Klenoty, vystavené počátkem roku v Ruském etnografickém muzeu v Petrohradě, zapůjčilo pražské Národní muzeum. Mostecká výstava se koná u příležitosti 110. výročí úmrtí baronky a 260. výročí narození Goetha. Vernisáž je v úterý 3. listopadu v 17. hodin. Expozici s názvem „Ulrika von Levetzow, Klebelsbergové a český granát“ si lze prohlédnout do 31. prosince.

Červený drahokam je mineralogickým symbolem Čech. Proto byl námětem pro výstavu Sedmnáct století českého granátu, která prostřednictvím Národního muzea reprezentovala předsednictví České republiky v EU. Mezi exponáty nechyběla ani souprava granátových šperků z pozůstalosti Ulriky.

„Rodinné vztahy Ulriky s Františkem z Klebelsberga, jejich osobní spojení s Národním muzeem v Praze a nové poznatky ze života těchto osobností byly hlavním důvodem pro prezentaci českého granátu v Mostě,“ sdělila ředitelka oblastního muzea Libuše Pokorná.

Muzeum v Mostě má stálou expozici věnovanou životu baronky (1804 – 1899) žijící převážně na zámku v Třebívlicích na Litoměřicku.

Když jí bylo 17 let, zamiloval se do ní již 72letý Goethe, který ji v proslulém romantickém díle Elegie označil za „andělský zjev“. Po smrti všestranné Ulriky, která se nikdy neprovdala, získalo její majetek město Most.

Za Národní muzeum expozici šperků připravila kurátorka výstavy Dana Stehlíková a exponáty restaurovala Adéla Skoupá.

Za oblastní muzeum výstavu připravily jeho odborné pracovnice Alena Kvapilová a Eva Hladká, exponáty restaurovala Dagmar Pícová.