A jak se tvoří tomuto mosteckému autorovi na severu Čech? „Je to asi stejné jako všude jinde. Dá se říct, že na severu má spisovatel díky větší kriminalitě i větší inspiraci. Problém je spíš knihu vydat,“ říká Jakub Bouda. Autorova prvotina Bumerang vyšla v nákladu několika set kusů. Druhou knihu, pro kterou má zatím jen pracovní název Planeta vítězů, se autor chystá vydat na jaře příštího roku.

„Oproti první knize na sebe povídky nebudou navazovat. Ale stejně jako v Bumerangu tam bude spousta krve, legrace a ironie. Obálku mi navrhuje otec, malíř Vladislav Bouda,“ řekl Deníku spisovatel, který se pustil také do psaní knihy pro děti. S tou mu pomáhá jeho desetiletý syn.

Na povznesení kultury na severu Čech se podílí také další spisovatel a romský aktivista Janko Horváth, který pochází z Janova. Horváth vydal již několik básnických sbírek a v současnosti připravuje další.

„Psaním bych se neuživil, takže do toho ještě učím. Mojí největší inspirací jsou pro mně vnučky Karolína, Sára a Nikola,“ řekl Janko Horváth.

Své básně píše v romštině, ale vychází i dvojjazyčně. Vydavatelem je Matice romská.

„Na Mostecku pro mě, jako Roma, nejsou moc dobré podmínky pro psaní. Musíme majoritu upozornit, že nejsou jen nepřízpůsobiví, ale i tací, kteří jsou normální,“ dodal Horváth.

Jedním ze známých spisovatelů, pocházejících z Mostu, je v současné době Pavel Brycz. Jeho večerníček Dětský zvěřinec právě vysílá Česká televize.

Brycz ale není jen autorem dětstkých příběhů. Na svém kontě má již deset knih pro dospělé a je velmi úspěsným spisovatelem.

Za svou tvorbu získal několik prestižních ocenění. Za sbírku povídek Jsem město, která je inspirována Mostem a jeho obyvateli, obdržel autor roku 1999 Cenu Jiřího Ortena. Ta se udílí autorovi prozaického nebo básnického díla napsaného v českém jazyce, přičemž tomuto autorovi nesmí být v době dokončení díla více než 30 let. Státní cenu za literaturu obdržel za dílo Patriarchátu dávno zašlá sláva.

Dalším důkazem toho, že se na Mostecku rodí známí a úspěšní spisovatelé, je osud rodáka z Litvínova Jiřího Švejdy.

Švejda byl blízkým přítelem Ivana Hlinky. Bývá řazen do tzv. severočeské prozaické školy k takovým autorům, jako je například Vladimír Páral. Nejčastějším motivem jeho knih je krize mladého úspěšného muže, zamýšlení se nad skutečnými hodnotami a hledání východiska.

Jiří Švejda vystudoval dramaturgii a scenáristiku a v současné době píše scenáře pr Filmové studio Barrandov.

Michaela Uhlířová