Koupelna jako z magazínu o bydlení, obývací pokoj nezvykle prostorný, kuchyně s kompletním vybavením. „Moc se mi tady líbí. Jsem tu spokojený," říká Václav Kaplan o svém novém bydlení. Do přízemního bytu o dispozici 1+1 v Hornické ulici v Meziboří se přestěhoval před pár týdny po několika letech, během kterých žil přímo v objektu Energie v takzvaném chráněném bydlení.

Teď zkouší být samostatný. Asistentka za ním dochází pomoci mu s úklidem, vařením nebo s plánem, jak nakládat s financemi na daný měsíc.
Energie byt pořídila za 150 tisíc korun. Předělala ho a rozhodla, že právě Václav Kaplan je vhodný pro to, aby se zapojil do ojedinělého projektu organizace.

Energie vlastní šest bytů a dva domky na Markově kopci. „V bytech jsou klienti po jednom. V domcích máme páry. Celkem tedy žije samostatně už deset lidí," říká Šárka Švejkarová, vedoucí sociálního úseku společnosti. Přímo v jejím sídle žije pod hlavičkou chráněného bydlení pod čtyřiadvacetihodinovým dohledem pečovatelek devětačtyřicet lidí.

Další z nich by mohl mít brzy také „svůj" byt. „Určitě na to připravujeme další klienty. Je to pro ně začlenění do běžného života," pokračuje Švejkarová s tím, že na individuální bydlení jsou více připraveni mentálně postižení lidé. „Pokud jde o duševně nemocné, jsou na tom výborně pod podmínkou, že pravidelně berou léky. U druhé skupiny je postižení od narození, výrazně se nemění, přičemž léky nemají."

Peníze na pořízení bytů získává Energie především z provozu svých chráněných dílen. V těch pracují jak přímo lidé ubytovaní v Energii, tak lidé se stejnými diagnózami, kteří dojíždějí pouze za prací v dílnách. „V nich klienti například třídí obaly, vyrábí keramiku nebo kartony. Mezi našimi zákazníky je několik firem, i z Německa. Vyděláme si," říká ředitel Energie Milan Konečný.

Zatím jen jednou obyvatelé některého z domů protestovali, že nechtějí mít za souseda někoho z Energie. Jednou pak musel být klient z bytu vystěhován. „Lidé nám volali, že tam do rána dělá hluk, tak jsme ho museli vzít zpět sem a do bytu nastěhovat jiného. Jinak ale naše klienty spíš chválí," podotýká ředitel Konečný.

V příštím roce chce Energie pořídit další byty. U obou domků na Markově kopci by také mělo dojít k dokončení zahradních úprav.

O bydlení pod křídly Energie je velký zájem. Společnost eviduje čtyřicet žádostí.

Když je Václav Kaplan doma, nejraději se dívá na sportovní přenosy v televizi.

Když je Václav Kaplan doma, nejraději sleduje sportovní přenosy v televizi. Foto: Deník/Monika Gordíková