Výstava: Vladimír Suchánek: Výbor zlitografického díla (70 velkých litografií)

Zahájení: středa 26. září 2007 v17.00

Místo konání: Městská výstavní síň Zlatá trojka, Velká síň (Městská knihovna Most, Moskevská 12, Most, tel. 476768800)

Program: Jiří Kurcin, náměstek primátora

František Novotný, básník

Vladimír Suchánek

Komorní pěvecký sbor SPgŠ v Mostě

Termín výstavy: 26. 9. - 21. 10. 2007 (výstava je přístupná vběžné provozní době MKM, tj. PO, ÚT, ČT, PÁ od 10.00 do 19.00)

Upozorňujeme na možnost výpůjček i vrácení knih vprůběhu vernisáže (ca 16.30 - 18.30), přestože středa je zavírací den.

Vladimír Suchánek (1933) věří vosud, vyhledává společnost a miluje samotu. Je citlivý, zranitelný a komplikovaný optimista. Spokorou nekoketuje. Váží si inspirace a rád improvizuje. Pracovní energie má víc než dost a odvahy a sebekázně právě tolik, kolik potřebuje malíř, který se obejde bez bohémských řečí a póz. Nepropadá tvůrčím krizím ani malicherné ctižádosti. Vlastní vidění světa vyslovuje neokázale a spřesvědčením, že každý má svou pravdu. Spřiměřeným smyslem pro toleranci prochází životem aplní ho uměleckými aktivitami. Svým kultivovaným dílem zřetelně ovlivnil podobu české grafiky posledních 30 let!

Studoval na pedagogické fakultě Karlovy univerzity (1952 - 1954) u profesorů Cyrila Boudy a Karla Lidického. Poté absolvoval Akademii výtvarných umění (1954 - 1960) v ateliéru prof. Vladimíra Silovského. Od r. 1995je předsedou Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Vr. 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem ve Vídni. Jeho rozsáhlá celoživotní grafická tvorba si získala uznání a ocenění doma ivzahraničí. Je znám jako umělec v oboru volné grafiky, tvorbou exlibris, ilustrátor i tvůrce poštovních známek. Proslavil se známkou k miléniu sv. Vojtěcha, která zvítězila v evropské soutěži a vyšla i v Německu, Polsku, Maďarsku a ve Vatikánu.

Uspořádal přes stopadesát samostatných a dvě stovky kolektivních výstav v České republice ivzahraničí a byl získal asi 30 významných českých i mezinárodních cenami. Vr. 2006 obdržel od prezidenta republiky Medaili za zásluhy ostát voblasti kultury aumění.

Jeho díla jsou zastoupena v předních galeriích, muzeích a soukromých sbírkách v Česku izahraničí, např. ve sbírkách Národní galerie, Albertina Wien, Rockford Prints Museum a v řadě dalších veřejných a soukromých sbírek. Jako výborný klarinetista sdalšími přáteli výtvarníky (Jiří Anderle, Karel Demel, Jaroslav Hořánek, Jiří Slíva, Jeňýk Pacák) založil aje kapelníkem souboru Grafičanka, který sice nikdy nezkouší, ale zato pravidelně vystupuje na různých pražských vernisážích, oslavách a večírcích. Žije a pracuje na Hradčanech v Praze.