Kdy se nová knihovna zprovozní, se stále neví. Termín otevření je vázán na čas, za který stihnou knihovníci vše potřebné přestěhovat. Do komunitní knihovny již nyní pracovníci nastěhovali na pětadvacet tisíc výtisků knih, které byly po dobu provizorního provozu uskladněny na litvínovských školách.

„Do budovy jsme již nanosili přibližně čtyři sta pytlů a šest set přepravek knih,“ odhadl pracovník litvínovské knihovny Pavel Nedvěd.

Pomoci mohou se stěhování i čtenáři, a to tím, že si nyní odnesou domů co nejvíce knih. Výpůjční doba jim bude prodloužena až do října.

Do konce června mohou lidé knihovnu ve Vodní ulici navštívit v pondělí a ve čtvrtek. Poté se knihovna uzavře.

Po dobu uzavření litvínovské knihovny mohou čtenáři využít Městskou knihovnu v Mostě. Čtenář, který se prokáže platnou legitimací litvínovské knihovny, bude mít po dobu uzavření litvínovské knihovny nárok na všechny běžné služby knihovny v Mostě. Podobnou pomoc už Most poskytl v roce 2009, kdy byla litvínovská knihovna vytopena.

Asi nejvíce času zabere revize všech knih. Městská knihovna Litvínov disponuje osmdesáti tisíci svazky.

„Nejsem schopná odhadnout, jak dlouho bude trvat stěhování. Musíme udělat revizi fondu. Všechny knihy, které máme popsané čárovým kódem, tak se budou muset polepit novými etiketami. Takže neumím říct, jestli to bude září nebo říjen, směřuji to spíše k listopadu, ale doufám že to bude dříve,“ řekla ředitelka Městské knihovny Litvínov Marcela Gűttnerová.