Most bude hostit osmý ročník divadelního festivalu Young for Young. Jeho mottem, jak už samotný název napovídá, je být mladým a bavit mladé. Umělecké vedení přehlídky každý rok navíc ještě uděluje vybranému divadelnímu umělci Cenu Forever young (navždy mladý).

„Ocenění je určeno tvůrcům a umělcům, kteří mají za sebou obdivuhodnou kariéru a jsou stále činní, kreativní a mladí duchem,“ přiblížila produkční a propagační referentka Městského divadla v Mostě Lenka Krestová.

Letos si na scénu pro ocenění Forever Young přijdou Daniela Kolářová a Miroslav Středa. V minulosti cenu přebírali Luba Skořepová, Lubomír Lipský, Květa Fialová, Stanislav Zindulka, Iva Janžurová, Jaroslav Satoranský spolu s Evou Klánovou nebo Boleslav Polívka s Aloisem Švehlíkem. Loni byl oceněn Jiří Suchý.

Mostecké divadlo je pořadatelem festivalu. Ten začne v úterý 30. října a skončí v sobotu 3. listopadu. Zapojí se do něj nejen činohra mosteckého divadla, ale také jeho druhá scéna, Divadlo rozmanitostí. V programu jsou i workshopy nebo hudební vystoupení.

Činoherní studio z Ústí nad Labem přiveze inscenaci podle legendárního Bradburyho románu 451º Fahrenheita, domácí Městské divadlo v Mostě uvede hru pro mládež, rodiče, ale i všechny dospělé diváky Homevideo o dospívání a kyberšikaně. Dorazí i klauni a performeři Filip Teller a Pavol Seriš, kteří zahrají divadelní stand-up o Češích a Slovácích. Z Brna přijede BuranTeatr s ekonomickou komediální inscenací Kabaret U Vrtaného kolena aneb Rozbijte prasátka přátelé! Závěr festivalu bude patřit Cirku La Putyka a jeho divadelní básni Up End Down.

„Představujeme příběh člověka, který žije jen se svými vzpomínkami. Je to pohled na cestu od narození do smrti skrz naše fantazie. Představíme jakousi křižovatku žánrů, ulic, nebe a země, narození a smrti, vzpomínek a přítomnosti, úsměvů a slz, vzletů a pádů,“ zve autor hry, herec a režisér Rosťa Novák mladší.

Studenti se mohou těšit na představení z pražské DAMU Choroby mládí, brněnského divadla Polárka Naše třída nebo inscenaci Ronja, dcera loupežníka v podání Činoherního studia z Ústí nad Labem. V Divadle rozmanitostí se představí soubory z Divadla Lampion Kladno s hrou Pračlovíček, Jihočeské divadlo České Budějovice a Damúzy Praha s pohádkou pro nejmenší s názvem Moment. Soubor Divadla rozmanitostí připravil Pohádku na předpis a autorskou inscenaci propojenou prvky činoherního, hudebního a výtvarného divadla o divoké jízdě mladého rebela napříč denním i nočním městem s názvem Bez keců a bez autorit!. Závěr festivalu již tradičně bude patřit předání Ceny Forever young.