Alternativní Galerie Bunkr, která sídlí v bývalém krytu civilní obrany na Skupovce, ukazuje od 7. března tvorbu známého sochaře Tomáše Roubala. Expozice s názvem Parazit upozorňuje na aktuální společenské problémy. Autor se kriticky vyjadřuje například k webové službě Airbnb, která zprostředkovává pronájem spousty bytů turistům a tím snižuje dostupnost bydlení třeba rodinám s dětmi. Umělec to v Bunkru vyjádřil instalací mříže se zámky a zamračeným smajlíkem, protože mnoho lidí nemůže byt sehnat nebo ho zaplatit. „Diagonála na mříži naznačuje vývoj cen nemovitostí,“ řekl Roubal při vernisáži. V ojedinělé mostecké galerii podporované Ministerstvem kultury vystavil také figurální díla vrstvená z rozteklého kovu. S jeho pomocí umělec zachycuje například člověka mizejícího pod nánosy zbytečných dat z nadměrného používání mobilního telefonu.

„Tomáš je na české scéně významným a všestranným umělcem, který skvěle reflektuje současná témata, k nimž patří sociální vyhořelost a krize bydlení,“ sdělil kurátor a provozovatel Bunkru Luděk Prošek, který dostává do Mostu angažované umění vyvolávající otázky. Roubal je absolventem Akademie výtvarného umění a designu v Bratislavě a zabývá se i grafikou. Jeho autorská kniha Blackbook byla vyhlášena Nejkrásnější českou knihou roku v kategorii beletrie. Výstava Parazit potrvá do 16. dubna.

Zcela odlišná je Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice, kterou od 8. března hostí Základní umělecká škola v ulici Moskevská. Škola nabízí k prohlédnutí v rámci České republiky největší výběr zapůjčených soutěžních prací z roku 2022. „Tématem jubilejního padesátého ročníku bylo Muzeum,“ sdělila kurátorka Veronika Trubačová. Do Lidic přišlo přes 14 tisíc prací ze 77 zemí. Odborná porota vybrala pro lidickou hlavní expozici víc než 1 500 děl. Partnerská škola v Mostě nyní ukazuje stovky nejlepších. K vidění jsou pestrobarevné a veselé malby, fotografie, sošky i kopie muzejních exponátů či světoznámých obrazů. Výtvarná soutěž vznikla v roce 1967 k uctění památky lidických dětí zavražděných za 2. světové války německými nacisty a každoročně připomíná i dětské oběti všech válečných konfliktů.

Obrazy v divadle a gotika v muzeu

Kdo se zajímá o tvorbu regionálních umělců, může ve druhém patře foyer Městského divadla v Mostě vidět až do konce června novou výstavu Karla Gyurjana. Ten pod názvem Ohlédnutí představuje grafiku a obrazy. Gyurjan nejprve kreslil a maloval krajinu, ale po roce 1984 se jako člen výtvarné skupiny Kontakt přibližoval k abstrakci. Lidé ho také znají jako účastníka mosteckých sochařských sympozií, které v minulém desetiletí patřily k tradičním akcím.

V březnu nezahálí ani Oblastní muzeum a galerie v Mostě (OMGM), které otevře novou stálou expozici Poklady výtvarného umění Mostecka. Zahrne nejvzácnější pozdně gotické a renesanční obrazy a plastiky ze sbírky muzea. Vernisáž bude 16. března od 17 hodin v galerijních prostorách. „Stálá expozice představí rodinné stříbro, zahrnující především uměleckou výbavu kostelů v Mostě a na Mostecku,“ sdělila Jitka Klímová z OMGM.

Většina vystavených exponátů pochází z 15. a 16. století. Nejstarším je relikviář z mosteckého děkanského kostela, zhotovený ve 14. století. Největší zastoupení mají díla z 16. století, k nimž patří fragmenty pozdně gotických oltářů. Výstava připomene dvěma exponáty také neexistující středověké kostely v Lužicích a Židovicích. Návštěvnický režim bude omezen na malé skupiny.