Zakladatelem a stěžejní postavou festivalu je Pavel Skála, divadelní pedagog, režisér a scénarista, který se může pyšnit oceněním Ceny Pavla Dostála. Působí na ZUŠ F. L. Gassmanna a jeho studentské soubory mají na kontě řadu úspěchů z různých divadelních přehlídek.

Letošní ročník nese podtitul "Co když je to poprvé?" a vyzývá účastníky k reflexi přechodných momentů života i divadla. Festival PřeMostění je postupová, ale nesoutěžní přehlídka, jejíž hlavním cílem je prezentace představení amatérských divadelních souborů. Hodnocení lektorského sboru nabídne umělcům cenné rady a zpětnou vazbu pro jejich další tvorbu.

Hrad Hněvín. Ilustrační foto
Oživení legendy na vrcholu: Hvězdárna Dr. A. Bečváře znovu otevírá své brány

Zajímavostí letošního ročníku bude přednáška Jiřího Řeháka, který se dlouhodobě věnuje pomoci české menšině v Rumunsku a Srbsku. Přednáška s názvem Český Banát se bude konat 3. dubna od 19:00.

Soubory mají možnost postoupit z PřeMostění na celostátní přehlídky, jako jsou Divadelní Piknik ve Volyni, Mladá scéna v Ústí nad Orlicí a další. Přehlídka tak slouží jako významná platforma pro amatérské umělce, kteří chtějí své dovednosti rozvíjet a měřit se s nejlepšími.

Divadelní nadšenci se mohou těšit na bohatý program, který nabídne nejenom divadelní představení, ale také semináře, veřejné diskuse a koncerty nebo slam poetry v podání mistra tohoto oboru Anatola Svahilce. Festival bude zakončen slavnostním vyhlášením výsledků.

Více informací najdete na webových stránkách festivalu.

Mohlo by vás zajímat: Saharský písek dusí sever Čech, meteorologové vyhlásili smogovou situaci

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura