Policie i radnice se obávají případných potyček, protože do města se chystají i odpůrci extremistů. Současně se tu totiž chtějí sejít lidé ze sdružení Konexe, jež hájí práva místních Romů.

Na dnešní dění v Duchcově proto budou dohlížet policisté z pořádkových jednotek i vrtulník. Informovala o tom severočeská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Starostka Jitka Bártová vyzvala místní, aby se do akce nezapojovali.

V devítitisícovém Duchcově je situace vyhrocená poté, co tu v květnu skupina Romů surově napadla manželský pár. Od té doby se tu konala již dvě protiromská shromáždění, při obou zasahovala policie.

„Na pořádek ve městě budou dohlížet jak policisté z pořádkových jednotek, tak policisté z obvodních stanic, policejní antikonfliktní tým a situaci ve městě bude monitorovat policejní vrtulník," vyjmenovala Poláčková.

Policie prý nechce nijak zasahovat proti pokojným pochodům a shromážděním místních občanů. „Pokud však během těchto akcí dojde k páchání přestupků nebo trestných činů, a to zejména s rasovým podtextem, budeme připraveni okamžitě nekompromisně zasáhnout," podotkla mluvčí.

Starostka uvedla, že město samotné na sobotní akci žádné zvláštní přípravy dělat nebude.

„Odklidíme popelnice z cesty a myslím, že nebudeme připravovat další opatření," sdělila Bártová. Obyvatele Duchcova vyzvala, aby se do pochodu nezapojovali.

Mapka pochodu ZDE

Trasa sobotního pochodu, 17.8. 2013