Newyorský jazzman je zakladatelem hudební metody Timbalooloo, která nestaví na známých dětských písních, ale využívá například jazzové skladby Herbieho Hancocka, ale i africkou, brazilskou nebo indonéskou hudbu. Koncerty jsou určené pro děti od 3 do 10 let a jsou vedeny v angličtině s českým překladem. V česko-slovenské kapele vystoupí na koncertech po boku Orana Etkina Dušan Černák (bicí), Martin Konvička / Jan Pudlák (piano), Taras Vološčuk (kontrabasista) a Izabela Chalupníková (zpěv).

„Metoda Timbalooloo, se kterou se malí posluchači a jejich rodiče seznámí na koncertech, je postavena na hravosti, příbězích, hudbě, rytmu a emocích, které jsou blízké dětem od útlého věku. Díky této formě výuky si hravě osvojují základy hudebního a kulturního světového dědictví a zároveň mohou rozvinout svou vlastní osobnost a přirozenost. Díky hudebním lektorům osobně vyškoleným Oranem Etkinem se daří aplikovat vzdělávací programy Timbalooloo v čím dál větším množství českých škol v rámci projektové výuky,“ uvedla tisková mluvčí Vladana Brouková.

Zdroj: Youtube

První z koncertů se konal 27. března v Praze, další zastávky budou v Ostravě 2. dubna v Klubu Parník a v Litvínově 9. dubna ve Schole Humanitas. Oba tyto koncerty začnou v 16.30 hodin.

„Má desetiletá spolupráce s projektem Mladí ladí dětem na koncertech Timbalooloo je pro mě jednou z nejhlubších zkušeností, jak daleko je možné s tímto netradičním přístupem k hudebnímu vzdělávání zajít. Vše začalo mou účastí na festivalu Mladí ladí jazz, pak pokračovalo malým turné, a postupně jsme zvětšovali počet zastávek v českých městech a přidali také workshop pro pedagogy a přeložili celou metodiku do češtiny. Jsem nadšený z hraní se svou československou kapelou, jsme opravdu na stejné vlně. Všem nám záleží na zážitku, který si odnesou naši dětští posluchači z koncertů,“ říká Oran Etkin.

Vstupenky na litvínovský koncert jsou k dispozici na GoOut.cz, nebo jste je mohli vyhrát. Stačilo odpovědět na jednoduchou otázku:

Jaké kořeny má americký jazzman Oran Etkin?
a) izraelské
b) řecké

Správná odpověď byla: a) izraelské. Na dvě vstupenky se může těšit výherce Michal H.

Oran Etkin je známý nejen jako výborný jazzman a spoludržitel Ceny Grammy, ale také díky svému interaktivnímu konceptu hudební výuky pro děti, kterou realizuje po celém světě. Svou inspiraci od dětství nacházel u významných hudebníků, mezi které jednoznačně patří například slavný Louis Armstrong, Benny Goodman, Gene Krupa či Teddy Wilson. Oranova tvorba je také hluboce ovlivněna jeho izraelskými kořeny a tím, že hodně cestuje a v zahraničí spolupracuje s místními umělci, což se odráží jak v jeho umělecké tvorbě, tak i v jeho pedagogické práci. Před třemi lety vydal album pro děti Finding Friends Far from Home, které vzniklo v několika zemích od Zimbabwe, přes Čínu až po Českou republiku. Díky festivalu Mladí ladí jazz a osobnímu zapojení Orana Etkina probíhá výuka v České republice pro konkrétní školy a školky v nebývalém měřítku.