Plzeňský Prazdroj od počátku roku nabízí galeriím kzapůjčení unikátní výstavu fotografií inspirovaných českou pivní kulturou. Autorem série fotografií je Antonín Kratochvíl, proslulý český fotograf žijící vUSA. Nyní putovní výstava dorazila také do Mostu, kde bude představena návštěvníkům v Městské výstavní síni Zlatá trojka – v areálu Městské knihovny. Kvidění bude od 7. 9. do 30. 9.

Výstavu Plzeňského Prazdroje nazvanou „Antonín Kratochvíl a české pivo“ tvoří 30 zarámovaných fotografií slavného českého rodáka. Malá část zvystavených fotografií byla použita vkalendáři Plzeňského Prazdroje na rok 2007, výstava pak představuje sérii celou. Pro Kratochvíla typické černobílé fotografie jsou inspirovány českou pivní kulturou a prostředím hospod. Fotografie vznikly během měsíčního pobytu Kratochvíla vČeské republice, kterou se svým realizačním štábem procestoval. Kratochvíl žije trvale ve Spojených státech a fotografování na zakázku odmítá. Fenomén českého piva ho však natolik zaujal, že učinil výjimku ztéto své zásady.

Na cestě po České republice již výstava zavítala například do Ostravy, Chomutova nebo Olomouce. Například vOstravě, kde byl zájem největší, expozici fotografií zpivního prostředí shlédlo během 27 dnů 3500 návštěvníků.

„Pivo je Česku nejen obecně přijímaný národní nápoj, ale promítá se i do umělecké tvorby a inspiruje její tvůrce po mnoho staletí. Plzeňské pivo zachycené na fotografiích je pak kapitolou samo o sobě – jako součást dědictví a hodnot, které tvořily a tvoří národní kulturu v širším slova smyslu,“ vysvětluje Marek Hlavica, manažer firemní komunikace Plzeňského Prazdroje.

Antonín Kratochvíl (1947) je český rodák, který již téměř 40 let žije v USA. Proslavily ho charakteristické černobílé snímky zrůzných koutů světa, míst válečných konfliktů v Iráku a portréty celebrit, například Boba Dylana a Rolling Stones. Je držitelem mnoha významných profesních ocenění, mj. World Press Photo nebo Lucie Awards. VČR byla nedávno kvidění jeho výstava Persona, která putovala po vlakových nádražích celé republiky. Kratochvíl nefotí komerční fotografii a Plzeňský Prazdroj je teprve druhou společností (po Harley Davidson), se kterou byl ochoten spojit své jméno.