Aby mohla zapálit svíčku za svého zemřelého manžela, musela paní Jarmila nejprve vynést do kontejneru dvě plné igelitky listí. „Mít hrob pod stromem, to je za trest,“ lamentovala žena s košťátkem v ruce. Na hřbitov chodí za zesnulým manželem pravidelně každý měsíc. V říjnu tu je už podruhé. „Aby to měl Josef na dušičky čisté a nenadával,“ brala sváteční brigádu na hřbitově s nadhledem. Na hřbitovech je rušno, byli jsme se tam podívat. Více v reportáži dále v článku.

Čas svíček a upravených nazdobených hrobů je tady. Každým rokem v tomto „dušičkovém“ období na přelomu října a listopadu přicházejí na veřejná pohřebiště pozůstalí těch, kteří našli na hřbitovech v Ústeckém kraji svůj věčný odpočinek. Chtějí v tichosti zavzpomínat na krásné společné chvíle minulého života. Dušičky jsou 2. listopadu, podívali jsme se proto na hřbitovy v regionu, abychom přinesli zprávy o tom, jak probíhají přípravy. 

Vizualizace budoucí podoby teplického nádraží.
Původní malby a zlacené štuky se na teplické nádraží vrátí

I když svátek Všech svatých připadá na pondělí 1. listopadu, a Dušičky na úterý 2. listopadu, nemohou někteří kvůli pracovním povinnostem v tyto dny na hřbitov zavítat. Proto využívají volných dnů už tento týden, aby položili na hrob svíčku či květinu.

V Teplicích takovou příležitost využila ve čtvrtek na státní svátek 28. října Miluška Procházková. Přijela až z Ústí nad Labem. „Bydlela jsem dříve v Teplicích. Mám tady pohřbeného manžela. Teď ale už řadu let žiji u dcery v Ústí, takže sem musím dojíždět. Jsem zvyklá navštěvovat hřbitov ještě před tím dušičkovým náporem,“ uvedla. Na hrob položila květinovou vazbu, kterou si přivezla s sebou vlakem. Poté ještě zapálila jednu svíčku a ponořila se na chvíli do vzpomínek. „Prožili jsme toho spolu hodně. Manžel fotografoval památky, takže hodně cestoval a mě bral všude s sebou. Teď mi doma chybí,“ řekla seniorka. Kapesníkem si musela utřít slzy v očích. 

Zatímco na teplickém městském hřbitově to už od rána ve státní svátek žilo, tak v malé obci Rtyně nad Bílinou nebyly přes zeď z ulice vidět na hrobech žádné velké věnce, pouze pár vyhořelých svíček. Podle místních to zde bude více „dušičkově“ vypadat až o víkendu. 

Domov pro seniory - ilustrační fotografie.
Na stáří do domova? Někde zbožné přání už dnes, a situace má být ještě horší

Na přelom října a listopadu se vždy těší prodejci květin a hrobového vybavení. Podobně jako Vánoce je toto období pro ně možností, jak si vydělat. „Tržby jdou v těchto dnech nahoru. Prodávají se svíčky, chvojové mísy, věnce a také umělé kytky,“ řekla květinářka Jana Řezníčková. Lidé tyto věci u ní nakupují už celý týden. „A až tohle přejde, tak se hned najíždí na advent. Od poloviny listopadu se začnou prodávat vánoční dekorace, to je také dobré období,“ dodala majitelka obchodu s květinami v Duchcově na Teplicku. 

Města a obce na „dušičkový“ čas vycházejí lidem vstříc, a kvůli zvýšenému zájmu o návštěvy hřbitovů prodlužují mimořádně jejich otvírací dobu. Třeba v Teplicích v den Památky zesnulých je veřejné pohřebiště přístupné v době od 7:00 do 18:00 hodin. 

„Dušičkové“ období je zapsáno jako rizikový čas v roce v kalendáři hasičů. Ti se totiž v tyto dny setkávají s požáry od svíček, zejména od nekvalitních v plastovém obalu. Takové hořící sestavy na hrobech často vzplanou a od nich se požár rychle rozšíří například na živý plot v sousedství hrobu. A ten dokáže hořet obrovskou rychlostí. K jednomu takovému „dušičkovému“ požáru vyjížděli v minulých letech hasiči v Teplicích. Na městském hřbitově hořela suchá tráva a keře vedle hrobů. Nejspíše právě od větrem povalených svíček. 

Z historie

Pro den uctívání památky zesnulých se vžil název Dušičky – tento svátek je vlastně pozůstatkem Keltů, kteří ve 4. století př. n. l. osídlili Čechy. Tímto keltským svátkem, nazývaným Samhain, začínal nový rok a byl zároveň vnímán jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. V současné době v zemích s křesťanskou tradicí je zvykem o svátku Dušiček navštívit hroby s květinovými dary a rozsvítit svíčku, která má symbolizovat víru ve věčný život. V ČR je vzpomínka na všechny zesnulé vedle Vánoc největším svátkem. 

K Dušičkám se váže také několik pranostik, jedna například říká, že když na Dušičky (2. listopadu) panuje jasné počasí, oznamuje to příchod zimy. Podle předpovědi meteorologů na začátek příštího týdne má být slunečné počasí.