„Bylo by skvělé, kdyby se chytli za nos. Jedná se o jedny a ty samé lidi. Třeba se po umístění těch šipek začnou stydět a donutí je to po svém psovi uklidit," říká vedoucí mezibořských technických služeb Pavel Esop. „Většina pejskařů je slušná, ale i ta menšina dokáže město pořádně zaneřádit. Dokola od nich posloucháme různé výmluvy."

Meziboří je přitom k majitelům psů maximálně vstřícné. Na radnici dostanou zdarma sáčky. Po městě jsou koše přímo na exkrementy, přičemž u některých nechybí ani pytlíky a lopatka. Ani to ale řadu z nich nepřemluví, aby uklízeli. Jeden z košů je právě i v ulici Boženy Němcové. „Není žádná výjimka, když najdete hromádku metr od koše. Neochotní uklízet jsou většinou mladší lidé. Babičky se ohnou a seberou to, ale mladí se chovají, jako kdyby to bylo pod jejich úroveň. Říkají, že přeci nebudou uklízet, když za psa platí. Musí si ale uvědomit, že platí za ten nadstandard, že ho mohou mít v bytě," krčí rameny pracovnice technických služeb Martina Šmídová.

Kde všude se šipky objeví, zatím není jasné. „Máme vytipovaná asi čtyři místa, na kterých je to nejhorší. Uvidíme, kam je píchneme příště," podotýká Pavel Esop. S nápadem přišel on. Inspiroval se v Praze. „Viděl jsem, jak tam nějaká organizace zaměřující se na děti umísťovala do parku k hromádkám také takové šipky. Právě o děti nám jde nejvíc. Nedávno jsem šel kolem paní, co volala na asi dvouleté dítě, aby nešlapalo do trávy, protože si přinese hovínko. Lidé už dopředu počítají s tím, že si ho našlápnou. To je přeci hrůza," dodává Pavel Esop.

Během chvíle vznikl na pár metrech čtverečních 'šipkový les'.

Během chvíle vznikl na pár metrech čtverečních „šipkový les". Foto: Deník/Monika Gordíková