Kdo: Gianfranco Calligarich
Kde:  nakladatelství Argo, 2020

Třicátník Leo tráví celé dny tím, že se nazdařbůh poflakuje po římských ulicích a náměstích, vysedává po kavárnách s náhodnými známými a marně čeká na svou příležitost… Nemá žádnou stálou práci ani přátele, jedinou jistotu mu v neukotveném životě dává pronajatý byt a ojeté auto.

Z existenciální letargie ho vytrhne temperamentní Arianna, ale i ta zakrátko zase zmizí. Významnou roli v románu, který atmosférou připomíná Felliniho Sladký život, hraje Řím; metropole, do jejíž omamné náruče se hrdina s nadějí vrhá, ale namísto splněných snů ho čeká jen tvrdá a bezútěšná realita. Město s potutelným odstupem přihlíží alkoholovým excesům a nočnímu víření, dobře ví, že noční příslib radosti s ránem vyprchá a znovu se vrátí osamělost a nahořklý pocit nenávratně ztraceného času…

Gianfranco Calligarich (* 1947) je uznávaný italský novinář, spisovatel a scenárista, ověnčený řadou cen, s jehož dílem se čeští čtenáři dosud neměli příležitost setkat. Svou literární dráhu zahájil románem Poslední léto ve městě (L’ultima estate in citta), který poprvé vyšel v roce 1973, poté co získal cenu Premio InediTo.

Velkou pozornost vzbudil nejen mezi kritiky a literáty (pochvalně ho hodnotila např. Natalia Ginzburgová), ale především u široké čtenářské veřejnosti. První náklad se vyprodal během čtrnácti dnů. Po několik následujících desetiletí se Calligarich věnoval psaní scénářů pro ? lm a televizi a od devadesátých let se zaměřil na divadlo. Svůj druhý román Privati abissi (Soukromé propasti) vydal v roce 2012 a získal za něj cenu Premio Bagutta; prestižní literární cenu Viareggio mu vynesla i výjimečná sága La malinconia dei Crusich (Melancholie Crusichových, 2016).