku, ve Verneřicích, na Milešově, ve Stebně nebo na Maxičkách se podobná opatření podnikají už 15 až 20 let. „Dozvídáme se o nich na základě telefonátů od lidí, že jezdí přes koberce žab,“ vylíčil Vlček.

Finance na záchrannou akci z rozpočtu ministerstva životního prostředí přerozděluje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, jejíž součástí je nově i Správa chráněné krajinné oblasti České středohoří.

Zoologům ve čtvrtek pomáhali i žáci základní školy z Velkého Března. „Děti přenášejí žabičky do rybníka. Byli jsme tu už předloni,“ řekla pedagožka Lenka Šidáková. Ve středu v Třebušíně zoolog vybral 160 žab. Běžně jich tu nachází stovky i tisíce denně. „Celkem bývá v Třebušíně za sezonu přeneseno kolem osmi tisíc žab,“ doplnil Vlček.