Hraní Fify je návykové. A také hodně emotivní. Občas přijdete pozdě do práce (někdy vůbec), nemají vás rádi sousedi, protože do noci s kamarády hulákáte na celý panelák, a při sledování fotbalu na stadionu mačkáte tlačítka imaginárního ovladače. Nedělejte to, Štěpán Vachoušek rychleji nepoběží a Aidin Mahmutovič přesněji nevystřelí.

Pryč jsou doby, kdy kluci hráli se zápalem stolní fotbal. Ocelová kulička jim od umělohmotného panáčka na pérku div nevystřelila oko. Ta tam už jsou i časy nedokonalých fotbalových videoher, ze kterých bolely oči. FIFA 12 je naprosto jiná. Hrajete za reálné kluby, hráči mají reálná jména, realistické jsou i některé stadiony. Když si tedy vyberete Barcelonu, buďte si jisti, že své domácí zápasy odehrajete na stotisícovém Nou Campu, a že desítku nebude mít na dresu nikdo jiný než božský Messi. Chybět nebudou ani komentátoři Jaromír Bosák s Petrem Svěceným. Chlapíci za mikrofonem nešetří vtipem. Budou vás chválit, když se vám bude dařit. Pokud nebudete mít svůj den, doporučí vám chodit kanály. Úžasná je hlavně grafika, která je opravdu k nerozeznání od televizního přenosu. A herní inteligence? Málokdy se stane, že během hry zažijete stejnou akci. Hraní tak neomrzí. K dokonalosti zkrátka chybí už jen málo.

Jak na to? Zapojím herní konzoli Xbox (playstationáci prominou), přes níž se Fifa spouští, do televize (čím větší, tím lepší) a hraju. Rázem se ocitám na madridském San Bernabeu, liverpoolském Anfieldu, manchesterském Old Traffordu, či milánském San Siru. Česká liga bohužel v nabídce není, mým oblíbeným klubem, se kterým putuju ze druhé bundesligy až na trůn Ligy mistrů, tak je Dynamo Drážďany. Beckham, Roberto Carlos, Bílek. Co mají tito hráči společného? Správně, hrají za Dynamo! Vytvořit si totiž svého virtuálního hráče není problém. A že mi je v sezoně 2011/2012 teprve 16 let? Pšššt… Jen ve světě Fify můžu být talentovaným hrotovým útočníkem, přestože doběhnout k soupeřovu vápnu by pro mě jinak bylo pomalu nadlidským výkonem.

Fifa ovládla i mé kamarády, není proto divu, že brzy vznikl nápad pořádat pravidelné „FIFA párty“, které určují nejlepšího z nejhorších. Nevěřili byste, kolik lidí se vejde do mého skromného bytu 1+1… Tímto se omlouvám sousedům za občasný hlasitý ryk, který se ozývá na oslavu velkých výher, a za příležitostné nadávky, které jsou mířeny na nebohé virtuální hráče, když zrovna zkazí nahrávku nebo nepřesně vystřelí. Fifa je zkrátka fenomén, který mladé lidi nenechává chladnými.

Co jsou to sportovní počítačové hry?

Nejpopulárnějšími počítačovými hrami bývají simulace hokejových, basketbalových a fotbalových klání. Americká firma EA Sports je na trhu sportovních her nejpopulárnější. Vytvořila například tituly NHL, NBA a FIFA. Názvy jsou odvozeny od asociací sdružující týmy ve svých ligách. EA Sports vydává tyto hry každoročně s obměněnými kádry týmů, vždy v novém grafickém zpracování a s inovativními změnami. Hrát se dá pomocí několika platforem. Nejpopulárnějšími jsou PlayStation, Xbox, Wii, PC a iPhone & iPad Touch. (fbi, wikipedie)