„Musím ten úspěch nejprve rozdýchat, než začnu uvažovat o tom, že bych někdy příště uspořádala podobnou výstavu,“ přiznala organizátorka výstavy Anna Šišková. Právě ona vybrala dámy, které společně své umění představují – Lenku Fischerovou, Evu Šiškovou, Marii Stejskalovou, Libuši Tvrzníkovou, Ivu Švecovou a Hanku Renkovou – Váňovou. „Bylo mi líto, že z technických důvodů se výstavy neúčastnila také Daisy Pikowá. Ona maluje obrovské obrazy, asi proto se tam již nevešly,“ vysvětlila Anna Šišková, proč malířka Pikowá, uvedená na pozvánkách a plakátech, na výstavě chybí.

Múzou jsou řecké ostrovy
Hlavní výstavní síň ovládla díla grafičky Lenky Fischerové, která se představila jako všestranná umělkyně. Představila černobílé fotografické portréty, velikonoční a vánoční dekorace vyrobené v roce 2004 na zakázku pro mostecký magistrát, pastelové kresby, kresby znamení a hlavně fotografie skombinované s grafikou. Většinu jejích prací spojoval motiv Řecka a řeckých ostrovů. „Řecko je má a manželova oblíbená lokalita a já navíc miluji antiku. Byli jsme tam minimálně sedmkrát, a i když jsem po jedné z návštěv už myslela, že Řecko dokonale znám, tak je tomu naopak, čím častěji jej navštívím, tím víc nových věcí znovu objevím,“ rozpovídala se o své inspiraci Fischerová. Prozradila také, že ve snech navštěvuje i Egypt, nicméně s tvorbou inspirovanou Egyptem by podle jejího názoru byl problém. „V Řecku je svoboda, na památky si můžete sáhnout, div si odvézt domů nějakou památku, v Egyptě nemůžete fotit, k památkám se moc blízko nedostanete,“ dodala Lenka Fischerová.

Přestože hlavnímu sálu vévodila grafička Fischerová, pozornost na sebe poutala i vystavená keramika. Se svými díly se představila učitelka Základní umělecké školy Chudeřín Libuše Tvrzníková, pro niž bylo určitě zajímavé, že zároveň s ní vystavuje i její bývalá žákyně Hanka Renková – Váňová. „Je to hezké, že se mnou vystavuje,“ přiznala Tvrzníková, která pro tvorbu keramiky získává inspiraci hlavně v přírodě. „Mám ráda detaily, podívejte se například dovnitř květiny na pestíky,“ poradila Tvrzníková a každý, kdo si výstavu Babí léto prohlédne, určitě inspiraci zmíněnými částmi květin v její tvorbě nalezne.

Keramiku inspirovanou přírodou představila i Eva Šišková, ta ale přiznala, že ještě raději se inspiruje indiány a přírodními národy. „Ráda se i dívám na díla jiných umělců a ty si pak přetvořím podle svého,“ dodala keramička, která ale zaujala i keramickými letadly a postavou plavce.
Premiérou je tato výstava pro Ivu Švecovou, která také představila své keramické výrobky. „Ráda dělám každou věc jen jednou, a to co vytvořím, mě nejčastěji napadá těsně před tím, než usnu,“ prozradila Iva Švecová, jež byla také nadšená úspěchem vernisáže a dodala, že smyslem její tvorby je dělat svou keramikou lidem radost.

Návrat do dětských let umožnila zvláště návštěvnicím loutkařka mosteckého divadla Rozmáňo Marie Stejskalová, jejíž panenky jsou jako z cukru. „Panenky jsou mi velmi blízké a já se tím bavím, nicméně nejsou určené pro děti, ale jako dekorace,“ uvedla Marie Stejskalová.

Důležitá je póza
Ve vedlejším sále galerie ale i v podkroví jsou k vidění obrazy Hanky Renkové – Váňové alias Hanach, která svou tvorbu charakterizovala jako malbu tvořenou líbivou komiksovou technikou. „Modely si vybírám z módních časopisů. Fotka ženy mě musí zaujmout zvláštní pózou. Začínala jsem s jednoduchými postavami, teď mě ale přitahují složitější pózy,“ uvedla Hanach. A způsob, jakým tvoří, zaujal i odborníky. „Vybrala si mě lounská Galerie XXL, která mě nyní zastupuje a mé obrazy nabízí,“ uvedla Renková – Váňová.

JITKA BAKOVSKÁ