,,Ze začátku jsem si myslela, že mě Jenda provokuje tím, že se neustále hlásí. Většina žáků můj výklad nevnímala. Spali, jedli, ale on měl vždy nějakou poznámku nebo dotaz. Až po delší době mi došlo, že má o studium opravdu vážný zájem a naše přátelství se tím zpečetilo,“ vypráví.


Nakonec měl slovo i samotný autor, který poděkoval své profesorce za vřelá slova kyticí a vpustil zvědavý dav do Zlaté síně. Z každého obrazu na návštěvníky dýchala mystická atmosféra Krušných hor. Není tedy divu, že výstava nese název Krušné hory mystické. Fotografie vznikly v rozmezí let 2001 až 2004 a zachycují krásy přírody, která lidem mnohdy uniká. Poetické názvy děl jako Souboj krušnohorských titánů, Mystická torza, Tajemné vývraty nebo Kouzelný náprstník dodávají fotografiím kouzelný podtext.


,,Zapomenutý svět mystických Krušných hor, který byl před očima lidí doposud skryt pod závojem mlhy nebo v šeru měsíčního světla, odkrývám já svými fotografiemi. Jsem krušnohorský poutník. Rád se toulám temnými soutězkami a prastarými bukovými lesy. Vím o jednom kouzelném místě. Je to pohádkový les krušnohorských strašidel. Jsou to stvoření plachá, protože se člověk k přírodě choval často nešetrně. Mě se ale po západu slunce nebo v temném mlžném oparu zjevují. Nemají důvod se mě bát, protože ví, že já jim neublížím. Možná, že kdyby se člověk k nim a k přírodě choval s úctou, zjevovala by se mu také,“ dodává autor.


,,Jeho fotografie se mi velice líbí. Když jdu do lesa na houby, tak okolní krásy lesa moc nevnímám. Jeho dílo mi ale otevřelo oči. Myslím, že hodně lidí na naši přírodu zapomíná a kdyby ji viděli jinýma očima, možná by se k ní nechovali tak destruktivně. Z jeho fotografií na mě dýchá tajemno a kouzlo našich lesů. A to dokáže zachytit málokterý fotograf,“ pochvaloval si jeden z návštěvníků.


Výstava uchvátila všechny věkové kategorie a samotný autor byl zavalen pochvalnými slovy na jeho adresu.


Jan Hodač dokončil minulý rok studium na Vysoké škole báňské, je zakládajícím členem fotoklubu Vývojka, člen spolku pro rozvoj turismu v Krušných horách a aktivně se podílí na záchraně středověkého hradu Rýzmburk. Své snímky uveřejňuje v časopisech Photo Life, Impulsech Krušnohoří, měsíčníku Krkonoše a místním tisku. Je i pořadatelem besed, spojených s promítáním diapozitivů pro magazín Koktejl.


Jeho první výstavou byla vernisáž v aule Scholy Humanitas v Litvínově a to 4. května 2000. Dále uspořádal výstavu na Slovinsku, kde hlavním tématem byla prezentace přírody Ústeckého kraje v zahraničí. Šlo o navázání dobrých vztahů se slovinskými fotografy.


V současné době pracuje na ministerstvu pro místní rozvoj. Výstava putovala po takových městech jako jsou České Budějovice, Tábor, Pardubice, Ústí nad Labem a Praha. V Mostě bude k vidění až do 22. února.

Drahomíra Faiglová