Režisér Nikolaj Penev si jeho práci vybral, protože podává příběh čistě a nechává svobodu inscenátorům, řekl to na tiskové konferenci. Premiéra bude v pátek 17. června od 19 hodin.

Naposledy mostecké divadlo sáhlo po Shakespearově Zkrocení zlé ženy. "Jeho komedií, které se tady nehrály, není až tak moc. Režisér Penev se po jejich pročtení rozhodl pro Večer tříkrálový," řekl umělecký šéf činohry Jiří Rumpík.

Podle režiséra Peneva je inscenování Shakespeara vždycky mimořádná věc. "Shakespearův svět obsahuje všechno. Nabízí obrovské významy, které se my jako inscenátoři snažíme najít," popsal své pocity z nové hry režisér. Postavy ve Večeru tříkrálovém jsou podle něj nejednoznačné, ani černé, ani bílé. "Je v nich schovaná celá barevnost světa," dodal Penev.

Hlavním tématem hry je podle dramaturgyně Kateřiny Šplíchalové Mocové téma dvojčat a dvojníků. Dalším zásadním tématem je šílenství Šaška, které má podobu komickou i vážnou, a moře jevící se jako životodárný i ničivý živel. "Večer tříkrálový osciluje na hranici mezi komedií a romancí," dodala dramaturgyně.

Dějištěm hry je Ilýrie, která odpovídá přibližně dnešní Albánii či Kosovu. V Shakespearově době to byl jeden z příměstských států podřízený Benátské republice a Ilyrové měli pověst nebezpečných pirátů.

Přestože autor komedii napsal před více než 400 lety, jeho hrdinové se podle režiséra od lidí žijících v dnešní době příliš neliší. Věci cítí podobně, mají i podobné obavy a radosti.

Aktuální vyznění hry podle mosteckého divadla podtrhuje i překlad Jiřího Josky. "Jeho jazyk je velmi blízký mladému člověku a dnešním lidem obecně," řekl Rumpík. Překladatel Joska s divadlem spolupracoval, protože bylo nutné scénář zkrátit. Podle Rumpíka se překladatel chystá i na premiéru.

Bulharský režisér Penev už pro Městské divadlo v Mostě pracoval i v minulosti. "Začínal Paní ministrovou, dělal Madony bez kalhotek, Chlapa na zabití a naposled U pokladny stál," vyjmenoval Penevovy práce Rumpík.

V hlavních ženských rolích vystoupí Michaela Krausová jako Olivie a Veronika Valešová jako Viola. Vévodu Orsina hraje Lukáš Rous a dvojče Violy Sebastiana Jan Beneš. Scénu vytvořil Pavel Zikmund, kostýmy Romana Tůmová.