Ruské lidové pohádky jsou významnou součástí slovanské kultury a patří do světového literárního fondu. 

"Diváci uvidí hned tři pohádky v jednom představení, O věrném vraníkovi, Jelena přemoudrá a Krása nesmírná," sdělila mluvčí divadla Ivana Bonaventurová. Diváci se ocitnou v oblacích, v podmořské říší i v tajemném lese. Výtvarně – hudební inscenace se soustřeďuje na nadčasově platná témata dobro a zlo, hrdinství a zbabělství, láska a nenávist.

Inscenace je sice předem avizována pro diváky od 6 let, divadelníci jsou ale přesvědčeni, že představení mohou zhlédnout všechny věkové kategorie, od nejmenších až po nejstarší, tedy i rodiče a prarodiče. Dominuje vizuální stránka, posílená živou hudbou Tomáše Alferiho a všech účinkujících.

Představení se podle tvůrců ve své formě inspiruje a vychází z prvků lidového divadla a vypravěčství, pouličního loutkářství, využívá prvků výrazné stylizace. V inscenaci se objeví celá řada postupů loutkového divadla: maňáskové, manekýni, masky, stínohra, obří loutka atd. Výrazným prvkem je též pohyb a tanec. Jednotlivé pohádky jsou propojeny rámcovým příběhem chudé rodiny, kterou jednoho dne navštíví tajemný cizinec (kým ve skutečnosti je, se diváci dovědí až v divadle). Cizinec představí dětem Petrušku, malého rozpustilého maňáska, který rád vypráví pohádky. Představení tak, kromě divadelního zážitku, má i lehce edukativní rozměr, neboť seznámí diváky s postavou tradičního ruského loutkového divadla.

Režisérem je kmenový režisér a dramaturg Divadla rozmanitostí Jiří Ondra.

Inscenací se mosteckým divákům nově představuje také tvorba Jany Hauskrechtové, která je autorkou výpravy. Hauskrechtová je respektovanou jevištní výtvarnicí a scénografkou. Působí v různých divadlech u nás i v zahraničí, především v Polsku. Zúčastnila se dánského divadelního festivalu Meating v Aarsu. V roce 2011 získala Cenu Josefa Hlávky.

KRÁSA NESMÍRNÁ

Hrají:
Jitka Raková
Tereza Karásková
Anne-Françoise Joseph
Pavel Zikmund
Adam Šmejkal
Tomáš Alferi
Pavel Hendrych

Scénář a režie: Jiří Ondra
Hudba: Tomáš Alferi
Scéna, kostýmy, loutky, návrh programu: Jana Hauskrechtová
Realizace loutek a kostýmů: Vlastislav Brož, Jarmila Nedvědová, Alena Kočendová

Premiéra je 10. října v 17:00 v Divadle rozmanitostí