Přitom společnost Citadela v Litvínově chtěla stejně jako sousední Most zažádat ministerstvo kultury o dotaci na digitalizaci tamního kina. Městští radní návrh smetli ze stolu. Podle jednatele společnosti Jaroslava Sochora hrozí kinu zavření. Kvůli pětatřicet let staré technice totiž tamní kino promítá filmy později a některé premiéry vůbec. Lidé tak jedou za kulturou do jiných měst.

„Chtěli jsme využít dotaci od ministerstva kultury a od města jsme požadovali podíl na celkové ceně. Radnice bohužel nyní korunky nemá. Samozřejmě respektujeme jejich rozhodnutí a budeme čekat na případné, i když tomu moc nevěřím, vyhlášení dalšího grantu od ministerstva,“ řekl včera Deníku Jaroslav Sochor.

3D promítání

Po městě Citadela na digitalizaci požadovala 2,2 milionu korun. Necelých osm set tisíc měla činit žádost na grant a půl milionu by dala Citadela. Celkem bez DPH by digitalizace vyšla na 3,5 milionu korun. V dalších letech poté společnost plánovala přidat i 3D promítání.

Již pětatřicet let v litvínovském kině promítají na stejné technice.

„Výhledově do dalších let jsme počítali s tím, že bychom sehnali další milion korun na 3D projekci, to už by znamenalo jen dokoupení určitých komponentů do přístroje,“ vysvětlil Sochor. Rada města však tuto žádost nepodpořila.

„Velmi jsme posuzovali tuto záležitost. Nakonec většinu radních nezískala. Hlavně z toho důvodu, že finanční kondice města není dobrá. Chceme se věnovat hlavně věcem, které povedou k úsporám. A tohle je nad rámec a nemůžeme si to dovolit,“ řekl starosta města Litvínova Milan Šťovíček.
Podle jednatele Jaroslava Sochora se už nyní Citadela potýká se slabou návštěvností. „Není to jen o 3D. Kvůli tomu, že promítáme na formát 35 milimetrů, tak máme filmy až od šesti do osmi týdnů po premiéře,“ uvedl Sochor.

Takže ti, kteří chtějí filmy vidět, na ně jedou do Teplic, Bíliny, brzy budou moci jezdit i do Mostu, když bude mít potřebné vybavení. „A my kino můžeme zavřít, protože nebude mít smysl ho provozovat. Digitalizace je trend. Máme problém sehnat některé filmy ve formátu 35 milimetrů, takže je ani nemůžeme nabídnout divákům,“ dodal Sochor.