Ozdoby z makovic

Marie Stejskalová je téměř pravidelnou účastnicí Vánoční půdy. Každý rok tvoří ozdoby z jiného materiálu, ale preferuje spíše přírodniny. Nejinak tomu je u figurek zdobících letošní stromek. „Koncem léta jsem viděla makové pole a makovice mě inspirovaly. Letos jsem vytvořila ozdoby z nich," říká.

Doma si raději vyzdobí stromeček ozdobami různých barev, tvarů i materiálů. „Dřív jsem si dělala stylové stromečky. Ale když bylo mým dětem tak pět let, začala se jim líbit různá třpytivá cingrlátka, vrátila jsem se ke svým ozdobám z dětství," vypráví s úsměvem Marie Stejskalová.

Lenka Rosová zvolila techniku zvanou quilling. „Úzký pruh papíru natáčím na špejli. Konce papíru pak slepuji a vytvářím z nich výsledný tvar," popisuje výtvarnice proces vzniku.

Na výstavu se všichni těší

Výstavu Vánoční půda organizuje Dáša Wohanková od roku 2001. „Je to nejnavštěvovanější výstava, všichni se na ni těší. Opravdu inspiruje, návštěvníci si po vzoru výtvarnic zkoušejí doma vytvořit vlastní ozdoby," popisuje.

Lidé se mohou přijít nasát vánoční atmosféru na vernisáž, která se uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu od 18 hodin. Některé ozdoby budou na prodej a návštěvníci si tak budou moci odnést s sebou domů originální vánoční dekoraci.

Spolu s Vánoční půdou odstartuje i výstava Nostalgie poklady z půd a sklepů, která bude nainstalována v hlavním sále galerie.

„Lidé spojení s galerií vystaví starožitnosti a věci po babičkách. Chceme zavzpomínat na staré časy, vše bude samozřejmě vánočně laděné," přibližuje Dáša Wohanková. Výstavy potrvají do 20. prosince.